Jak potwierdzić brak zaległości podatkowych
REKLAMA
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach wymagane jest w różnych sytuacjach. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą uzyskać takie zaświadczenie m.in. gdy kupują samochód na raty. Muszą je posiadać firmy starające się o kredyt hipoteczny. Zaświadczenia – przy zakupach na raty – żądają od podatników firmy leasingowe, banki czy sklepy.
Pisemny wniosek
Żeby uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego, potrzebny jest wniosek podatnika. We wniosku, poza podaniem własnego imienia i nazwiska (a w przypadku firmy – nazwy), musimy podać jeszcze adres i NIP. Musimy też koniecznie wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kierujemy nasze żądanie. Będzie nim, co do zasady, urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedziby podatnika.
W dalszej części wniosku podatnik powinien określić tzw. zakres żądania, czyli co chciałby, aby urząd skarbowy potwierdził w zaświadczeniu. Ta część wniosku jest chyba najtrudniejsza. Od tego bowiem, jak dokładnie sprecyzujemy to, czego oczekujemy od urzędu skarbowego, zależy, czy otrzymamy takie zaświadczenie, na jakie liczyliśmy. Jeśli np. we wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach nie napiszemy, by urząd skarbowy potwierdził, że nie jest w stosunku do nas prowadzone postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe, być może w zaświadczeniu zabraknie takiej informacji. A wtedy pretensje możemy mieć tylko do siebie. Wniosek powinniśmy też uzasadnić, a więc wykazać, po co nam zaświadczenie.
Potrzebna zgoda
Ustawodawca określił dwie sytuacje, kiedy zaświadczenie może zostać wydane. Organ podatkowy może wydać zaświadczenie gdy:
Czasami jednak zdarza się, że organ podatkowy uzależnia wydanie zaświadczenia od zgody innej osoby. Będzie tak wtedy, gdy wniosek obejmuje informacje dotyczące podmiotu, który nie jest wnioskodawcą.
W każdym przypadku gdy wymagana jest zgoda podatnika, powinna zostać ona wyrażona na piśmie. Podpis podatnika musi być urzędowo lub notarialnie poświadczony, chyba że podstawę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości związanych z działalnością gospodarczą stanowi zgoda podatnika wyrażona na piśmie, z jego podpisem i pieczęcią używaną dla celów tej działalności. W przypadku zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych, do którego potrzebna jest zgoda podatnika, termin do wydania zaświadczenia oblicza się od dnia złożenia oświadczenia podatnika wyrażającego zgodę.
5 KROKÓW
Podatnik musi wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kieruje żądanie. Będzie nim co do zasady urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę podatnika.
Kolejna czynność to określenie zakresu żądania. Ponieważ organ poświadczy tylko to, czego zażądamy, należy precyzyjnie formułować wniosek i wyjaśnić, jakiej treści zaświadczenie podatnik chce otrzymać.
Wnioskodawca może dodatkowo zażądać, by organ podał, czy w stosunku do niego prowadzone jest np. postępowanie egzekucyjne w administracji, czy postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe itp.
Wniosek podatnik musi koniecznie podpisać.
Termin dla urzędu
Zaświadczenie podatnik powinien otrzymać bez zbędnej zwłoki, czyli jeśli to możliwe, to niemalże od ręki lub z dnia na dzień _ nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Czy mogę złożyć zażalenie
Czy organ może żądać dodatkowych danych
Anna Wojda
REKLAMA