REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak będą opodatkowane dochody z pracy w Wielkiej Brytanii

REKLAMA

W jaki sposób będą opodatkowane dochody z pracy wykonywanej przez Polaków na Wyspach Brytyjskich zgodnie z nową umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską i Wielką Brytanią?


W Londynie 20 lipca 2006 r. została podpisana Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych. Konwencja ta zastąpi umowę z dnia 16 grudnia 1976 r. regulującą te zagadnienia.


W obecnym stanie prawnym dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii
przez osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce (polskich rezydentów podatkowych) jest opodatkowany w Polsce, jednak podatek zapłacony za granicą jest odliczany od podatku należnego w kraju, przy czym odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku polskiego przypadającej na dochód uzyskany za granicą. Obecnie obowiązujące rozwiązanie powoduje konieczność dopłaty podatku w Polsce, ze względu na różną wysokość progów skali podatkowej w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Nowa umowa jako metodę unikania podwójnego opodatkowania wprowadza metodę wyłączenia z progresją. Metoda ta polega na tym, że uzyskany za granicą dochód jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, przy czym do opodatkowania pozostałych dochodów osiągniętych w Polsce stosuje się stawkę podatku wyliczoną dla całości dochodu (polskiego i zagranicznego).


Konsekwencje takiej regulacji sprowadzają się do tego, że w przypadku braku dochodów
pochodzących ze źródeł położonych na terytorium Polski w trakcie roku podatkowego nie wystąpi obowiązek ustalania stawki podatku dochodowego dla dochodów osiągniętych przez osoby mające miejsce zamieszkania na terenie Polski i związany z tym brak konieczności zapłaty podatku na rzecz polskiego fiskusa i składania rocznej deklaracji podatkowej.

W wyniku zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii nie będą musieli opodatkowywać w Polsce dochodu uzyskanego z tego tytułu. W przypadku osiągnięcia w trakcie roku przychodów z tytułu pracy wykonywanej w Wielkiej Brytanii oraz przychodów ze źródeł położonych w Polsce (np.: praca, najem, dzierżawa, pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowana według skali podatkowej) wystąpi obowiązek ustalenia stopy podatkowej, według której opodatkowaniu podlegać będzie dochód ze źródeł położonych w Polsce. W celu ustalenia stopy podatkowej należy:
• sumować dochody ze źródeł w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii,
• od tak zsumowanych dochodów obliczyć podatek zgodnie z polskimi przepisami (według skali),
• ustalić stopę podatkową tak obliczonego podatku od łącznej kwoty dochodów i
• tak obliczoną stopę podatkową zastosować do opodatkowania dochodów ze źródeł znajdujących się w Polsce.


Nowa umowa zrówna więc sytuację podatkową Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii z sytuacją polskich podatników w większości krajów europejskich.

Nowa Konwencja wejdzie w życie po dokonaniu procedury ratyfikacyjnej przez parlamenty w obu umawiających się państwach. Jeśli procedury ratyfikacyjne zostaną zakończone w 2006 roku, to postanowienia nowej Konwencji będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2007 r.

dr Janusz Marciniuk
doradca podatkowy Marciniuk i Wspólnicy
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

REKLAMA

Zadośćuczynienie dla pracownika w wysokości co najmniej jego sześciomiesięcznej pensji. Nowe przepisy mają skutecznie zwalczać mobbing

Będzie wyższy minimalny próg zadośćuczynienia za krzywdę wywołaną mobbingiem – co najmniej sześciomiesięczne wynagrodzenie danego pracownika. To pracodawca poniesie odpowiedzialność, nawet jeśli nękającym pracownika był jego bezpośredni przełożony. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawców.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

REKLAMA