REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZMIANY W PIT

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jadwiga Chorązka
starszy konsultant w „PricewaterhouseCoopers” Sp. z o.o.
Joanna Narkiewicz-Tarłowska
menedżer w „PricewaterhouseCoopers” Sp. z o.o.
ZMIANY W PIT

1 stycznia 2007 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotne znaczenie będą miały zmiany, które czekają płatników, związane ze sposobem rozliczania, jak również deklarowania dochodów osiąganych przez podatników.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm. – zwanej dalej updof) za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce i, w konsekwencji, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (tzn. rezydenta podatkowego Polski zobowiązanego do deklarowania i opodatkowania w Polsce całości ogólnoświatowych dochodów) będzie się uważać osobę fizyczną, która: posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Spełnienie przez podatnika choćby jednego z powyższych warunków będzie skutkować uznaniem go za polskiego rezydenta podatkowego.
Dla wielu osób, które dotychczas były uznawane za polskich nierezydentów podatkowych, powyższy sposób ustalania rezydencji podatkowej będzie wiązał się z koniecznością podlegania nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Co za tym idzie, takie osoby będą zobowiązane nie tylko do deklarowania i opodatkowywania w Polsce dochodów z zagranicznych źródeł przychodów (takich jak dywidendy czy też odsetki uzyskiwane za granicą), ale również mogą utracić prawo do niektórych przywilejów, takich jak prawo do 20% zryczałtowanego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu pełnienia obowiązków członka zarządu czy też kontraktów menedżerskich. W takiej sytuacji zamiast 20% podatku zryczałtowanego od przychodów uzyskiwanych przez taką osobę płatnik będzie zobowiązany do poboru 19% zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Jeżeli dana osoba zostanie uznana za polskiego rezydenta podatkowego, zmieni się urząd skarbowy właściwy dla jej rozliczeń podatkowych i konieczna okaże się odpowiednia aktualizacja zgłoszenia NIP-3.
Deklarowanie dochodów
Zgodnie ze znowelizowaną updof zmieni się sposób deklarowania dochodów pracownika przez płatnika. Począwszy od 1 stycznia 2007 r., płatnicy nie będą zobowiązani do składania deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat, a zamiast nich do właściwego miejscowo urzędu skarbowego będą przesyłać odpowiednie roczne deklaracje podatkowe. Termin składania takich zbiorczych deklaracji rocznych będzie upływał z końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym.
Należy przy tym zauważyć, że w 2007 r. będzie nadal istniała konieczność pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, z tym że zgodnie z nowelą do obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów uzyskanych w 2007 r. zastosowanie będą miały podwyższone progi podatkowe oraz wyższa kwota zmniejszająca podatek, a skala podatkowa na rok 2007 będzie następująca:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podwyższone koszty uzyskania
W porównaniu z 2006 r. w roku 2007 wzrosną zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z nowelą płatnik przy obliczaniu dochodu uzyskanego w 2007 r. z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej będzie zobowiązany do stosowania następujących zryczałtowanych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zaniechanie poboru zaliczek
Znowelizowane przepisy updof przewidują, że płatnik nie będzie miał obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych przez pracowników w związku z pracą wykonywaną poza terytorium Polski.
Jednak wspomniane przepisy wyraźnie wskazują, iż prawo do niepobierania zaliczek przysługuje wyłącznie, gdy dochód uzyskiwany przez pracownika za pracę za granicą podlega lub będzie tam podlegać opodatkowaniu oraz gdy pracownik nie złożył wniosku o pobieranie przedmiotowych zaliczek.
Powyższa zmiana będzie miała fundamentalne znaczenie dla tych podmiotów, które wysyłają pracowników do pracy za granicę, a pracownicy ci podlegają tam opodatkowaniu – dotychczas, ze względu na duże rozbieżności interpretacyjne prezentowane w tym zakresie przez organy skarbowe, takie podmioty stawały przed dylematem, czy pobierać zaliczki (i w rezultacie opodatkowywać dochód pracowników w dwóch krajach jednocześnie), czy też zaniechać poboru zaliczek i liczyć się z możliwością zakwestionowania takiego podejścia przez władze skarbowe.
Odpowiedzialność płatnika i podpisywanie deklaracji
Znowelizowane przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), które również wejdą w życie 1 stycznia 2007 r., przewidują, iż to podmioty będące płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych będą odpowiedzialne za zaniżenie lub nieujawnienie przez płatnika podstawy opodatkowania – do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązane są jako płatnicy.
W konsekwencji w przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań, w przypadku ustalenia przez organ podatkowy zaliczki od dochodu pracownika w wysokości wyższej niż pobrana przez płatnika, w 2007 r. odpowiedzialność z tego tytułu w całości będzie spoczywać na płatniku, który poza koniecznością poniesienia kosztu dodatkowego zobowiązania podatkowego będzie również zobowiązany do pokrycia odsetek za jego nieterminowe uregulowanie.
Znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej dopuszczają możliwość podpisywania przez odpowiednio umocowanego pełnomocnika deklaracji podatkowych za płatnika, co ostatecznie pozwoli na rozwianie wątpliwości prezentowanych w tym zakresie przez organy skarbowe.


Joanna Narkiewicz-Tarłowska, Jadwiga Chorązka
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA