Oferujemy Polakom konta w brytyjskich bankach

  Jeden z największych brytyjskich banków Lloyds TSB nie zamierza wprawdzie wchodzić na polski rynek, ale wśród jego priorytetów znajduje się zwiększenie liczby obsługiwanych Polaków.

Rozmawiamy z GERRARDEM SCHMIDEM z Lloyds TSB

l W Polsce trwa fuzja Pekao i Banku BPH, który wkrótce zostanie podzielony. Będzie to okazja do wejścia na nasz rynek, bo 200 placówek Banku BPH wraz z logo i częścią aktywów zostanie wys- tawiona na sprzedaż. Czy Lloyds TSB jest zainteresowany i stanął do przetargu?

- Lloyds TSB koncentruje się tylko na dostosowaniu swojej oferty do potrzeb Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii.

 

l Bank Lloyds TSB wprowadził specjalną ofertę dla osób przyjeżdżających z Polski do Wielkiej Brytanii. Jakie są ułatwienia dla emigrantów z naszego kraju?

 

- Jeszcze nigdy otwarcie rachunku bieżącego w banku Lloyds TSB przez obcokrajowców nie było tak proste. Jednym z największych ułatwień w ofercie, którą właśnie wprowadziliśmy, jest uproszczenie procedur związanych z identyfikacją. Teraz wystarczy, że nasi nowi klienci, którzy chcą otworzyć rachunek bieżący, przedstawią jeden dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Może to być paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość, akceptowany w krajach Unii Europejskiej. Jest to wyjątkowo znaczące uproszczenie dla osób, które dopiero przyjechały do Wielkiej Brytanii i nie posiadają rachunku np. za prąd, gaz lub telefon, które dotychczas były wymagane.

 

Przygotowaliśmy również formularze niezbędne do otwarcia rachunku i broszury w języku polskim, które są dostępne w 130 naszych punktach, cieszących się największą popularnością wśród Polaków. Polskojęzyczne materiały pomogą lepiej zrozumieć procedury związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku. Szukamy również pracowników znających język polski, tak aby zwiększyć w punktach obsługi klienta liczbę osób posługujących się językiem polskim.

l Czy emigranci z krajów, które niedawno przystąpiły do Unii, to ważny segment klientów dla brytyjskich banków? Jaka to część nowo pozyskiwanych klientów? Czy najliczniejszą grupą są Polacy?

- Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, około 265 tys. Polaków ubiegało się o pracę w Wielkiej Brytanii. Stanowi to 2/3 wszystkich aplikacji z Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji i Słowenii. Dowodzi to, jak ważną grupę docelową dla banku stanowią Polacy. Z przeprowadzonych przez nas badań wśród osób zainteresowanych wyjazdem do Wielkiej Brytanii wynika, że połowa ankietowanych taki wyjazd planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 80 proc. wyjeżdżających zamierza otworzyć rachunek bankowy.

 

Na przestrzeni kilku ostatnich lat polska społeczność w Wielkiej Brytanii stała się grupą priorytetową z punktu widzenia banku Lloyds TSB. Nasze rachunki Classic oraz Select już dziś cieszą się popularnością wśród obywateli Polski, którzy stanowią dużą i stale rosnącą liczbę klientów otwierających nowe rachunki bieżące.

l Czy na brytyjskim rynku zaostrza się konkurencja o ten segment klientów?

 

- Polska społeczność w Wielkiej Brytanii rośnie szybko, w związku z czym banki brytyjskie mocno między sobą konkurują o przyciągnięcie klientów z Polski. W przyszłym roku będziemy wprowadzać całą serię usług przygotowanych z myślą o Polakach. Chcemy dostosować naszą ofertę do rosnących wymagań tejże grupy i spodziewamy się, że nasi konkurenci również będą szukali nowych sposobów dotarcia do tak ważnej grupy.

 

Rozmawiała Monika Krześniak

l Gerrard Schmid

w Lloyds TSB odpowiada za transakcje bankowe. Zanim w kwietniu 2006 r. dołączył do zespołu Lloyds TSB, pracował m.in. dla Canadian Imperial Bank of Commerce oraz Citigroup i McKinsey and Co

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...