Karty płatnicze dla firm

Karty płatnicze, jakie wydawane są obecnie przez banki, nie stanowią już oferty skierowanej tylko do klientów indywidualnych. W ofercie produktów skierowanych do klientów instytucjonalnych, m.in. takich banków jak: Citibank Handlowy, ING Bank Śląski, PKO BP, Bank Pekao S.A., Raiffeisen Bank Polska, znajdziemy propozycje kart płatniczych przygotowanych specjalnie dla przedsiębiorstw.
Karty kredytowe oferowane dla przedsiębiorstw przeznaczone są do pokrywania wydatków służbowych pracowników firm. Wydatki te związane mogą być m.in. z wydatkami na podróże, rachunkami w restauracjach, reprezentacją, paliwem, materiałami biurowymi, noclegami w hotelach itp. Zalet użytkowania wyżej wymienionych kart jest wiele, m.in.: zastępują zaliczki gotówkowe, ułatwiają kontrole wydatków służbowych, a nawet pozwalają na automatyczne księgowanie na kontach kosztowych wydatków dokonanych przy ich użyciu (w tym celu wykorzystywane są wyciągi elektroniczne, które importowane są do systemów finansowo-księgowych).

Operacje wykonawcze za pomocą tych kart mogą odbywać się z powodzeniem zarówno w rzeczywistości, jak i wirtualnie – przez sieć internet, oczywiście za zgodą przedsiębiorstwa (np.: rezerwacje przelotów, przejazdów, hoteli, samochodów itp.). Rozliczenia związane z kartami, oferowane przez banki, to w przypadku kart typu charge – księgowanie transakcji na rachunku firmy raz w miesiącu kwotą zbiorczą, oraz w przypadku kart typu debet – to codzienne księgowanie transakcji w ciężar rachunku firmy.

Karty kredytowe umożliwiają dokonywanie transakcji oraz wypłaty gotówki we wszystkich placówkach akceptujących danego typu karty (np.: Visa, Visa Elektron, Mastercard, Maestro). Teoretycznie nie mają określonego czasu (po wygaśnięciu okresu ważności karta jest automatycznie odnawiana) i zasięgu działania, można się nimi posługiwać w każdym miejscu na świecie, gdzie są honorowane przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Oprócz wymienionych podstawowych funkcji tych kart, w zależności od banku, oferowane są inne dodatkowe funkcje – m.in. takie jak: ubezpieczenie opóźnienia w podróży (np. przy spełnieniu określonych warunków użytkownik karty może otrzymać kwotę około 120 zł za każdą godzinę opóźnienia lotu); ubezpieczenie bagażu (od opóźnienia i zaginięcia); ubezpieczenie dokumentów; ubezpieczenie kosztów prawnych, ubezpieczenie środka transportu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od nieupoważnionego użycia karty, ubezpieczenie od rabunku gotówki, zniżki dla użytkowników kart, pomoc medyczna, wydanie karty zastępczej, pomoc przy utracie karty, ubezpieczenie od nieuczciwego wykorzystania karty służbowej przez pracownika itp.

Karty debetowe

oferowane dla przedsiębiorstw,
przeznaczone są dla pracowników wszystkich szczebli zatrudnienia w przedsiębiorstwach, są kartami płatniczymi służącymi do pokrywania wydatków służbowych. Wydatki, tak jak w przypadku kart kredytowych, związane mogą być m.in. z podróżami, pokrywaniem rachunków w restauracjach, reprezentacją, paliwem, materiałami biurowymi, noclegami w hotelach itp. Karty debetowe umożliwiają dokonywanie transakcji oraz wypłaty gotówki we wszystkich placówkach akceptujących danego typu karty (podobnie jak w przypadku kart kredytowych, z tą jednak różnicą, że placówek akceptujących karty debetowe jest mniej i nie możemy przy ich użyciu dokonywać zakupów w internecie).

Zalety użytkowania tych kart pokrywają się z zaletami użytkowania kart kredytowych, przyczyniają się o­ne m.in. do: wykluczenia niedogodności związanych z wypłatą i rozliczaniem zaliczek gotówkowych; ułatwień przy kontroli kosztów oraz eliminacji manualnych księgowań na kontach kosztowych wydatków dokonanych przy ich użyciu. Z karty debetowej można korzystać przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Karty tego typu mogą działać jako standardowe – podłączone do jednego rachunku firmy, oraz jako zaliczkowe – podłączone do kilku rachunków pomocniczych firmy, gdzie zarządzanie zaliczkami dla pracowników oparte jest na systemie bankowości elektronicznej. Firma może, dzięki połączeniu kart z rachunkami pomocniczymi, ustalać różne limity wydatków oraz limity wypłat dla poszczególnych pracowników.

Poniżej znajduje się przykładowy schemat działania kart debetowych zaliczkowych (gdzie pracownicy dokonują wydatków do wysokości sald na subkontach), jaki funkcjonuje w rzeczywistości w jednym z wyżej wymienionych banków:















Karty debetowe, analogicznie jak karty kredytowe, oferują wiele dodatkowych funkcji – m.in. takich jak: ubezpieczenie opóźnienia w podróży; ubezpieczenie bagażu; ubezpieczenie dokumentów; ubezpieczenie kosztów prawnych, ubezpieczenie środka transportu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od nieupoważnionego użycia karty, ubezpieczenie od rabunku gotówki, zniżki dla użytkowników kart, pomoc medyczna, wydanie karty zastępczej, pomoc przy utracie karty, ubezpieczenie od nieuczciwego wykorzystania karty służbowej przez pracownika itp. Ponadto w niektórych bankach w przypadku kart debetowych istnieje możliwość wybrania waluty rozliczeniowej (EUR lub USD).

Przedpłacone karty płatnicze (Karty Prepaid),

podobnie jak karty debetowe i kredytowe, mogą być używane do dokonywania zakupów w punktach usługowo-handlowych oraz do podejmowania środków z bankomatów (czyli we wszystkich punktach akceptujących dany typ karty, np.: Visa, Visa Elektron, Mastercard, Maestro). Użytkownicy takich kart nie są zobligowani do posiadania rachunku bankowego w banku wystawiającym kartę i jest o­na wydawana praktycznie od ręki.

W przypadku kradzieży lub zaginięcia karty istnieje możliwość jej zastrzeżenia poprzez centrum telefoniczne dostępne przez 24 godziny na dobę, a dodatkowo za pośrednictwem cell center można również sprawdzić bieżące saldo karty i ostatnio wykonane operacje. Cechy te czynią karty przedpłacone produktem elastycznym, który stanowi odpowiedź na potrzeby klientów instytucjonalnych, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo na poziomie kart debetowych i kredytowych. Karty Prepaid służą do dokonywania transakcji na terenie Polski, a każda transakcja przed jej dokonaniem wymaga akceptacji i zatwierdzenia przez bank. Cecha ta przyczynia się do eliminacji ryzyka związanego z użyciem karty przez osobę nieupoważnioną. Transakcje dokonywane tego typu kartami mogą odbywać się telefonicznie, drogą pocztową lub przez internet.

Karty te, podobnie jak inne karty wydawane przez banki, posiadają z góry określony termin ważności, w którym można zasilać kartę wielokrotnie. Po przekroczeniu terminu ważności w przypadku niektórych kart mogą o­ne zostać automatycznie odnowione. Limity na kartach, wynoszące przeważnie od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych, uzależnione są od dyspozycji klienta. Zasilenia wykonywane są na podstawie przesyłanego wyłącznie przez klienta banku, pliku elektronicznego z informacją o limitach poszczególnych kart oraz przelewu na kwotę równą sumie wszystkich wykazanych zasileń.

Takie rozwiązanie pozwala zarówno na oszczędność czasu, jak i kosztów związanych z wykonaniem wielu przelewów. Istotnym elementem jest również możliwość umieszczenia na kartach własnego wzoru graficznego konkretnego klienta banku, co przyczynia się do tego, że logo danej firmy jest widoczne wszędzie tam, gdzie używana jest karta (wpływa to na wzrost postrzegalności danego przedsiębiorstwa na rynku).

Spośród kart przedpłaconych można wyróżnić kilka ich typów:

Karty lojalnościowe – przyznawane w ramach programów lojalnościowych; mogą być nagrodami lub służyć jako narzędzie motywowania posiadaczy kart do sprzedawania lub kupowania produktów danej firmy; mogą być zasilane jednorazowo lub np. na podstawie zgromadzonych punktów.

Karty promocyjne – mogą być załączane jako bonus do produktów lub rozsyłane do nabywców danego produktu; na kartach nie ma imienia i nazwiska posiadacza – nie są personalizowane; karta tego typu może być użyta bezpośrednio po aktywacji przez osobę, która ją posiada; stanowią o­ne dobre rozwiązanie prowadzące do eliminacji kosztów i problemów logistycznych związanych z dystrybucją tradycyjnych nagród rzeczowych.

Elektroniczne Bony Towarowe – stanowią alternatywę dla tradycyjnych papierowych bonów towarowych, jakie otrzymują pracownicy wielu firm, m.in. w ramach nagród świątecznych; możliwości realizacji (około 6 razy większe niż w przypadku papierowych bonów) to punkty handlowo-usługowe, gdzie akceptowane są karty płatnicze; wydawane są na okaziciela lub imiennie, a ich termin realizacji wynosi do 36 miesięcy; dany pracodawca odnosi korzyść z oprocentowania rachunku, na który przekazuje środki do wykorzystania dla swoich pracowników; aktywacja następuje po otrzymaniu bonów przez pracowników, przez co utrata nieaktywnych kart nie pociąga za sobą żadnego ryzyka i dzięki temu dystrybucja może odbywać się przez bank na adresy domowe pracowników danej firmy; właściciel takiego bonu nie musi dokonywać zakupów za określoną kwotę, może wykorzystywać go wielokrotnie w ramach określonej kwoty.

Karty stypendialne – przeznaczone są do przekazywania stypendiów; umożliwiają pełną kontrolę uczelni nad wypłatami stypendiów, a także ograniczenie czasu i kosztów związanych z utrzymywaniem kas i dokonywaniem przelewów; dla studentów ograniczają koszty związane z prowadzeniem rachunków bankowych oraz stanowią oszczędność czasu związanego z oczekiwaniem w kolejkach do kas.

Karty zasiłkowe – służą jako forma wypłaty różnego rodzaju regularnych płatności, jak np.: renty rodzinne, zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki pielęgnacyjne itp.; skierowane są do wszelkiego rodzaju organizacji wypłacających pieniężne świadczenia socjalne; pozwalają znacznie zredukować koszty związane z realizacją takich wypłat.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Michał Hartmann
Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...