REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZMIANY W PIT

REKLAMA

Jadwiga Chorązka
starszy konsultant w „PricewaterhouseCoopers” Sp. z o.o.
Joanna Narkiewicz-Tarłowska
menedżer w „PricewaterhouseCoopers” Sp. z o.o.
ZMIANY W PIT

1 stycznia 2007 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotne znaczenie będą miały zmiany, które czekają płatników, związane ze sposobem rozliczania, jak również deklarowania dochodów osiąganych przez podatników.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm. – zwanej dalej updof) za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce i, w konsekwencji, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (tzn. rezydenta podatkowego Polski zobowiązanego do deklarowania i opodatkowania w Polsce całości ogólnoświatowych dochodów) będzie się uważać osobę fizyczną, która: posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Spełnienie przez podatnika choćby jednego z powyższych warunków będzie skutkować uznaniem go za polskiego rezydenta podatkowego.
Dla wielu osób, które dotychczas były uznawane za polskich nierezydentów podatkowych, powyższy sposób ustalania rezydencji podatkowej będzie wiązał się z koniecznością podlegania nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Co za tym idzie, takie osoby będą zobowiązane nie tylko do deklarowania i opodatkowywania w Polsce dochodów z zagranicznych źródeł przychodów (takich jak dywidendy czy też odsetki uzyskiwane za granicą), ale również mogą utracić prawo do niektórych przywilejów, takich jak prawo do 20% zryczałtowanego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu pełnienia obowiązków członka zarządu czy też kontraktów menedżerskich. W takiej sytuacji zamiast 20% podatku zryczałtowanego od przychodów uzyskiwanych przez taką osobę płatnik będzie zobowiązany do poboru 19% zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Jeżeli dana osoba zostanie uznana za polskiego rezydenta podatkowego, zmieni się urząd skarbowy właściwy dla jej rozliczeń podatkowych i konieczna okaże się odpowiednia aktualizacja zgłoszenia NIP-3.
Deklarowanie dochodów
Zgodnie ze znowelizowaną updof zmieni się sposób deklarowania dochodów pracownika przez płatnika. Począwszy od 1 stycznia 2007 r., płatnicy nie będą zobowiązani do składania deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat, a zamiast nich do właściwego miejscowo urzędu skarbowego będą przesyłać odpowiednie roczne deklaracje podatkowe. Termin składania takich zbiorczych deklaracji rocznych będzie upływał z końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym.
Należy przy tym zauważyć, że w 2007 r. będzie nadal istniała konieczność pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, z tym że zgodnie z nowelą do obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów uzyskanych w 2007 r. zastosowanie będą miały podwyższone progi podatkowe oraz wyższa kwota zmniejszająca podatek, a skala podatkowa na rok 2007 będzie następująca:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podwyższone koszty uzyskania
W porównaniu z 2006 r. w roku 2007 wzrosną zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z nowelą płatnik przy obliczaniu dochodu uzyskanego w 2007 r. z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej będzie zobowiązany do stosowania następujących zryczałtowanych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zaniechanie poboru zaliczek
Znowelizowane przepisy updof przewidują, że płatnik nie będzie miał obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych przez pracowników w związku z pracą wykonywaną poza terytorium Polski.
Jednak wspomniane przepisy wyraźnie wskazują, iż prawo do niepobierania zaliczek przysługuje wyłącznie, gdy dochód uzyskiwany przez pracownika za pracę za granicą podlega lub będzie tam podlegać opodatkowaniu oraz gdy pracownik nie złożył wniosku o pobieranie przedmiotowych zaliczek.
Powyższa zmiana będzie miała fundamentalne znaczenie dla tych podmiotów, które wysyłają pracowników do pracy za granicę, a pracownicy ci podlegają tam opodatkowaniu – dotychczas, ze względu na duże rozbieżności interpretacyjne prezentowane w tym zakresie przez organy skarbowe, takie podmioty stawały przed dylematem, czy pobierać zaliczki (i w rezultacie opodatkowywać dochód pracowników w dwóch krajach jednocześnie), czy też zaniechać poboru zaliczek i liczyć się z możliwością zakwestionowania takiego podejścia przez władze skarbowe.
Odpowiedzialność płatnika i podpisywanie deklaracji
Znowelizowane przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), które również wejdą w życie 1 stycznia 2007 r., przewidują, iż to podmioty będące płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych będą odpowiedzialne za zaniżenie lub nieujawnienie przez płatnika podstawy opodatkowania – do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązane są jako płatnicy.
W konsekwencji w przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań, w przypadku ustalenia przez organ podatkowy zaliczki od dochodu pracownika w wysokości wyższej niż pobrana przez płatnika, w 2007 r. odpowiedzialność z tego tytułu w całości będzie spoczywać na płatniku, który poza koniecznością poniesienia kosztu dodatkowego zobowiązania podatkowego będzie również zobowiązany do pokrycia odsetek za jego nieterminowe uregulowanie.
Znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej dopuszczają możliwość podpisywania przez odpowiednio umocowanego pełnomocnika deklaracji podatkowych za płatnika, co ostatecznie pozwoli na rozwianie wątpliwości prezentowanych w tym zakresie przez organy skarbowe.


Joanna Narkiewicz-Tarłowska, Jadwiga Chorązka

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

REKLAMA

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA