Oferujemy Polakom konta w brytyjskich bankach
REKLAMA
Rozmawiamy z GERRARDEM SCHMIDEM z Lloyds TSB
l W Polsce trwa fuzja Pekao i Banku BPH, który wkrótce zostanie podzielony. Będzie to okazja do wejścia na nasz rynek, bo 200 placówek Banku BPH wraz z logo i częścią aktywów zostanie wys- tawiona na sprzedaż. Czy Lloyds TSB jest zainteresowany i stanął do przetargu?
- Lloyds TSB koncentruje się tylko na dostosowaniu swojej oferty do potrzeb Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii.
l Bank Lloyds TSB wprowadził specjalną ofertę dla osób przyjeżdżających z Polski do Wielkiej Brytanii. Jakie są ułatwienia dla emigrantów z naszego kraju?
- Jeszcze nigdy otwarcie rachunku bieżącego w banku Lloyds TSB przez obcokrajowców nie było tak proste. Jednym z największych ułatwień w ofercie, którą właśnie wprowadziliśmy, jest uproszczenie procedur związanych z identyfikacją. Teraz wystarczy, że nasi nowi klienci, którzy chcą otworzyć rachunek bieżący, przedstawią jeden dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Może to być paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość, akceptowany w krajach Unii Europejskiej. Jest to wyjątkowo znaczące uproszczenie dla osób, które dopiero przyjechały do Wielkiej Brytanii i nie posiadają rachunku np. za prąd, gaz lub telefon, które dotychczas były wymagane.
Przygotowaliśmy również formularze niezbędne do otwarcia rachunku i broszury w języku polskim, które są dostępne w 130 naszych punktach, cieszących się największą popularnością wśród Polaków. Polskojęzyczne materiały pomogą lepiej zrozumieć procedury związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku. Szukamy również pracowników znających język polski, tak aby zwiększyć w punktach obsługi klienta liczbę osób posługujących się językiem polskim.
l Czy emigranci z krajów, które niedawno przystąpiły do Unii, to ważny segment klientów dla brytyjskich banków? Jaka to część nowo pozyskiwanych klientów? Czy najliczniejszą grupą są Polacy?
- Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, około 265 tys. Polaków ubiegało się o pracę w Wielkiej Brytanii. Stanowi to 2/3 wszystkich aplikacji z Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji i Słowenii. Dowodzi to, jak ważną grupę docelową dla banku stanowią Polacy. Z przeprowadzonych przez nas badań wśród osób zainteresowanych wyjazdem do Wielkiej Brytanii wynika, że połowa ankietowanych taki wyjazd planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 80 proc. wyjeżdżających zamierza otworzyć rachunek bankowy.
Na przestrzeni kilku ostatnich lat polska społeczność w Wielkiej Brytanii stała się grupą priorytetową z punktu widzenia banku Lloyds TSB. Nasze rachunki Classic oraz Select już dziś cieszą się popularnością wśród obywateli Polski, którzy stanowią dużą i stale rosnącą liczbę klientów otwierających nowe rachunki bieżące.
l Czy na brytyjskim rynku zaostrza się konkurencja o ten segment klientów?
- Polska społeczność w Wielkiej Brytanii rośnie szybko, w związku z czym banki brytyjskie mocno między sobą konkurują o przyciągnięcie klientów z Polski. W przyszłym roku będziemy wprowadzać całą serię usług przygotowanych z myślą o Polakach. Chcemy dostosować naszą ofertę do rosnących wymagań tejże grupy i spodziewamy się, że nasi konkurenci również będą szukali nowych sposobów dotarcia do tak ważnej grupy.
Rozmawiała Monika Krześniak
l Gerrard Schmid
w Lloyds TSB odpowiada za transakcje bankowe. Zanim w kwietniu 2006 r. dołączył do zespołu Lloyds TSB, pracował m.in. dla Canadian Imperial Bank of Commerce oraz Citigroup i McKinsey and Co
REKLAMA