REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak potwierdzić brak zaległości podatkowych

REKLAMA

Aby uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, wystarczy sporządzić wniosek, a urząd na pewno przygotuje odpowiednią informację. Odmówi tylko wtedy, gdy podatnik zażąda poświadczenia informacji nieznanych urzędowi lub takich, których poświadczać nie może.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach wymagane jest w różnych sytuacjach. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą uzyskać takie zaświadczenie m.in. gdy kupują samochód na raty. Muszą je posiadać firmy starające się o kredyt hipoteczny. Zaświadczenia – przy zakupach na raty – żądają od podatników firmy leasingowe, banki czy sklepy.

Pisemny wniosek

Żeby uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego, potrzebny jest wniosek podatnika. We wniosku, poza podaniem własnego imienia i nazwiska (a w przypadku firmy – nazwy), musimy podać jeszcze adres i NIP. Musimy też koniecznie wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kierujemy nasze żądanie. Będzie nim, co do zasady, urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedziby podatnika.

W dalszej części wniosku podatnik powinien określić tzw. zakres żądania, czyli co chciałby, aby urząd skarbowy potwierdził w zaświadczeniu. Ta część wniosku jest chyba najtrudniejsza. Od tego bowiem, jak dokładnie sprecyzujemy to, czego oczekujemy od urzędu skarbowego, zależy, czy otrzymamy takie zaświadczenie, na jakie liczyliśmy. Jeśli np. we wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach nie napiszemy, by urząd skarbowy potwierdził, że nie jest w stosunku do nas prowadzone postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe, być może w zaświadczeniu zabraknie takiej informacji. A wtedy pretensje możemy mieć tylko do siebie. Wniosek powinniśmy też uzasadnić, a więc wykazać, po co nam zaświadczenie.
Na zakończenie pozostaje już tylko podpisać wniosek.

Potrzebna zgoda

Ustawodawca określił dwie sytuacje, kiedy zaświadczenie może zostać wydane. Organ podatkowy może wydać zaświadczenie gdy:
• przepis prawa wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego,
• osoba, która ubiega się o zaświadczenie, ma interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.

Czasami jednak zdarza się, że organ podatkowy uzależnia wydanie zaświadczenia od zgody innej osoby. Będzie tak wtedy, gdy wniosek obejmuje informacje dotyczące podmiotu, który nie jest wnioskodawcą.

W każdym przypadku gdy wymagana jest zgoda podatnika, powinna zostać o­na wyrażona na piśmie. Podpis podatnika musi być urzędowo lub notarialnie poświadczony, chyba że podstawę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości związanych z działalnością gospodarczą stanowi zgoda podatnika wyrażona na piśmie, z jego podpisem i pieczęcią używaną dla celów tej działalności. W przypadku zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych, do którego potrzebna jest zgoda podatnika, termin do wydania zaświadczenia oblicza się od dnia złożenia oświadczenia podatnika wyrażającego zgodę.

5 KROKÓW
1 Oznacz wnioskodawcę Wniosek musi zawierać dane wnioskodawcy – imię i nazwisko, adres zamieszkania lub pobytu. We wniosku powinien znaleźć się również NIP.
2 Określ organ podatkowy
Podatnik musi wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kieruje żądanie. Będzie nim co do zasady urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę podatnika.
3 Wpisz zakres żądania
Kolejna czynność to określenie zakresu żądania. Ponieważ organ poświadczy tylko to, czego zażądamy, należy precyzyjnie formułować wniosek i wyjaśnić, jakiej treści zaświadczenie podatnik chce otrzymać.
4 Sprecyzuj dodatkowe żądania
Wnioskodawca może dodatkowo zażądać, by organ podał, czy w stosunku do niego prowadzone jest np. postępowanie egzekucyjne w administracji, czy postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe itp.
5 Podpisz wniosek
Wniosek podatnik musi koniecznie podpisać.

Termin dla urzędu

Zaświadczenie podatnik powinien otrzymać bez zbędnej zwłoki, czyli jeśli to możliwe, to niemalże od ręki lub z dnia na dzień _ nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.
W pewnych przypadkach podatnik powinien jednak uzbroić się w cierpliwość, bo organ może potrzebować więcej czasu na wydanie zaświadczenia. Będzie tak wtedy, gdy przepisy wymagają, by organ przed wydaniem zaświadczenia ustalił, czy w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie mające na celu ustalenie lub określenie wysokości jego zobowiązań podatkowych. Urząd skarbowy może też przed wydaniem zaświadczenia - jeśli uzna, że jest to niezbędne - przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podatnik powinien dokładnie sprecyzować, co urząd skarbowy ma potwierdzić w zaświadczeniu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Czy zaświadczenie może utracić ważność
Staram się o kredyt w banku. Muszę teraz dostarczyć zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. Zaświadczenie jest potrzebne do dokonania oceny mojej zdolności kredytowej. Niedawno (przed dwoma miesiącami) takie zaświadczenie było mi potrzebne. Uzyskałem je wtedy z urzędu skarbowego. Czy mogę złożyć je w banku, czy też utraciło o­no już swoją ważność?
Tak
Musi pan uzyskać nowe zaświadczenie, gdyż wydane przez urząd skarbowy przed dwoma miesiącami będzie już nieważne. Z przepisów Ordynacji podatkowej wynika bowiem wyraźnie, że zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach potwierdza tylko stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania, a więc brak zaległości podatnika na konkretny dzień. Należy przypuszczać, że bank będzie potrzebował bardziej aktualnych danych.


Czy mogę złożyć zażalenie
Złożyłem wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Niestety urząd skarbowy odmówił jego wydania. Dostałem w tej sprawie postanowienie urzędu. Czy mogę złożyć na nie zażalenie?
Tak
Odmawiając wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości podatkowych w ogóle, organ podatkowy musi sporządzić i doręczyć postanowienie. Na postanowienie o odmowie służy podatnikowi zażalenie. Wnosi się je w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia odmawiającego wydania zaświadczenia.


Czy organ może żądać dodatkowych danych
Złożyłem wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Urząd zażądał ode mnie dostarczenia dodatkowych dokumentów. Czy może?
Nie
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach jest wydawane przez organ podatkowy na podstawie jego dokumentacji oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Organ podatkowy nie może żądać od wnioskodawcy innych zaświadczeń w celu potwierdzenia faktów lub stanu prawnego, znanych mu z urzędu. Nie może ich żądać również wtedy, gdy może je sam ustalić na podstawie posiadanej ewidencji, rejestrów lub innych danych albo na podstawie przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych. Organ może żądać dodatkowych danych tylko wtedy, gdy wskaże konkretny przepis prawa, wymagający urzędowego potwierdzenia tych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia.

Anna Wojda
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA