REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZMIANY W PIT

REKLAMA

Jadwiga Chorązka
starszy konsultant w „PricewaterhouseCoopers” Sp. z o.o.
Joanna Narkiewicz-Tarłowska
menedżer w „PricewaterhouseCoopers” Sp. z o.o.
ZMIANY W PIT

1 stycznia 2007 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotne znaczenie będą miały zmiany, które czekają płatników, związane ze sposobem rozliczania, jak również deklarowania dochodów osiąganych przez podatników.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm. – zwanej dalej updof) za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce i, w konsekwencji, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (tzn. rezydenta podatkowego Polski zobowiązanego do deklarowania i opodatkowania w Polsce całości ogólnoświatowych dochodów) będzie się uważać osobę fizyczną, która: posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Spełnienie przez podatnika choćby jednego z powyższych warunków będzie skutkować uznaniem go za polskiego rezydenta podatkowego.
Dla wielu osób, które dotychczas były uznawane za polskich nierezydentów podatkowych, powyższy sposób ustalania rezydencji podatkowej będzie wiązał się z koniecznością podlegania nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Co za tym idzie, takie osoby będą zobowiązane nie tylko do deklarowania i opodatkowywania w Polsce dochodów z zagranicznych źródeł przychodów (takich jak dywidendy czy też odsetki uzyskiwane za granicą), ale również mogą utracić prawo do niektórych przywilejów, takich jak prawo do 20% zryczałtowanego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu pełnienia obowiązków członka zarządu czy też kontraktów menedżerskich. W takiej sytuacji zamiast 20% podatku zryczałtowanego od przychodów uzyskiwanych przez taką osobę płatnik będzie zobowiązany do poboru 19% zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Jeżeli dana osoba zostanie uznana za polskiego rezydenta podatkowego, zmieni się urząd skarbowy właściwy dla jej rozliczeń podatkowych i konieczna okaże się odpowiednia aktualizacja zgłoszenia NIP-3.
Deklarowanie dochodów
Zgodnie ze znowelizowaną updof zmieni się sposób deklarowania dochodów pracownika przez płatnika. Począwszy od 1 stycznia 2007 r., płatnicy nie będą zobowiązani do składania deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat, a zamiast nich do właściwego miejscowo urzędu skarbowego będą przesyłać odpowiednie roczne deklaracje podatkowe. Termin składania takich zbiorczych deklaracji rocznych będzie upływał z końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym.
Należy przy tym zauważyć, że w 2007 r. będzie nadal istniała konieczność pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, z tym że zgodnie z nowelą do obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów uzyskanych w 2007 r. zastosowanie będą miały podwyższone progi podatkowe oraz wyższa kwota zmniejszająca podatek, a skala podatkowa na rok 2007 będzie następująca:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podwyższone koszty uzyskania
W porównaniu z 2006 r. w roku 2007 wzrosną zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z nowelą płatnik przy obliczaniu dochodu uzyskanego w 2007 r. z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej będzie zobowiązany do stosowania następujących zryczałtowanych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zaniechanie poboru zaliczek
Znowelizowane przepisy updof przewidują, że płatnik nie będzie miał obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych przez pracowników w związku z pracą wykonywaną poza terytorium Polski.
Jednak wspomniane przepisy wyraźnie wskazują, iż prawo do niepobierania zaliczek przysługuje wyłącznie, gdy dochód uzyskiwany przez pracownika za pracę za granicą podlega lub będzie tam podlegać opodatkowaniu oraz gdy pracownik nie złożył wniosku o pobieranie przedmiotowych zaliczek.
Powyższa zmiana będzie miała fundamentalne znaczenie dla tych podmiotów, które wysyłają pracowników do pracy za granicę, a pracownicy ci podlegają tam opodatkowaniu – dotychczas, ze względu na duże rozbieżności interpretacyjne prezentowane w tym zakresie przez organy skarbowe, takie podmioty stawały przed dylematem, czy pobierać zaliczki (i w rezultacie opodatkowywać dochód pracowników w dwóch krajach jednocześnie), czy też zaniechać poboru zaliczek i liczyć się z możliwością zakwestionowania takiego podejścia przez władze skarbowe.
Odpowiedzialność płatnika i podpisywanie deklaracji
Znowelizowane przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), które również wejdą w życie 1 stycznia 2007 r., przewidują, iż to podmioty będące płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych będą odpowiedzialne za zaniżenie lub nieujawnienie przez płatnika podstawy opodatkowania – do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązane są jako płatnicy.
W konsekwencji w przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań, w przypadku ustalenia przez organ podatkowy zaliczki od dochodu pracownika w wysokości wyższej niż pobrana przez płatnika, w 2007 r. odpowiedzialność z tego tytułu w całości będzie spoczywać na płatniku, który poza koniecznością poniesienia kosztu dodatkowego zobowiązania podatkowego będzie również zobowiązany do pokrycia odsetek za jego nieterminowe uregulowanie.
Znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej dopuszczają możliwość podpisywania przez odpowiednio umocowanego pełnomocnika deklaracji podatkowych za płatnika, co ostatecznie pozwoli na rozwianie wątpliwości prezentowanych w tym zakresie przez organy skarbowe.


Joanna Narkiewicz-Tarłowska, Jadwiga Chorązka

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA