REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak płacić mniejszą zaliczkę za listopad i grudzień

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zwiększenie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej za listopad przez osoby rozliczające się podatkową księgą przychodów i rozchodów spowoduje mniejszą zaliczkę za ten miesiąc i następny. Dlatego już w listopadzie należy dokonać niezbędnych zakupów, a nie odkładać ich do stycznia przyszłego roku.

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych, zarówno ci opodatkowani według skali, jak i opodatkowani 19-proc. podatkiem liniowym, prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, a podstawę opodatkowania stanowi dla nich dochód. Oznacza to, że poprzez umiejętne kształtowanie proporcji między przychodami a kosztami mogą w danym miesiącu wpływać na uzyskany dochód, a w konsekwencji na zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Trzeba pamiętać, że dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się przy zastosowaniu tzw. różnic remanentowych.

Podwójna zaliczka

Ustalenie dochodu szczególnie istotne jest przy zaliczce płaconej za listopad roku podatkowego. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:
• obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
• zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu,
• zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Przy opodatkowaniu podatkiem liniowym nie występuje kwota wolna. Zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.

Jednak zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. Oznacza to, że odpowiednio wpływając na przychody i koszty w listopadzie możemy zmniejszyć zaliczkę za listopad i grudzień.

JAKIE METODY STOSOWAĆ
Przedsiębiorca prowadzący księgę przychodów i rozchodów ma do wyboru dwie metody ewidencjonowania kosztów. Może ewidencjonować wydatki w momencie ich poniesienia (zasada kasowa) lub w okresie, w którym uzyskuje przychód związany z danym kosztem (zasada memoriałowa). Jednak raz przyjęta metoda ewidencji kosztów powinna być stosowana w każdym roku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w stosunku do wszystkich kosztów, a nie tylko do wybranych pozycji.

Metoda kasowa

Ogólna zasada dotycząca rozliczania kosztów przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, wynikająca z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określa, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku, w którym zostały poniesione (metoda kasowa). Oznacza to, że wydatki stanowią koszt w dacie ich poniesienia bez względu na fakt, jakiego okresu dotyczą. Dlatego przedsiębiorcy powinni już w listopadzie starać się o zapłatę wydatków, które będą dotyczyły okresów przyszłych, aby tym samym zmniejszyć dochód do opodatkowania, będącego podstawą zaliczek na podatek. Oczywiście dotyczy to tych, którzy stosują metodę kasową rozliczania kosztów. Przy kasowej metodzie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów koszty dotyczące przyszłych okresów będą rozliczane w momencie zapłaty. Dlatego dla zmniejszenia zaliczki na podatek można zapłacić wydatki, np. czynsz dzierżawny, energię elektryczną, prenumeratę dotyczącą 2007 roku, już w roku 2006 i ująć je w księdze przychodów i rozchodów w momencie ich poniesienia, tj. w listopadzie 2006 roku.

CZY ZAKUP TOWARÓW JEST KOSZTEM
W prowadzonej działalności gospodarczej mogą wystąpić koszty, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie po ich zapłaceniu (np. wynagrodzenia, składki ZUS, koszty podróży służbowej), czyli niezależnie od metody ewidencjonowania kosztów (kasowej, memoriałowej). Inne zaś jak zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych są ujmowane w kosztach bez względu na moment zapłaty.

Zakup towarów

W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę, że pomimo stosowania metody kasowej inaczej będzie się przedstawiała sytuacja zakupu towarów handlowych. Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, niezależnie od stosowanej metody ewidencjonowania kosztów, podlegają również przepisom rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na podstawie par. 17 ust. 1 i 2 tego rozporządzenia, zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Zatem o momencie ujęcia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup towarów handlowych oraz materiałów pomocniczych nie decyduje moment ich zapłaty. Dlatego też ich zakup podlega wpisowi do księgi podatkowej niezwłocznie po ich otrzymaniu. Skoro tak, to aby zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy za listopad i grudzień, można dokonać zakupu towarów handlowych korzystając z tzw. kredytu kupieckiego, czyli odroczenia do następnego roku terminu płatności za kupione towary.

CZYM SĄ TOWARY HANDLOWE I MATERIAŁY
TOWARY HANDLOWE – wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym, jak również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.
MATERIAŁY PODSTAWOWE – materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu. Do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania – puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi.

Podstawa prawna
• Art. 22 ust. 4-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz.176 z późn. zm.).
• Par. 17 rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Bogdan Świąder
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA