REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak potwierdzić brak zaległości podatkowych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Aby uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, wystarczy sporządzić wniosek, a urząd na pewno przygotuje odpowiednią informację. Odmówi tylko wtedy, gdy podatnik zażąda poświadczenia informacji nieznanych urzędowi lub takich, których poświadczać nie może.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach wymagane jest w różnych sytuacjach. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą uzyskać takie zaświadczenie m.in. gdy kupują samochód na raty. Muszą je posiadać firmy starające się o kredyt hipoteczny. Zaświadczenia – przy zakupach na raty – żądają od podatników firmy leasingowe, banki czy sklepy.

Pisemny wniosek

Żeby uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego, potrzebny jest wniosek podatnika. We wniosku, poza podaniem własnego imienia i nazwiska (a w przypadku firmy – nazwy), musimy podać jeszcze adres i NIP. Musimy też koniecznie wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kierujemy nasze żądanie. Będzie nim, co do zasady, urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedziby podatnika.

W dalszej części wniosku podatnik powinien określić tzw. zakres żądania, czyli co chciałby, aby urząd skarbowy potwierdził w zaświadczeniu. Ta część wniosku jest chyba najtrudniejsza. Od tego bowiem, jak dokładnie sprecyzujemy to, czego oczekujemy od urzędu skarbowego, zależy, czy otrzymamy takie zaświadczenie, na jakie liczyliśmy. Jeśli np. we wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach nie napiszemy, by urząd skarbowy potwierdził, że nie jest w stosunku do nas prowadzone postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe, być może w zaświadczeniu zabraknie takiej informacji. A wtedy pretensje możemy mieć tylko do siebie. Wniosek powinniśmy też uzasadnić, a więc wykazać, po co nam zaświadczenie.
Na zakończenie pozostaje już tylko podpisać wniosek.

Potrzebna zgoda

Ustawodawca określił dwie sytuacje, kiedy zaświadczenie może zostać wydane. Organ podatkowy może wydać zaświadczenie gdy:
• przepis prawa wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego,
• osoba, która ubiega się o zaświadczenie, ma interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.

Czasami jednak zdarza się, że organ podatkowy uzależnia wydanie zaświadczenia od zgody innej osoby. Będzie tak wtedy, gdy wniosek obejmuje informacje dotyczące podmiotu, który nie jest wnioskodawcą.

W każdym przypadku gdy wymagana jest zgoda podatnika, powinna zostać o­na wyrażona na piśmie. Podpis podatnika musi być urzędowo lub notarialnie poświadczony, chyba że podstawę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości związanych z działalnością gospodarczą stanowi zgoda podatnika wyrażona na piśmie, z jego podpisem i pieczęcią używaną dla celów tej działalności. W przypadku zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych, do którego potrzebna jest zgoda podatnika, termin do wydania zaświadczenia oblicza się od dnia złożenia oświadczenia podatnika wyrażającego zgodę.

5 KROKÓW
1 Oznacz wnioskodawcę Wniosek musi zawierać dane wnioskodawcy – imię i nazwisko, adres zamieszkania lub pobytu. We wniosku powinien znaleźć się również NIP.
2 Określ organ podatkowy
Podatnik musi wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kieruje żądanie. Będzie nim co do zasady urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę podatnika.
3 Wpisz zakres żądania
Kolejna czynność to określenie zakresu żądania. Ponieważ organ poświadczy tylko to, czego zażądamy, należy precyzyjnie formułować wniosek i wyjaśnić, jakiej treści zaświadczenie podatnik chce otrzymać.
4 Sprecyzuj dodatkowe żądania
Wnioskodawca może dodatkowo zażądać, by organ podał, czy w stosunku do niego prowadzone jest np. postępowanie egzekucyjne w administracji, czy postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe itp.
5 Podpisz wniosek
Wniosek podatnik musi koniecznie podpisać.

Termin dla urzędu

Zaświadczenie podatnik powinien otrzymać bez zbędnej zwłoki, czyli jeśli to możliwe, to niemalże od ręki lub z dnia na dzień _ nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.
W pewnych przypadkach podatnik powinien jednak uzbroić się w cierpliwość, bo organ może potrzebować więcej czasu na wydanie zaświadczenia. Będzie tak wtedy, gdy przepisy wymagają, by organ przed wydaniem zaświadczenia ustalił, czy w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie mające na celu ustalenie lub określenie wysokości jego zobowiązań podatkowych. Urząd skarbowy może też przed wydaniem zaświadczenia - jeśli uzna, że jest to niezbędne - przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podatnik powinien dokładnie sprecyzować, co urząd skarbowy ma potwierdzić w zaświadczeniu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Czy zaświadczenie może utracić ważność
Staram się o kredyt w banku. Muszę teraz dostarczyć zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. Zaświadczenie jest potrzebne do dokonania oceny mojej zdolności kredytowej. Niedawno (przed dwoma miesiącami) takie zaświadczenie było mi potrzebne. Uzyskałem je wtedy z urzędu skarbowego. Czy mogę złożyć je w banku, czy też utraciło o­no już swoją ważność?
Tak
Musi pan uzyskać nowe zaświadczenie, gdyż wydane przez urząd skarbowy przed dwoma miesiącami będzie już nieważne. Z przepisów Ordynacji podatkowej wynika bowiem wyraźnie, że zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach potwierdza tylko stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania, a więc brak zaległości podatnika na konkretny dzień. Należy przypuszczać, że bank będzie potrzebował bardziej aktualnych danych.


Czy mogę złożyć zażalenie
Złożyłem wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Niestety urząd skarbowy odmówił jego wydania. Dostałem w tej sprawie postanowienie urzędu. Czy mogę złożyć na nie zażalenie?
Tak
Odmawiając wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości podatkowych w ogóle, organ podatkowy musi sporządzić i doręczyć postanowienie. Na postanowienie o odmowie służy podatnikowi zażalenie. Wnosi się je w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia odmawiającego wydania zaświadczenia.


Czy organ może żądać dodatkowych danych
Złożyłem wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Urząd zażądał ode mnie dostarczenia dodatkowych dokumentów. Czy może?
Nie
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach jest wydawane przez organ podatkowy na podstawie jego dokumentacji oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Organ podatkowy nie może żądać od wnioskodawcy innych zaświadczeń w celu potwierdzenia faktów lub stanu prawnego, znanych mu z urzędu. Nie może ich żądać również wtedy, gdy może je sam ustalić na podstawie posiadanej ewidencji, rejestrów lub innych danych albo na podstawie przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych. Organ może żądać dodatkowych danych tylko wtedy, gdy wskaże konkretny przepis prawa, wymagający urzędowego potwierdzenia tych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia.

Anna Wojda
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA