REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze zagraniczne zmniejszają ryzyko

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

O inwestowaniu za granicą powinny myśleć osoby zadłużone w walutach obcych. To dobry sposób na zniwelowanie ryzyka kursowego.
Na naszym rynku są już fundusze inwestujące na szwajcarskiej giełdzie i w szwajcarskie obligacje. To dobre rozwiązanie dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich, właśnie ze względu na ograniczenie ryzyka kursowego. Jeśli frank podrożeje i wzrośnie rata kredytu, zwiększy się także wartość oszczędności ulokowanych w tych funduszach.

U pośredników

Fundusze zagraniczne nie mają w Polsce przedstawicielstw, ale dostępne są w firmach doradztwa finansowego: Open Finance, Expander, Xelion i w niektórych bankach – Fortis Bank, Deustsche Bank PBC. Zyski są opodatkowane, inwestor sam musi wypełnić formularz podatkowy i wysłać pieniądze do urzędu skarbowego. Polacy mogą wybierać spośród 250 funduszy zarządzanych przez Alliance Bernstein, Credit Suisse, Fidelity, Franklin Templeton, JP Morgan, Julius Baer, Merrill Lynch, Societe Generale, Skandia.

Do końca ubiegłego roku Polacy zainwestowali za pośrednictwem funduszy zagranicznych 300 mln złotych. Do końca 2006 roku kwota ta może się podwoić.

Polskie fundusze oblegane

Polskie fundusze inwestycyjne zgromadziły jak dotąd 89 mld złotych – 150 razy więcej niż zagraniczne.

Polacy niechętnie lokują pieniądze w funduszach zagranicznych. Po pierwsze, to cecha wspólna inwestorów z całego świata – zdecydowana większość woli inwestować w spółki, które zna, niż na odległym krańcu świata. Po drugie spośród około 2,5 tysiąca funduszy dostępnych dla inwestorów na świecie, żaden nie mógł się pochwalić takimi stopami zwrotu jak nasze fundusze małych spółek: DWS i ING, które zarobiły po ok. 100 proc. przez ostatnie dwanaście miesięcy.

Na świecie najlepsze fundusze osiągały stopy zwrotu rzędu 60 proc., ale żaden z pierwszej dwudziestki nie był dostępny dla polskich inwestorów. Tymczasem polskie fundusze akcji – dzięki doskonałej koniunkturze na GPW – wypracowują zyski wysokie i wolne od ryzyka kursowego. Tymczasem efekty inwestycji na świecie związane są nie tylko z zachowaniem kursów akcji, indeksów czy towarów, lecz także z notowaniami złotego. A nasza waluta zyskuje na wartości.

Po co więc w ogóle inwestować na rynkach zagranicznych, skoro nasze są i bezpieczniejsze, i bardziej efektywne? Powodów jest kilka.

Rozpatrując możliwość inwestowania na rynkach zagranicznych, trzeba brać pod uwagę horyzont wieloletni, a nie rok czy dwa. Ostatni rok był bardzo udany dla polskich funduszy akcji, ale nie powinno to przesłaniać faktu, że już np. ostatnie trzy lata były bardzo dobre dla funduszy azjatyckich czy południowoamerykańskich (stopy zwrotu ponad 100 proc.).

Nadchodzi dekada Azji

Pamiętając o dobrych perspektywach polskiej gospodarki na najbliższe lata, nie można zapominać, że kolejna dekada będzie należała do takich krajów jak Chiny, Indie czy Brazylia. Zwłaszcza Azja staje się powoli centrum światowego biznesu i choć w Europie kojarzymy takie kraje jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa jako gospodarki nakierowane na eksport, nie należy zapominać, że wraz z napływającymi inwestycjami rośnie tam ogromny rynek konsumencki. Ponad miliard Chińczyków używa już dziś 300 mln telefonów komórkowych. Szacuje się, że w ciągu dwudziestu lat liczba samochodów w Państwie Środka wzrośnie 5-krotnie. Chiny i Indie staną się w pierwszych dziesięcioleciach XXI wieku centrum światowego biznesu, także za sprawą bogacenia się mieszkańców. Zatem powodem, dla którego warto interesować się inwestycjami zagranicznymi, jest możliwość zarobienia na sukcesie gospodarczym odległych krajów w perspektywie 10–20 lat.

Inna przyczyna jest prozaiczna – na polskiej giełdzie nie znajdziemy spółek z wielu rozwojowych branż. Gdybyśmy chcieli zarobić na akcjach producentów samochodów, nie udałoby się to na GPW. Gdybyśmy chcieli zarabiać na wzroście cen złota czy ropy, także musielibyśmy szukać możliwości poza granicami Polski. Gdybyśmy doszli do wniosku, że najlepiej rokującą dziedziną biznesu są biotechnologie albo rozwój medycyny – także musielibyśmy wybrać fundusz zagraniczny.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Emil Szweda
analityk Open Finance
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA