REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak potwierdzić brak zaległości podatkowych

REKLAMA

Aby uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, wystarczy sporządzić wniosek, a urząd na pewno przygotuje odpowiednią informację. Odmówi tylko wtedy, gdy podatnik zażąda poświadczenia informacji nieznanych urzędowi lub takich, których poświadczać nie może.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach wymagane jest w różnych sytuacjach. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą uzyskać takie zaświadczenie m.in. gdy kupują samochód na raty. Muszą je posiadać firmy starające się o kredyt hipoteczny. Zaświadczenia – przy zakupach na raty – żądają od podatników firmy leasingowe, banki czy sklepy.

Pisemny wniosek

Żeby uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego, potrzebny jest wniosek podatnika. We wniosku, poza podaniem własnego imienia i nazwiska (a w przypadku firmy – nazwy), musimy podać jeszcze adres i NIP. Musimy też koniecznie wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kierujemy nasze żądanie. Będzie nim, co do zasady, urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedziby podatnika.

W dalszej części wniosku podatnik powinien określić tzw. zakres żądania, czyli co chciałby, aby urząd skarbowy potwierdził w zaświadczeniu. Ta część wniosku jest chyba najtrudniejsza. Od tego bowiem, jak dokładnie sprecyzujemy to, czego oczekujemy od urzędu skarbowego, zależy, czy otrzymamy takie zaświadczenie, na jakie liczyliśmy. Jeśli np. we wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach nie napiszemy, by urząd skarbowy potwierdził, że nie jest w stosunku do nas prowadzone postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe, być może w zaświadczeniu zabraknie takiej informacji. A wtedy pretensje możemy mieć tylko do siebie. Wniosek powinniśmy też uzasadnić, a więc wykazać, po co nam zaświadczenie.
Na zakończenie pozostaje już tylko podpisać wniosek.

Potrzebna zgoda

Ustawodawca określił dwie sytuacje, kiedy zaświadczenie może zostać wydane. Organ podatkowy może wydać zaświadczenie gdy:
• przepis prawa wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego,
• osoba, która ubiega się o zaświadczenie, ma interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.

Czasami jednak zdarza się, że organ podatkowy uzależnia wydanie zaświadczenia od zgody innej osoby. Będzie tak wtedy, gdy wniosek obejmuje informacje dotyczące podmiotu, który nie jest wnioskodawcą.

W każdym przypadku gdy wymagana jest zgoda podatnika, powinna zostać o­na wyrażona na piśmie. Podpis podatnika musi być urzędowo lub notarialnie poświadczony, chyba że podstawę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości związanych z działalnością gospodarczą stanowi zgoda podatnika wyrażona na piśmie, z jego podpisem i pieczęcią używaną dla celów tej działalności. W przypadku zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych, do którego potrzebna jest zgoda podatnika, termin do wydania zaświadczenia oblicza się od dnia złożenia oświadczenia podatnika wyrażającego zgodę.

5 KROKÓW
1 Oznacz wnioskodawcę Wniosek musi zawierać dane wnioskodawcy – imię i nazwisko, adres zamieszkania lub pobytu. We wniosku powinien znaleźć się również NIP.
2 Określ organ podatkowy
Podatnik musi wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kieruje żądanie. Będzie nim co do zasady urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę podatnika.
3 Wpisz zakres żądania
Kolejna czynność to określenie zakresu żądania. Ponieważ organ poświadczy tylko to, czego zażądamy, należy precyzyjnie formułować wniosek i wyjaśnić, jakiej treści zaświadczenie podatnik chce otrzymać.
4 Sprecyzuj dodatkowe żądania
Wnioskodawca może dodatkowo zażądać, by organ podał, czy w stosunku do niego prowadzone jest np. postępowanie egzekucyjne w administracji, czy postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe itp.
5 Podpisz wniosek
Wniosek podatnik musi koniecznie podpisać.

Termin dla urzędu

Zaświadczenie podatnik powinien otrzymać bez zbędnej zwłoki, czyli jeśli to możliwe, to niemalże od ręki lub z dnia na dzień _ nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.
W pewnych przypadkach podatnik powinien jednak uzbroić się w cierpliwość, bo organ może potrzebować więcej czasu na wydanie zaświadczenia. Będzie tak wtedy, gdy przepisy wymagają, by organ przed wydaniem zaświadczenia ustalił, czy w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie mające na celu ustalenie lub określenie wysokości jego zobowiązań podatkowych. Urząd skarbowy może też przed wydaniem zaświadczenia - jeśli uzna, że jest to niezbędne - przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podatnik powinien dokładnie sprecyzować, co urząd skarbowy ma potwierdzić w zaświadczeniu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Czy zaświadczenie może utracić ważność
Staram się o kredyt w banku. Muszę teraz dostarczyć zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. Zaświadczenie jest potrzebne do dokonania oceny mojej zdolności kredytowej. Niedawno (przed dwoma miesiącami) takie zaświadczenie było mi potrzebne. Uzyskałem je wtedy z urzędu skarbowego. Czy mogę złożyć je w banku, czy też utraciło o­no już swoją ważność?
Tak
Musi pan uzyskać nowe zaświadczenie, gdyż wydane przez urząd skarbowy przed dwoma miesiącami będzie już nieważne. Z przepisów Ordynacji podatkowej wynika bowiem wyraźnie, że zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach potwierdza tylko stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania, a więc brak zaległości podatnika na konkretny dzień. Należy przypuszczać, że bank będzie potrzebował bardziej aktualnych danych.


Czy mogę złożyć zażalenie
Złożyłem wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Niestety urząd skarbowy odmówił jego wydania. Dostałem w tej sprawie postanowienie urzędu. Czy mogę złożyć na nie zażalenie?
Tak
Odmawiając wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości podatkowych w ogóle, organ podatkowy musi sporządzić i doręczyć postanowienie. Na postanowienie o odmowie służy podatnikowi zażalenie. Wnosi się je w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia odmawiającego wydania zaświadczenia.


Czy organ może żądać dodatkowych danych
Złożyłem wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Urząd zażądał ode mnie dostarczenia dodatkowych dokumentów. Czy może?
Nie
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach jest wydawane przez organ podatkowy na podstawie jego dokumentacji oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Organ podatkowy nie może żądać od wnioskodawcy innych zaświadczeń w celu potwierdzenia faktów lub stanu prawnego, znanych mu z urzędu. Nie może ich żądać również wtedy, gdy może je sam ustalić na podstawie posiadanej ewidencji, rejestrów lub innych danych albo na podstawie przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych. Organ może żądać dodatkowych danych tylko wtedy, gdy wskaże konkretny przepis prawa, wymagający urzędowego potwierdzenia tych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia.

Anna Wojda

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA