REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty przegrały z ofertą leasingową

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Małe przedsiębiorstwa mają niewielkie możliwości pozyskania kapitału na finansowanie prorozwojowych inwestycji. Obok powszechnego już kredytu bankowego coraz więcej firm korzysta z leasingu, który po prostu jest tańszy.

Branża leasingowa od kilku lat odnotowuje systematyczny wzrost wartości aktywów. W I półroczu 2006 roku dynamika wzrostu całego sektora wyniosła aż 20 proc.
Na pewno pozytywnym zjawiskiem jest duży wzrost w segmencie maszyn i urządzeń, ponieważ oznacza to wzrost nakładów inwestycyjnych w poszczególnych przedsiębiorstwach. Z drugiej natomiast strony spada liczba umów w leasingu samochodowym. Można to oczywiście tłumaczyć nasyceniem rynku, ale nie jest to jedyny powód. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że od tego roku zmieniły się przepisy dotyczące podatku od towarów i usług dotyczące tzw. samochodów z kratką i drastycznie spadło zainteresowanie tymi pojazdami.
Jednak mała rewolucja na rynku nie zachwiała pozycji największych graczy na rynku i nadal dominującą rolę odgrywają trzy firmy: Europejski Fundusz Leasingowy, BRE Leasing i Raiffeisen Leasing.

Leasing prostszy

Finansowanie za pośrednictwem leasingu operacyjnego czy finansowego zwiększa płynność środków obrotowych przedsiębiorstwa, ponieważ inwestycje realizowane za jego pośrednictwem pochodzą w całości z obcego źródła. Leasingobiorca uiszcza tylko opłaty za korzystanie z przedmiotu leasingu, nie ponosząc znacznego jednorazowego wydatku znacząco obciążającego budżet przedsiębiorstwa.
Automatycznie uwalnia więc poważną część kapitału obrotowego, którą można spożytkować zupełnie na inne cele. Dodatkowo leasing w rachunkowości jest ujmowany na kontach pozabilansowych i nie zakłóca docelowej struktury kapitałowej przedsiębiorstwa.

Zalew nowości

Umowy leasingu są o wiele prostsze i łatwiejsze do wynegocjowania niż kredyty, a dodatkową ich przewagą jest dostosowanie każdej z nich do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Jest to więc szczególnie przyjazna forma pozyskania źródła finansowania dla nowo powstałych firm. Z tych dobrodziejstw korzystają oczywiście także istniejące już firmy, które dotąd miały ograniczone pole działania z powodu trudności z otrzymaniem opłacalnego kredytu bankowego.
Bardzo dużym skokiem jakościowym w ofercie towarzystw leasingowych było włączenie do portfela usług leasingu nieruchomości. Przy nabywaniu budynku, np. na 50 lat, łatwiej jest uzyskać finansowanie transakcji w drodze leasingu niż za pośrednictwem pieniędzy z kredytu bankowego. Przyczyna jest oczywista – to leasingodawca jest faktycznym właścicielem nieruchomości i w zasadzie niczym nie ryzykuje finansując jej zakup dla klienta. Zaletą leasingu jest też elastyczność formułowania umów między oboma stronami transakcji. Przykładem może być inwestycja w nowoczesną linię technologiczną. Czas spłaty kredytu jest zazwyczaj znacznie krótszy niż czas trwania użytkowania środka trwałego zakupionego za pieniądze bankowe lub z funduszu pożyczkowego. W leasingu natomiast raty czynszu mogą być rozłożone na czas przewidywanego użytkowania środka trwałego, co oczywiście przekłada się na ich wysokość.
Bardzo interesującą propozycją, z punku widzenia użytkownika, jest leasing w postaci „full leasing service”. Jest to produkt oferowany najczęściej w leasingu samochodowym, który uwalnia przedsiębiorców od wielu kłopotów związanych z użytkowaniem pojazdu. W takiej formie umowy to właściciel środka trwałego, a więc leasingodawca zobowiązuje się do konserwacji sprzętu, remontu i wymiany części zamiennych. To nie tylko zmniejsza liczbę obowiązków ciążących na użytkowniku auta, ale także obniża koszty całej operacji. Wynika to z efektu skali – posiadająca dużą flotę samochodów firma leasingowa potrafi wynegocjować bardzo korzystne rabaty w sieciach serwisowych.
Kolejną przewagą umowy najmu nad kredytem jest opcja tzw. leasingu odnawialnego. Na mocy takiej umowy firma leasingowa zobowiązuje się w określonym czasie do wymiany dostarczonego wcześniej samochodu na nowsze modele lub już zużytego na nową wersję. Efekt skali przynosi korzyści nie tylko w przypadku serwisowania pojazdów. Stała współpraca firm leasingowych z firmami ubezpieczeniowymi i producentami albo dealerami sprzętu pozwala również na otrzymanie korzystnych pakietów ubezpieczeniowych i zmniejszenie rat leasingowych.

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny oznacza po prostu nabycie nieruchomości od dotychczasowego właściciela przez firmę leasingową, a następnie oddanie mu jej w leasing. Główną korzyścią takiego rozwiązania jest to, że przedmiot leasingu tak naprawdę przez cały czas pozostaje w posiadaniu poprzedniego właściciela. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń w dysponowaniu nieruchomością i może je swobodnie wynajmować w celach zarobkowych. Możliwa jest więc sytuacja, gdy dochody z najmu pokrywają wysokość rat należnych firmie leasingowej, a uwolniona po sprzedaży nieruchomości gotówka procentuje na koncie lub pracuje w innym biznesie. W leasingu nieruchomości stosowany jest również leasing operacyjny i finansowy, a ich zalety i wady są identyczne jak w przypadku każdego innego przedmiotu.
W każdej umowie leasingu nieruchomości możemy zagwarantować sobie prawo do odkupienia nieruchomości po zakończeniu trwania umowy. Jednak należy tu przyznać, że w tym wypadku cena wykupu jest o wiele wyższa niż np. przy leasingu samochodów. Wynosi o­na często więcej niż 30 proc. wartości początkowej, podczas gdy np. w leasingu samochodu nie przekracza 5 proc. Poważną niedogodnością dla części firm zainteresowanych leasingiem nieruchomości jest fakt, że praktycznie każda umowa tego typu cechuje się wielką wartością (średnio powyżej 3 mln zł) i długim czasem trwania. W leasingu operacyjnym wynosi powyżej 10 lat, zaś przy leasingu finansowym maksymalnie 10 lat. Leasingodawca niekiedy wymaga także, by chętny na podpisanie umowy miał przed złożeniem wniosku co najmniej 4 klientów, jeżeli leasingowana nieruchomość będzie następnie wynajmowana innym osobom.
Pozytywem w tej sytuacji jest natomiast zasada, że tak poważna umowa jak leasing nieruchomości jest zawsze bardzo zindywidualizowana i, oprócz zasad i warunków wynikających z przepisów prawa, jest zawsze negocjowana pod konkretnego klienta i jego oczekiwania.

Tarcza podatkowa

Rozpatrując finansowanie inwestycji za pomocą leasingu należy pamiętać także o korzyściach wynikających z przepisów podatkowych. Szczególnie widoczne jest to w przypadku leasingu operacyjnego, gdy leasingobiorca może znacznie obniżyć swoją podstawę opodatkowania. Wynika to z faktu, że do kosztów uzyskania przychodu firmy przedsiębiorca może wliczyć: czynsz i raty leasingowe, opłaty manipulacyjne, prowizje oraz koszty użytkowania środka trwałego, w tym koszty konserwacji, np. paliwa w użytkowanym samochodzie oraz składki na ubezpieczenia. Nieco mniejsze korzyści otrzymamy w przypadku leasingu finansowego, ponieważ w koszty uzyskania przychodu można wliczyć tylko: odpisy amortyzacyjne, koszty użytkowania przedmiotu leasingu oraz raty leasingowe, ale tylko w części odsetkowej.
Nie zmienia to jednak faktu, że i tak jest to więcej niż w przypadku kredytu bankowego, gdzie jako koszt pozyskania przychodu wlicza się tylko odsetki, prowizje bankowe oraz odpisy amortyzacyjne.
Reasumując, zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy jest korzystniejszy pod względem podatkowym od kredytu bankowego, ale pod jednym warunkiem – czas trwania umowy powinien być możliwie najdłuższy. Im dłużej bowiem płacimy raty, tym dłużej możemy korzystać z możliwości odpisów i zmniejszania podstawy opodatkowania.
Ostatnim wreszcie argumentem przemawiającym za leasingiem jest odporność na zmiany restrykcyjności polityki monetarnej. Podpisując bowiem umowę z góry ustalamy poziom rat czynszowych, które później nie podlegają negocjacjom wraz ze zmianami stóp procentowych NBP.

Andrzej Okrasiński
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA