REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karty płatnicze dla firm

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Karty płatnicze, jakie wydawane są obecnie przez banki, nie stanowią już oferty skierowanej tylko do klientów indywidualnych. W ofercie produktów skierowanych do klientów instytucjonalnych, m.in. takich banków jak: Citibank Handlowy, ING Bank Śląski, PKO BP, Bank Pekao S.A., Raiffeisen Bank Polska, znajdziemy propozycje kart płatniczych przygotowanych specjalnie dla przedsiębiorstw.
Karty kredytowe oferowane dla przedsiębiorstw przeznaczone są do pokrywania wydatków służbowych pracowników firm. Wydatki te związane mogą być m.in. z wydatkami na podróże, rachunkami w restauracjach, reprezentacją, paliwem, materiałami biurowymi, noclegami w hotelach itp. Zalet użytkowania wyżej wymienionych kart jest wiele, m.in.: zastępują zaliczki gotówkowe, ułatwiają kontrole wydatków służbowych, a nawet pozwalają na automatyczne księgowanie na kontach kosztowych wydatków dokonanych przy ich użyciu (w tym celu wykorzystywane są wyciągi elektroniczne, które importowane są do systemów finansowo-księgowych).

Operacje wykonawcze za pomocą tych kart mogą odbywać się z powodzeniem zarówno w rzeczywistości, jak i wirtualnie – przez sieć internet, oczywiście za zgodą przedsiębiorstwa (np.: rezerwacje przelotów, przejazdów, hoteli, samochodów itp.). Rozliczenia związane z kartami, oferowane przez banki, to w przypadku kart typu charge – księgowanie transakcji na rachunku firmy raz w miesiącu kwotą zbiorczą, oraz w przypadku kart typu debet – to codzienne księgowanie transakcji w ciężar rachunku firmy.

Karty kredytowe umożliwiają dokonywanie transakcji oraz wypłaty gotówki we wszystkich placówkach akceptujących danego typu karty (np.: Visa, Visa Elektron, Mastercard, Maestro). Teoretycznie nie mają określonego czasu (po wygaśnięciu okresu ważności karta jest automatycznie odnawiana) i zasięgu działania, można się nimi posługiwać w każdym miejscu na świecie, gdzie są honorowane przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Oprócz wymienionych podstawowych funkcji tych kart, w zależności od banku, oferowane są inne dodatkowe funkcje – m.in. takie jak: ubezpieczenie opóźnienia w podróży (np. przy spełnieniu określonych warunków użytkownik karty może otrzymać kwotę około 120 zł za każdą godzinę opóźnienia lotu); ubezpieczenie bagażu (od opóźnienia i zaginięcia); ubezpieczenie dokumentów; ubezpieczenie kosztów prawnych, ubezpieczenie środka transportu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od nieupoważnionego użycia karty, ubezpieczenie od rabunku gotówki, zniżki dla użytkowników kart, pomoc medyczna, wydanie karty zastępczej, pomoc przy utracie karty, ubezpieczenie od nieuczciwego wykorzystania karty służbowej przez pracownika itp.

Karty debetowe

oferowane dla przedsiębiorstw,
przeznaczone są dla pracowników wszystkich szczebli zatrudnienia w przedsiębiorstwach, są kartami płatniczymi służącymi do pokrywania wydatków służbowych. Wydatki, tak jak w przypadku kart kredytowych, związane mogą być m.in. z podróżami, pokrywaniem rachunków w restauracjach, reprezentacją, paliwem, materiałami biurowymi, noclegami w hotelach itp. Karty debetowe umożliwiają dokonywanie transakcji oraz wypłaty gotówki we wszystkich placówkach akceptujących danego typu karty (podobnie jak w przypadku kart kredytowych, z tą jednak różnicą, że placówek akceptujących karty debetowe jest mniej i nie możemy przy ich użyciu dokonywać zakupów w internecie).

Zalety użytkowania tych kart pokrywają się z zaletami użytkowania kart kredytowych, przyczyniają się o­ne m.in. do: wykluczenia niedogodności związanych z wypłatą i rozliczaniem zaliczek gotówkowych; ułatwień przy kontroli kosztów oraz eliminacji manualnych księgowań na kontach kosztowych wydatków dokonanych przy ich użyciu. Z karty debetowej można korzystać przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Karty tego typu mogą działać jako standardowe – podłączone do jednego rachunku firmy, oraz jako zaliczkowe – podłączone do kilku rachunków pomocniczych firmy, gdzie zarządzanie zaliczkami dla pracowników oparte jest na systemie bankowości elektronicznej. Firma może, dzięki połączeniu kart z rachunkami pomocniczymi, ustalać różne limity wydatków oraz limity wypłat dla poszczególnych pracowników.

Poniżej znajduje się przykładowy schemat działania kart debetowych zaliczkowych (gdzie pracownicy dokonują wydatków do wysokości sald na subkontach), jaki funkcjonuje w rzeczywistości w jednym z wyżej wymienionych banków:















Karty debetowe, analogicznie jak karty kredytowe, oferują wiele dodatkowych funkcji – m.in. takich jak: ubezpieczenie opóźnienia w podróży; ubezpieczenie bagażu; ubezpieczenie dokumentów; ubezpieczenie kosztów prawnych, ubezpieczenie środka transportu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od nieupoważnionego użycia karty, ubezpieczenie od rabunku gotówki, zniżki dla użytkowników kart, pomoc medyczna, wydanie karty zastępczej, pomoc przy utracie karty, ubezpieczenie od nieuczciwego wykorzystania karty służbowej przez pracownika itp. Ponadto w niektórych bankach w przypadku kart debetowych istnieje możliwość wybrania waluty rozliczeniowej (EUR lub USD).

Przedpłacone karty płatnicze (Karty Prepaid),

podobnie jak karty debetowe i kredytowe, mogą być używane do dokonywania zakupów w punktach usługowo-handlowych oraz do podejmowania środków z bankomatów (czyli we wszystkich punktach akceptujących dany typ karty, np.: Visa, Visa Elektron, Mastercard, Maestro). Użytkownicy takich kart nie są zobligowani do posiadania rachunku bankowego w banku wystawiającym kartę i jest o­na wydawana praktycznie od ręki.

W przypadku kradzieży lub zaginięcia karty istnieje możliwość jej zastrzeżenia poprzez centrum telefoniczne dostępne przez 24 godziny na dobę, a dodatkowo za pośrednictwem cell center można również sprawdzić bieżące saldo karty i ostatnio wykonane operacje. Cechy te czynią karty przedpłacone produktem elastycznym, który stanowi odpowiedź na potrzeby klientów instytucjonalnych, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo na poziomie kart debetowych i kredytowych. Karty Prepaid służą do dokonywania transakcji na terenie Polski, a każda transakcja przed jej dokonaniem wymaga akceptacji i zatwierdzenia przez bank. Cecha ta przyczynia się do eliminacji ryzyka związanego z użyciem karty przez osobę nieupoważnioną. Transakcje dokonywane tego typu kartami mogą odbywać się telefonicznie, drogą pocztową lub przez internet.

Karty te, podobnie jak inne karty wydawane przez banki, posiadają z góry określony termin ważności, w którym można zasilać kartę wielokrotnie. Po przekroczeniu terminu ważności w przypadku niektórych kart mogą o­ne zostać automatycznie odnowione. Limity na kartach, wynoszące przeważnie od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych, uzależnione są od dyspozycji klienta. Zasilenia wykonywane są na podstawie przesyłanego wyłącznie przez klienta banku, pliku elektronicznego z informacją o limitach poszczególnych kart oraz przelewu na kwotę równą sumie wszystkich wykazanych zasileń.

Takie rozwiązanie pozwala zarówno na oszczędność czasu, jak i kosztów związanych z wykonaniem wielu przelewów. Istotnym elementem jest również możliwość umieszczenia na kartach własnego wzoru graficznego konkretnego klienta banku, co przyczynia się do tego, że logo danej firmy jest widoczne wszędzie tam, gdzie używana jest karta (wpływa to na wzrost postrzegalności danego przedsiębiorstwa na rynku).

Spośród kart przedpłaconych można wyróżnić kilka ich typów:

Karty lojalnościowe – przyznawane w ramach programów lojalnościowych; mogą być nagrodami lub służyć jako narzędzie motywowania posiadaczy kart do sprzedawania lub kupowania produktów danej firmy; mogą być zasilane jednorazowo lub np. na podstawie zgromadzonych punktów.

Karty promocyjne – mogą być załączane jako bonus do produktów lub rozsyłane do nabywców danego produktu; na kartach nie ma imienia i nazwiska posiadacza – nie są personalizowane; karta tego typu może być użyta bezpośrednio po aktywacji przez osobę, która ją posiada; stanowią o­ne dobre rozwiązanie prowadzące do eliminacji kosztów i problemów logistycznych związanych z dystrybucją tradycyjnych nagród rzeczowych.

Elektroniczne Bony Towarowe – stanowią alternatywę dla tradycyjnych papierowych bonów towarowych, jakie otrzymują pracownicy wielu firm, m.in. w ramach nagród świątecznych; możliwości realizacji (około 6 razy większe niż w przypadku papierowych bonów) to punkty handlowo-usługowe, gdzie akceptowane są karty płatnicze; wydawane są na okaziciela lub imiennie, a ich termin realizacji wynosi do 36 miesięcy; dany pracodawca odnosi korzyść z oprocentowania rachunku, na który przekazuje środki do wykorzystania dla swoich pracowników; aktywacja następuje po otrzymaniu bonów przez pracowników, przez co utrata nieaktywnych kart nie pociąga za sobą żadnego ryzyka i dzięki temu dystrybucja może odbywać się przez bank na adresy domowe pracowników danej firmy; właściciel takiego bonu nie musi dokonywać zakupów za określoną kwotę, może wykorzystywać go wielokrotnie w ramach określonej kwoty.

Karty stypendialne – przeznaczone są do przekazywania stypendiów; umożliwiają pełną kontrolę uczelni nad wypłatami stypendiów, a także ograniczenie czasu i kosztów związanych z utrzymywaniem kas i dokonywaniem przelewów; dla studentów ograniczają koszty związane z prowadzeniem rachunków bankowych oraz stanowią oszczędność czasu związanego z oczekiwaniem w kolejkach do kas.

Karty zasiłkowe – służą jako forma wypłaty różnego rodzaju regularnych płatności, jak np.: renty rodzinne, zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki pielęgnacyjne itp.; skierowane są do wszelkiego rodzaju organizacji wypłacających pieniężne świadczenia socjalne; pozwalają znacznie zredukować koszty związane z realizacją takich wypłat.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Michał Hartmann
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA