Jak płacić niższe odsetki od kredytów hipotecznych
REKLAMA
W artykule wskażemy, kto ma prawo do dopłat. Przedstawimy też katalog nieruchomości, których zakup lub budowa może otrzymać wsparcie, oraz jakie są zasady udzielania preferencyjnych kredytów hipotecznych oraz otrzymywania dopłat.
Kto jest uprawniony do dopłat
Ustawa ma mieć – w założeniu jej twórców – charakter prorodzinny, tzn. wspierać osoby, które założyły rodzinę lub samotnie wychowują dziecko lub dzieci. W przypadku dopłat udzielanych małżonkom oboje muszą być stroną umowy kredytowej. Do dopłat mają prawo także małżonkowie niemający dzieci. Dopłaty mogą być też stosowane, jeżeli kredyt preferencyjny został udzielony osobie samotnie wychowującej przynajmniej jedno:
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Warunki skorzystania z dopłat
Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli żadna z osób uprawnionych do ich otrzymania nie jest:
Osoba ubiegająca się o kredyt preferencyjny równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego składa pisemne oświadczenie o spełnieniu tych warunków. Specjalne zasady dotyczą osób wynajmujących mieszkania lub którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Dopłaty mogą być stosowane również w ich przypadku, o ile, równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego, pisemnie zobowiążą się do:
Musi to nastąpić w terminie do sześciu miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego, własności domu jednorodzinnego lub uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na które został udzielony kredyt preferencyjny.
W przypadku kredytu preferencyjnego udzielonego na budowę domu jednorodzinnego termin ten wynosi do sześciu miesięcy od dnia, w którym można było przystąpić do użytkowania wybudowanego domu.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jaki zakup uprawnia do dopłat
Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli kredyt preferencyjny został udzielony na:
Osoby inwestujące w wymienione nieruchomości muszą pamiętać o dwóch ważnych ograniczeniach. Po pierwsze, mieszkanie lub dom nie mogą mieć za dużej powierzchni. Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie może przekraczać 75 m2. Dla domu limit ten wynosi 140 m2. Powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, a także cenę lub wkład budowlany, przyjmuje się na podstawie umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jeżeli umowa taka nie została zawarta do dnia złożenia wniosku o kredyt preferencyjny, cenę ustala się na podstawie odpowiedniej umowy zobowiązującej np. dewelopera do sprzedaży nieruchomości. Natomiast powierzchnię użytkową budowanego dopiero domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego przyjmuje się na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Zasady korzystania z dopłat
Dopłaty stosuje się przez okres 8 lat od dnia pierwszej spłaty odsetek. Dopłaty nie obejmują całego kredytu. Podstawę ich naliczenia stanowi pozostająca do spłaty kwota kredytu preferencyjnego, która odpowiada powierzchni użytkowej 50 m2 – dla lokalu mieszkalnego, oraz 70 m2 – dla domu jednorodzinnego.
Trzeba pamiętać, że kredytu preferencyjnego udziela się tylko w złotówkach. Umowa kredytu preferencyjnego nie może uzależniać zmiany wysokości raty kapitałowo-odsetkowej ani pozostającego do spłaty kredytu od zmiany kursów walut. Kwota kredytu preferencyjnego może zostać powiększona wyłącznie o:
W okresie stosowania dopłat odsetki spłacane przez kredytobiorcę są równe kwocie odsetek naliczonych przez bank udzielający kredytu w oparciu o stopę procentową, pomniejszonej o dopłatę należną za okres naliczenia odsetek. Na wniosek kredytobiorcy bank jest obowiązany poinformować go o łącznej wysokości zastosowanych dopłat.
Do podstawy naliczenia dopłaty nie wlicza się kwot skapitalizowanych odsetek. Dopłata stanowi równowartość 50% kwoty odsetek naliczonych od podstawy naliczenia dopłaty. Ważne jest, że dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych są zwolnione z opodatkowania na podstawie nowo dodanego art. 21 ust. 1 pkt 123 updof.
• art. 1–9 ustawy z 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania – Dz.U. Nr 183, poz. 1354
Piotr Domański
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.