Podatnik może żądać sprostowania lub uzupełnienia decyzji podatkowej

Organ podatkowy nie musi uwzględniać żądania podatnika sprostowania decyzji podatkowej. Jeśli jednak to zrobi, wyda nową decyzję.

Zasady prostowania decyzji regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.; dalej Ordynacja podatkowa). Zdaniem Marcina Biernackiego, prezesa zarządu firmy Biernacki w Krakowie, strona może w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji zażądać: uzupełnienia decyzji co do rozstrzygnięcia lub co do prawa odwołania; wniesienia w stosunku do decyzji powództwa do sądu powszechnego lub co do skargi do sądu administracyjnego; sprostowania zamieszczonego w decyzji pouczenia w tych kwestiach.

– Praktyka oraz dostępne orzecznictwo uczą, że sprostowanie decyzji powinno dotyczyć jedynie właściwej interpretacji czy też wykładni sformułowań, pojęć czy zagadnień poruszonych w decyzji – twierdzi Marcin Biernacki.
W konsekwencji, co podkreśla nasz rozmówca, sprostowanie decyzji nie zmienia w sposób istotny merytorycznej treści pierwotnej decyzji, jest tylko jej rozwinięciem w celu wyjaśnienia wątpliwości strony co do zawartych w decyzji pouczeń czy też rozstrzygnięć.

Ważne!
Błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania albo brak takiego pouczenia nie może stronie szkodzić

Potrzebny wniosek

Ordynacja podatkowa daje możliwość wystąpienia do organu podatkowego z wnioskiem o sprostowanie decyzji. Jak wyjaśnił Paweł Szymański, doradca podatkowy z Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe, wniosek o sprostowanie decyzji może być złożony w odniesieniu do błędnego pouczenia co do prawa do wniesienia odwołania lub skargi do sądu administracyjnego albo w przypadku jego braku.

– Sprostowanie decyzji ma umożliwić stronie złożenie odwołania lub skargi zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i nie ogranicza praw strony w tym zakresie – wskazał Paweł Szymański. Jednocześnie dodał, że możliwe jest również wniesienie przez stronę wniosku o sprostowanie oczywistych pomyłek lub błędów rachunkowych w wydanej decyzji. Może to w szczególności dotyczyć błędów w nazwie lub nazwisku strony lub jej adresie.

– Należy zaznaczyć, że w zależności od zarzutów wobec otrzymanej decyzji, podatnik musi wybrać, czy zamierza skorzystać z prawa do żądania sprostowania decyzji, czy też złoży odwołanie od decyzji. Skorzystanie bowiem z jednego prawa uniemożliwia w tym samym czasie skorzystanie z drugiego – mówił nasz rozmówca.

Urząd zmieni decyzję

Organ podatkowy, uwzględniając żądanie podatnika dotyczące sprostowania decyzji, zmieni wcześniejszą decyzję. Zdaniem Tomasza Rolewicza, starsze- go konsultanta w dziale doradztwa podatko- wego Pricewaterhouse- Coopers, sprostowanie, podobnie jak odwołanie, zmierza do zmiany decyzji podatkowej. Poza licznymi odmiennościami dzielącymi sprostowanie od odwołania, podstawową różnicą jest fakt, że sprostowaniu mogą podlegać wyłącznie błędy rachunkowe lub oczywiste omyłki. W przepisach podatkowych brak jest jednak definicji takich błędów i omyłek.

– Dlatego jeżeli decyzję wydał organ pierwszej instancji, a nie chodzi tu o nieistotny dla podatnika drobiazg, zasadne będzie skorzystanie przez podatnika z odwołania w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Uniknie się w ten sposób sporów dotyczących wagi błędów lub omyłek popełnionych przez organ w decyzji i tego, czy mogą być o­ne usuwane w drodze sprostowania – uważa Tomasz Rolewicz. Dodaje, że inaczej jest w przypadku, w którym organ podatkowy zamieścił błędne pouczenie w przedmiocie przysługującego podatnikowi środka odwoławczego od decyzji. Przepisy Ordynacji podatkowej chronią tutaj podatnika, wyraźnie stwierdzając, że błędne pouczenie nie może podatnikowi szkodzić.

– Z praktycznego punktu widzenia, w takim przypadku sprostowanie będzie jednak szybszym środkiem niż zaskarżanie decyzji w zgodzie z błędnym pouczeniem i skorzystanie z prawidłowego środka odwoławczego dopiero po odmowie rozpoznania sprawy przez niewłaściwy organ lub sąd, do którego błędnie odesłano podatnika w decyzji – tłumaczył ekspert PricewaterhouseCoopers.

Ewa Matyszewska
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...