Minusy dziś - plusy dopiero jutro

Zmiany w ustawach o CIT i PIT oraz zmiana umowy z Anglią to słuszne posunięcia. Jednak minusy tych zmian podatnicy poczują już dziś, a ich ewentualne plusy poznają dopiero jutro.

W dniu 27 listopada 2006 r. miały miejsce dwa istotne wydarzenia: prezydent podpisał nowelizacje ustaw o PIT i CIT oraz ratyfikował nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią.

Pozytywną zmianą w ustawie o PIT jest odmrożenie progów podatkowych, nieindeksowanych już od lat, a także wpisanie do ustawy przyszłych obniżek stawek podatkowych do 18 i 32 proc. Niestety tu kończy się pozytywna część, a zaczyna negatywna. Zmiany stawek nastąpią dopiero od 2009 roku.

Najbardziej kontrowersyjną zmianą jest wprowadzenie do ustawy o PIT nowego art. 5b ograniczającego pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej. Przepis ten nie powinien dotyczyć definicji, lecz – jeżeli już – to polegać na wyłączeniu możliwości skorzystania przez osoby prowadzące tego rodzaju działalność z możliwości wyboru 19 proc. stawki PIT, bo celem tej zmiany było ograniczenie samozatrudnienia. Przepis ten nie jest też skoordynowany z innymi regulacjami, bowiem ustawodawca nie postanowił, czym jest taka działalność, jeżeli nie jest pozarolniczą działalnością gospodarczą. Nie ma również żadnych dostosowawczych zmian w ustawie o VAT ani przepisów przejściowych, regulujących sytuację podatników, którzy w 2006 roku korzystali z tej formy opodatkowania, a w 2007 roku – z powodu zmian ustawowych – korzystać z niej już nie będą mogli.

Znów zamiast uprościć system opodatkowania osób fizycznych i rozszerzać zakres stosowania jednolitej stawki podatkowej, co eliminowałoby zachęty do nadużyć – energia ustawodawcy poszła w stronę mnożenia ograniczeń i tworzenia nieprecyzyjnych wyjątków od wyjątków. Nie jest to więc żadna zmiana pozytywna.

W odniesieniu do nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią, można również sformułować podobną ocenę: dobrze, że nowa umowa wprowadza wyłączenie z progresją, jako metodę unikania podwójnego opodatkowania dochodu, w miejsce obecnie obowiązującej metody proporcjonalnego zaliczenia. Źle natomiast, że efekty tej zmiany będą widoczne dopiero w stosunku do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2007 roku, podczas gdy w stosunku do dochodów uzyskanych w 2006 roku obowiązywać będą krytykowane zasady obecne. Na zakres czasowy stosowania nowej umowy rząd nie miał wielkiego wpływu, umowa nie powinna być bowiem stosowana wstecz. Jednak mógł o­n zastosować inne instrumenty, dostępne w polskim prawie, do rozwiązania kwestii opodatkowania dochodów uzyskanych w 2006 roku.

Poza renegocjacją umowy możliwe byłoby wprowadzenie zwolnienia podatkowego bezpośrednio do art. 21 ust. 1 ustawy o PIT, względnie wydanie przez ministra finansów, na podstawie art. 22 ust. 1 Ordynacji podatkowej, rozporządzenia w sprawie zaniechania w całości lub w części poboru podatku w części przekraczającej kwotę podatku uiszczonego już za granicą od uzyskanego tam dochodu. Niczego takiego dotąd nie zrobiono i w kwietniu 2007 roku problem ponownie pojawi się – z jeszcze chyba większą intensywnością niż w 2006 roku – gdyż podatników niezadowolonych z obecnej sytuacji będzie jeszcze więcej.

dr JANUSZ FISZER
partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego

not. EM
Infor.pl
Standardy z USA w polskich DPS-ach. Samorządy już wdrażają nową jakość opieki nad seniorami
18 wrz 2024

Zwiększenie kompetencji farmaceutów i dołączenie ich do zespołów terapeutycznych, dokładniejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Takie zmiany w systemie opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. 

Bezrobotni mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. I nie chodzi o zasiłek dla bezrobotnych [LISTA]
17 wrz 2024

Osoby bezrobotne, czy to z własnej woli, czy w wyniku zwolnienia, mogą liczyć na wsparcie państwa. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także innych świadczeń. Jakich?  Oto szczegóły. 

Emerytura Plus. Emeryci będą mogli zyskać nawet 30 tys. zł i to bez straty 13. emerytury
18 wrz 2024

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała wprowadzenie nowej zasady obliczania emerytur. Zgodnie z nią, nawet jeśli wysokość składek emerytalnych nie jest wysoka, to dłuższy okres pracy zawodowej powinien gwarantować emeryturę wyższą niż minimalna. Oto szczegóły. 

Czy konsument może pozwać firmę przed sąd swojego miejsca zamieszkania? Wyrok TSUE
18 wrz 2024

Konsument może pozwać przedsiębiorcę przed sąd swojego miejsca zamieszkania, jeśli tylko w sprawie występuje tzw. „element zagraniczny” - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Zasadniczo swojego kontrahenta pozywa się przed sąd, w którym to on ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Zawody męskie i kobiecie. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?
18 wrz 2024

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.
18 wrz 2024

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025. Co z terminem na złożenie wniosków? Turnusy wyjazdowe, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Składki ZUS można opłacić w późniejszym terminie. ZUS nie naliczy odsetek za zwłokę
18 wrz 2024

Składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. będzie można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Ulga dotyczy przedsiębiorców z terenów objętych powodzią.

Rejestracja w przychodni nie odbiera telefonów albo odmawia przyjęcia chorego do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
18 wrz 2024

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

Renta wdowia: dlaczego wdowa lub wdowiec dostanie maksymalnie tylko 5705,13 zł. Kiedy i gdzie złożyć wniosek
18 wrz 2024

Wdowia renta to świadczenie wyczekiwane. Uchwalanie przepisów trwało i choć są już one opublikowane w Dzienniku Ustaw, to świadczenie wdowom i wdowcom ZUS zacznie wypłacać dopiero w połowie 2025 roku. A ponieważ spełnić trzeba określone w przepisach warunki - niektóre nie do końca sprawiedliwe - by nie spotkał zawód po złożeniu wniosku, warto czas wykorzystać na zaznajomienie się z przepisami.

pokaż więcej
Proszę czekać...