REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty przegrały z ofertą leasingową

REKLAMA

Małe przedsiębiorstwa mają niewielkie możliwości pozyskania kapitału na finansowanie prorozwojowych inwestycji. Obok powszechnego już kredytu bankowego coraz więcej firm korzysta z leasingu, który po prostu jest tańszy.

Branża leasingowa od kilku lat odnotowuje systematyczny wzrost wartości aktywów. W I półroczu 2006 roku dynamika wzrostu całego sektora wyniosła aż 20 proc.
Na pewno pozytywnym zjawiskiem jest duży wzrost w segmencie maszyn i urządzeń, ponieważ oznacza to wzrost nakładów inwestycyjnych w poszczególnych przedsiębiorstwach. Z drugiej natomiast strony spada liczba umów w leasingu samochodowym. Można to oczywiście tłumaczyć nasyceniem rynku, ale nie jest to jedyny powód. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że od tego roku zmieniły się przepisy dotyczące podatku od towarów i usług dotyczące tzw. samochodów z kratką i drastycznie spadło zainteresowanie tymi pojazdami.
Jednak mała rewolucja na rynku nie zachwiała pozycji największych graczy na rynku i nadal dominującą rolę odgrywają trzy firmy: Europejski Fundusz Leasingowy, BRE Leasing i Raiffeisen Leasing.

Leasing prostszy

Finansowanie za pośrednictwem leasingu operacyjnego czy finansowego zwiększa płynność środków obrotowych przedsiębiorstwa, ponieważ inwestycje realizowane za jego pośrednictwem pochodzą w całości z obcego źródła. Leasingobiorca uiszcza tylko opłaty za korzystanie z przedmiotu leasingu, nie ponosząc znacznego jednorazowego wydatku znacząco obciążającego budżet przedsiębiorstwa.
Automatycznie uwalnia więc poważną część kapitału obrotowego, którą można spożytkować zupełnie na inne cele. Dodatkowo leasing w rachunkowości jest ujmowany na kontach pozabilansowych i nie zakłóca docelowej struktury kapitałowej przedsiębiorstwa.

Zalew nowości

Umowy leasingu są o wiele prostsze i łatwiejsze do wynegocjowania niż kredyty, a dodatkową ich przewagą jest dostosowanie każdej z nich do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Jest to więc szczególnie przyjazna forma pozyskania źródła finansowania dla nowo powstałych firm. Z tych dobrodziejstw korzystają oczywiście także istniejące już firmy, które dotąd miały ograniczone pole działania z powodu trudności z otrzymaniem opłacalnego kredytu bankowego.
Bardzo dużym skokiem jakościowym w ofercie towarzystw leasingowych było włączenie do portfela usług leasingu nieruchomości. Przy nabywaniu budynku, np. na 50 lat, łatwiej jest uzyskać finansowanie transakcji w drodze leasingu niż za pośrednictwem pieniędzy z kredytu bankowego. Przyczyna jest oczywista – to leasingodawca jest faktycznym właścicielem nieruchomości i w zasadzie niczym nie ryzykuje finansując jej zakup dla klienta. Zaletą leasingu jest też elastyczność formułowania umów między oboma stronami transakcji. Przykładem może być inwestycja w nowoczesną linię technologiczną. Czas spłaty kredytu jest zazwyczaj znacznie krótszy niż czas trwania użytkowania środka trwałego zakupionego za pieniądze bankowe lub z funduszu pożyczkowego. W leasingu natomiast raty czynszu mogą być rozłożone na czas przewidywanego użytkowania środka trwałego, co oczywiście przekłada się na ich wysokość.
Bardzo interesującą propozycją, z punku widzenia użytkownika, jest leasing w postaci „full leasing service”. Jest to produkt oferowany najczęściej w leasingu samochodowym, który uwalnia przedsiębiorców od wielu kłopotów związanych z użytkowaniem pojazdu. W takiej formie umowy to właściciel środka trwałego, a więc leasingodawca zobowiązuje się do konserwacji sprzętu, remontu i wymiany części zamiennych. To nie tylko zmniejsza liczbę obowiązków ciążących na użytkowniku auta, ale także obniża koszty całej operacji. Wynika to z efektu skali – posiadająca dużą flotę samochodów firma leasingowa potrafi wynegocjować bardzo korzystne rabaty w sieciach serwisowych.
Kolejną przewagą umowy najmu nad kredytem jest opcja tzw. leasingu odnawialnego. Na mocy takiej umowy firma leasingowa zobowiązuje się w określonym czasie do wymiany dostarczonego wcześniej samochodu na nowsze modele lub już zużytego na nową wersję. Efekt skali przynosi korzyści nie tylko w przypadku serwisowania pojazdów. Stała współpraca firm leasingowych z firmami ubezpieczeniowymi i producentami albo dealerami sprzętu pozwala również na otrzymanie korzystnych pakietów ubezpieczeniowych i zmniejszenie rat leasingowych.

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny oznacza po prostu nabycie nieruchomości od dotychczasowego właściciela przez firmę leasingową, a następnie oddanie mu jej w leasing. Główną korzyścią takiego rozwiązania jest to, że przedmiot leasingu tak naprawdę przez cały czas pozostaje w posiadaniu poprzedniego właściciela. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń w dysponowaniu nieruchomością i może je swobodnie wynajmować w celach zarobkowych. Możliwa jest więc sytuacja, gdy dochody z najmu pokrywają wysokość rat należnych firmie leasingowej, a uwolniona po sprzedaży nieruchomości gotówka procentuje na koncie lub pracuje w innym biznesie. W leasingu nieruchomości stosowany jest również leasing operacyjny i finansowy, a ich zalety i wady są identyczne jak w przypadku każdego innego przedmiotu.
W każdej umowie leasingu nieruchomości możemy zagwarantować sobie prawo do odkupienia nieruchomości po zakończeniu trwania umowy. Jednak należy tu przyznać, że w tym wypadku cena wykupu jest o wiele wyższa niż np. przy leasingu samochodów. Wynosi o­na często więcej niż 30 proc. wartości początkowej, podczas gdy np. w leasingu samochodu nie przekracza 5 proc. Poważną niedogodnością dla części firm zainteresowanych leasingiem nieruchomości jest fakt, że praktycznie każda umowa tego typu cechuje się wielką wartością (średnio powyżej 3 mln zł) i długim czasem trwania. W leasingu operacyjnym wynosi powyżej 10 lat, zaś przy leasingu finansowym maksymalnie 10 lat. Leasingodawca niekiedy wymaga także, by chętny na podpisanie umowy miał przed złożeniem wniosku co najmniej 4 klientów, jeżeli leasingowana nieruchomość będzie następnie wynajmowana innym osobom.
Pozytywem w tej sytuacji jest natomiast zasada, że tak poważna umowa jak leasing nieruchomości jest zawsze bardzo zindywidualizowana i, oprócz zasad i warunków wynikających z przepisów prawa, jest zawsze negocjowana pod konkretnego klienta i jego oczekiwania.

Tarcza podatkowa

Rozpatrując finansowanie inwestycji za pomocą leasingu należy pamiętać także o korzyściach wynikających z przepisów podatkowych. Szczególnie widoczne jest to w przypadku leasingu operacyjnego, gdy leasingobiorca może znacznie obniżyć swoją podstawę opodatkowania. Wynika to z faktu, że do kosztów uzyskania przychodu firmy przedsiębiorca może wliczyć: czynsz i raty leasingowe, opłaty manipulacyjne, prowizje oraz koszty użytkowania środka trwałego, w tym koszty konserwacji, np. paliwa w użytkowanym samochodzie oraz składki na ubezpieczenia. Nieco mniejsze korzyści otrzymamy w przypadku leasingu finansowego, ponieważ w koszty uzyskania przychodu można wliczyć tylko: odpisy amortyzacyjne, koszty użytkowania przedmiotu leasingu oraz raty leasingowe, ale tylko w części odsetkowej.
Nie zmienia to jednak faktu, że i tak jest to więcej niż w przypadku kredytu bankowego, gdzie jako koszt pozyskania przychodu wlicza się tylko odsetki, prowizje bankowe oraz odpisy amortyzacyjne.
Reasumując, zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy jest korzystniejszy pod względem podatkowym od kredytu bankowego, ale pod jednym warunkiem – czas trwania umowy powinien być możliwie najdłuższy. Im dłużej bowiem płacimy raty, tym dłużej możemy korzystać z możliwości odpisów i zmniejszania podstawy opodatkowania.
Ostatnim wreszcie argumentem przemawiającym za leasingiem jest odporność na zmiany restrykcyjności polityki monetarnej. Podpisując bowiem umowę z góry ustalamy poziom rat czynszowych, które później nie podlegają negocjacjom wraz ze zmianami stóp procentowych NBP.

Andrzej Okrasiński
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA