Jakie są finansowe konsekwencje podziału zysku netto
REKLAMA
Konsekwencje finansowe podziału zysku netto zależą nie tylko od udziału zysków zatrzymanych i dywidendy, ale także od formy wypłaty dywidendy, która może być realizowana w postaci:
Forma pieniężna jest najbardziej tradycyjną i najczęściej występującą formą wypłaty dywidend. Odpowiada to dużej części właścicieli (akcjonariuszy, udziałowców), którzy traktują dywidendę jako należne, bieżące wpływy pieniężne z tytułu zaangażowania kapitału własnego. Dywidenda stanowi dla nich ważny składnik całkowitych dochodów z tytułu posiadania akcji (udziałów).
Dywidenda pieniężna ma najczęściej charakter regularnych wypłat realizowanych zwykle raz w roku (mogą być także wypłaty częstsze, np. kwartalne). W okresie wysokich, ale niestabilnych zysków może być wypłacona dywidenda dodatkowa – tzw. ekstradywidenda. Podwyższona kwota dywidendy pojawia się okresowo i nieregularnie, bez możliwości utrzymania jej poziomu w przyszłości. Podobny charakter ma dywidenda specjalna, której wypłata wiąże się z zaistnieniem specjalnych okoliczności w przedsiębiorstwie. Występują również dywidendy likwidacyjne, które uzyskują właściciele w momencie likwidacji części działalności lub całkowitej likwidacji spółki.
Kodeks spółek handlowych przewiduje dwa rodzaje dywidend wypłacanych akcjonariuszom (udziałowcom):
Dywidendy od akcji zwykłych pozostają w określonej relacji do wartości nominalnej akcji (udziałów), a ich poziom jest określany każdorazowo na walnym zgromadzeniu. Dywidenda od akcji (udziałów) uprzywilejowanych jest wypłacana przed dywidendą od akcji zwykłych. Jej wysokość może być wyższa od dywidendy zwykłej. Dywidendy od akcji uprzywilejowanych mogą być kumulowane w okresie 5 lat.
UWAGA!
Wypłata dywidend zmienia strukturę kapitałową spółki. Wypłacając dywidendę zmniejsza się udział kapitałów własnych, powiększając zarazem udział kapitałów obcych (nawet jeśli nie zostały dodatkowo zaciągnięte kredyty). Zmieniona w ten sposób struktura kapitałowa oznacza zwiększenie ryzyka finansowego dla wierzycieli.
Alternatywą dla wypłaty dywidendy jest reinwestowanie zysków. Są one wówczas źródłem kapitałów własnych i mogą być przeznaczone na rozwój przedsiębiorstwa. W tym zakresie należy pamiętać, że zgodnie z teorią finansów koszt kapitału własnego jest wyższy od kosztu kapitału obcego. Wysoki udział kapitału własnego w strukturze kapitałowej naraża przedsiębiorstwo na zarzut zbyt małego wykorzystywania tańszych źródeł finansowania i nieosiągania efektów dźwigni finansowej. Korzystanie z efektu dźwigni finansowej jest możliwe wówczas, gdy spełniona jest nierówność:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Uwzględniając tę relację można powiedzieć, że korzystanie z długu jest opłacalne dopóty, dopóki dodatkowy kapitał obcy będzie w stanie wygenerować zyski operacyjne pokrywające dodatkowe koszty odsetek. Jeśli zatem spółka ma niską efektywność swojej działalności i nie może osiągać efektu dźwigni finansowej, powinna ograniczyć wzrost zadłużenia i wykorzystywać w większym zakresie kapitały własne. Jedną z dróg prowadzących w tym kierunku jest ograniczenie wypłaty dywidend.
Substytucyjną formą w stosunku do wypłaty dywidendy gotówkowej jest dywidenda w postaci nowych akcji spółki macierzystej. Akcjonariusze nie uzyskują w tym przypadku wypłaty gotówkowej, ale niejako opłacone prawo do objęcia nowych akcji. Brak wypłaty gotówkowej nie powoduje pogorszenia sytuacji płatniczej przedsiębiorstwa. Płynność finansowa zostaje utrzymana na dotychczasowym poziomie. Akcjonariusze nie otrzymują wprawdzie gotówki, ale nie są pozbawieni dywidendy. Zostaje tylko zmieniona jej postać.
Dywidenda w formie nowych akcji nie zmienia struktury kapitałowej. Dotychczasowe zyski zamieniają się na kapitał akcyjny. Wzrasta liczba akcji, która sprawia, że przy osiągnięciu tego samego zysku w przedsiębiorstwie ulegają pogorszeniu wskaźniki zysku na jedną akcję (EPS). Zjawisko to jest nazywane rozwodnieniem akcji.
Zyskasz
Wypłata dywidend w formie nowych akcji ma więc wiele zalet, jeśli chodzi o utrzymanie płynności finansowej, stabilizację struktury kapitałowej i obrotu kapitałowego. Ze względu na swoją atrakcyjność dla spółek ta forma realizacji polityki wypłaty dywidend może być wykorzystywana jako zastępcza dla zwykłej formy gotówkowej, ale także jako dywidenda dodatkowa, ekstra, realizowana okresowo.
Podobny charakter ma wykup akcji własnych będących w obrocie. Jednak w tym przypadku przedmiotem zainteresowania nie są akcje nowej emisji, ale akcje będące na rynku. Polskie przepisy Kodeksu spółek handlowych dopuszczają takie rozwiązanie tylko w celu umorzenia tych akcji.
Skupowanie akcji w celu ich umorzenia może być preferowane przez przedsiębiorstwa, które posiadają nadwyżki finansowe, a jednocześnie nie mają możliwości podjęcia dochodowych przedsięwzięć inwestycyjnych. Umorzone akcje powodują zmniejszenie ich liczebności na rynku kapitałowym. To umożliwia zwiększenie wskaźnika zysku na jedną akcję (EPS), który może prowadzić do wzrostu notowań giełdowych. Ściągnięcie części akcji z rynku może być także traktowane jako likwidacja nadwyżki tych akcji, która powoduje utrzymywanie się niskich cen tych walorów.
Gdy spółka odkupuje akcje, akcjonariusze mogą je sprzedać lub zatrzymać. Program wykupu akcji ma charakter fakultatywny. Nie zmusza on akcjonariusza do odsprzedaży akcji, ale daje mu takie prawo. Powodem do odsprzedaży akcji muszą być zatem np. potrzeby gotówkowe w związku z trudną sytuacją finansową udziałowca.
Wykup akcji własnych może być także sposobem obrony przed wrogim przejęciem poprzez nabycie akcji od inwestora zamierzającego przejąć pakiet kontrolny spółki.
Przykład1
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Przedstawione rozwiązania pokazują, jak duże różnice powstają w zależności od przyjętej formy wypłaty dywidendy. Celowo przyjęto jednakową kwotę przeznaczoną na wypłatę dywidendy. Najbardziej ryzykowny okazał się wariant z wykupem akcji w obrocie, ale stwarza on najwyższą efektywność kapitałową dla właścicieli. Najmniej zmienił wariant z zakupem akcji nowej emisji. W tym przypadku pogorszeniu uległ tylko wskaźnik EPS. Pozostałe nie zmieniły swoich wielkości.
Aleksander Kusak
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.