REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze dla gmin na rozwój i środowisko

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

NOWA RUNDA PRZYJĘĆ WNIOSKÓW W MECHANIZMACH FINANSOWYCH
Fundusze dla gmin na rozwój i środowisko
Samorządy lokalne mogą starać się o pomoc finansową z mechanizmów finansowych. Dofinansowanie może być do 85 proc. kosztów przedsięwzięcia. Te programy pomocowe będą dostępne jeszcze do 31 stycznia 2009 r. Na przełomie listopada i grudnia zostanie ogłoszony nowy termin składania wniosków o dotacje.
Mechanizmy finansowe to dwa pozaunijne programy pomocowe; Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Oba programy wspomagają przedsięwzięcia w 10 tzw. priorytetach. Nie wszystkie są adresowane do samorządów. Są wśród nich ochrona środowiska, przedsięwzięcia z dziedziny kultury, ochrony zdrowia i rozwoju regionalnego. Na takie przedsięwzięcia gminy i związki międzygminne składają najwięcej wniosków. Pomoc finansowa jest wypłacana w formie refundacji poniesionych i udokumentowanych kosztów. W niektórych przypadkach istnieje możliwość otrzymania zaliczki na poczet poniesionych wydatków. Wszystkie poniesione koszty muszą być udokumentowane fakturami lub dokumentami księgowymi. Projekty mogą być realizowane przez pojedyncze jednostki samorządu terytorialnego, jak też w ramach porozumień międzygminnych.
Na co dofinansowanie
Jednym z priorytetów, w którym samorządy lokalne są najaktywniejsze w pozyskiwaniu środków, jest priorytet ochrona środowiska. Wspierane finansowo są przedsięwzięcia prowadzące do redukcji zanieczyszczeń i promowanie odnawialnych źródeł energii. Chodzi tu o inwestycje polegające na budowie, rozbudowie i modernizacji komunalnych oczyszczalni ścieków oraz systemów kanalizacji zbiorczej. Można np. zastąpić przestarzałe kotłownie miejskie nowoczesnymi energooszczędnymi i ekologicznymi. Można w ramach tego priorytetu pozyskać pieniądze, również na termomodernizację w budynkach użyteczności publicznej.
Dotacje są przyznawane na organizację selektywnej zbiórki odpadów i zagospodarowanie ich poprzez odzysk. Wspierane są także inwestycje z zakresu budowy odnawialnych źródeł pozyskiwania energii poprzez wykorzystanie energii wodnej, słonecznej i ze spalania biomasy oraz wiatrowej.
Wspierane są także wszelkiego rodzaju inwestycje z zakresu ochrony dziedzictwa kulturalnego, w tym ochrona zabytków, rewitalizacja całych obszarów zabytkowych. Dofinansowane mogą być przedsięwzięcia z zakresu ochrony miast i wymiana środków transportu, emitujących mniej zanieczyszczeń. Tym priorytetem administruje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Znany wśród samorządów jest także priorytet opieka zdrowotna i opieka nad dzieckiem. W tym zakresie samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji polegających np. na modernizacji lub rozbudowie publicznego zakładu opieki zdrowotnej.
Ważny jest priorytet pod nazwą polityka regionalna i działania transgraniczne. Wspierane w tym wypadku jest tworzenie na szczeblu gmin lub powiatu albo związku międzygminnego programów współpracy transgranicznej mającej na celu poprawę funkcjonowania administracji samorządowej oraz pobudzenie inicjatyw społecznych, inicjatyw w kierunku ochrony zdrowia oraz wzmacniających rozwój przedsiębiorczości w regionie.
Promowane są wszelkiego rodzaju pozainwestycyjne inicjatywy wspierające rozwój lokalny i regionalny. Za pieniądze z tych obu mechanizmów finansowych można organizować szkolenia dla pracowników administracji samorządowej w Polsce wspólnie z samorządowcami z krajów.
Ocena wniosków
Procedura oceny wszystkich wniosków jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż w przypadku programów unijnych. Wnioski wraz z dokumentacją oceniane są aż w trzech etapach.
W pierwszym etapie wniosek musi być wypełniony w języku polskim. Do wniosku muszą być dołączone załączniki wymagane dla danego priorytetu. Procedura oceny wniosków na dofinansowanie projektu trwa około 8 miesięcy. Składa się z 3 etapów.
I – weryfikacja wniosku i dokumentów przez Instytucję Pośredniczącą,
II – prace oceniające Komitetu Sterującego,
III – weryfikacja w Krajowym Punkcie Kontaktowym.
W I etapie dokonywana jest wstępna selekcja wniosków w oparciu o wymogi formalne. Dokonuje się oceny wniosków według kryterium ogólnego i merytoryczno-technicznego. Po pozytywnej ocenie sporządzona jest lista kwalifikowanych projektów Komitetowi Sterującemu do dalszej oceny merytorycznej.
Komitet Sterujący właśnie w II etapie zatwierdza albo odrzuca projekt. Może też dokonać zmiany na liście rankingowej sporządzonej przez Instytucję Pośredniczącą. Następnie po pozytywnej ocenie merytorycznej przedstawiona jest lista zatwierdzonych projektów do następnego etapu oceny, której dokonuje Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK).
Dopiero w III etapie dokonywana jest decydująca i ostateczna ocena na szczeblu krajowym. KPK weryfikuje jeszcze raz wnioski pod kątem wymogów formalnych oraz pod względem stopnia spełnienia kryteriów ogólnych przez poszczególne projekty. W przypadku oceny negatywnej KPK zwraca wniosek Instytucji Pośredniczącej, informując jednocześnie o tym Komitet Sterujący. Wyłącznie KPK przekazuje ostateczną listę projektów kwalifikujących się do biura Mechanizmów Finansowych (MF) w Brukseli.
Lista wniosków zaakceptowanych przez Komitet Sterujący jest podawana do publicznej wiadomości na stronie interneto- wej instytucji pośredniczącej oraz na stronach internetowych: www.eog.gov.pl.
Pozytywna opinia biura MF w Brukseli jest podstawą do zawarcia dwóch umów finansowych. Pierwsza umowa finansowa będzie podpisywana pomiędzy Komitetem MF albo z Norweskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych a KPK, druga zaś jest zawierana pomiędzy Instytucją Pośredniczącą a gminą.
PRZYGOTOWYWANIE WNIOSKU
Najczęściej popełniane błędy to np.:
• wnioski są wysyłane pocztą w ostatniej chwili, a w tym przypadku liczy się data wpływu wniosku do urzędu, a nie data stempla pocztowego,
• papierowa i elektroniczna wersja wniosku różni się, a muszą być identyczne,
• załączone dokumenty są nieaktualne i mają niewłaściwy zakres,
• brak logiki i spójności informacji we wniosku i załącznikach, szczególnie dotyczy tabel finansowych,
• nieprzestrzegane są pułapy dofinansowania projektu, wielkości projektu oraz proporcje udziału poszczególnych kategorii kosztów,
• wiele kosztów jest błędnie uznawanych jako kwalifikowane,
• niektóre części formularza są niewypełnione,
• błędem jest trwałe spinanie lub blindowanie wniosku i załączników.
INSTYTUCJE POŚREDNICZĄCE
Samorządy składają wnioski wraz z załącznikami do następujących instytucji pośredniczących:
• Ministerstwo Środowiska, Departament Funduszy Ekologicznych, www.mos.eog.pl/mfeog – w przypadku priorytetów: ochrona środowiska, promowanie zrównoważonego rozwoju oraz ochrona środowiska ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia zdolności administracyjnych.
• Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Strategii Kultury i Spraw Europejskich, www.mk.gov.pl/eog, dla priorytetu ochrony kulturowego dziedzictwa europejskiego, w tym transport i odnowa miast.
• Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Departament Programów Rozwoju Instytucjonalnego, www.ukie.gov.pl, dla priorytetu rozwój zasobów ludzkich poprzez m.in.: promowanie wykształcenia i szkoleń, wzmacnianie w samorządach.
• Ministerstwo Zdrowia, departament Organizacji i Ochrony Zdrowia oraz Biuro ds. Zagranicznych Programów Pomocy w Ochronie Zdrowia, www.mz.gov.pl lub www.bzp.gov.pl dla priorytetu opieka zdrowotna i opieka nad dzieckiem.
• Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Departament Programów Pomocowych i Pomocy Technicznej, www.mrr.gov.pl, dla priorytetu polityka regionalna i działania transgraniczne.
ANDRZEJ OKRASIŃSKI
andrzej.okrasinski@infor.pl


Andrzej Okrasiński
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA