REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób zabezpieczyć płatność za prace budowlane

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W przypadku firm, które świadczą usługi budowlane, szczególnie istotna jest kwestia terminowej zapłaty (lub w ogóle zapłaty) za świadczone usługi.
Są to kosztowne prace i od wynagrodzenia za jeden większy kontrakt może niekiedy zależeć bieżąca płynność finansowa takiej firmy czy nawet jej dalsze istnienie. Dlatego wprowadzono regulacje ustawowe w zakresie gwarancji zapłaty za roboty budowlane. O zabezpieczenie zapłaty za wykonywane prace można wystąpić nie tylko przed podpisaniem kontraktu, ale również w momencie, gdy prace już trwają. Firmy zlecające wykonanie prac nie mogą odmówić udzielenia takiego zabezpieczenia. Jeśli to zrobią, wykonawca może odstąpić od prac z winy zamawiającego.
Od listopada 2003 r. obowiązuje ustawa o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Zgodnie z jej przepisami wykonawca robót budowlanych, w celu zabezpieczenia przyszłych płatności, może żądać od inwestora gwarancji otrzymania środków pieniężnych w terminie. Co więcej, inwestor nie może odmówić udzielenia takiej gwarancji. Zabezpieczenie zapłaty wynagrodzenia ma zapewniać gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, a także akredytywa lub poręczenie banku udzielone wykonawcy robót budowlanych na zlecenie zamawiającego wykonanie tych robót.
Instrumenty gwarancji zapłaty:
• Akredytywa na rzecz wykonawcy – definiuje ją art. 85 ust. 1 Prawa bankowego. Akredytywa jest pisemnym zobowiązaniem banku wobec beneficjenta dokonania zapłaty ustalonej kwoty pieniężnej, po spełnieniu przez beneficjenta wszystkich warunków zawartych w akredytywie.
• Gwarancja bankowa – definiuje ją art. 81 Prawa bankowego. Jest to jednostronne zobowiązanie banku do spełnienia zobowiązania podmiotu będącego klientem banku, gdyby podmiot ten nie wywiązał się z zobowiązania.
• Gwarancja ubezpieczeniowa – narzędzie identyczne jak gwarancja bankowa. Różnica polega na tym, że rolę banku przejmuje firma ubezpieczeniowa.
• Poręczenie banku – to inaczej zobowiązanie wobec wierzyciela, że bank spełni świadczenie pieniężne, gdyby nie zrobił tego dłużnik, za którego poręcza bank.
Istotny jest zapis o konieczności udzielenia przez inwestora zabezpieczenia na żądanie wykonawcy. Jeśli wykonawca nie uzyska wystarczającej gwarancji zapłaty w odpowiednim, wyznaczonym przez siebie terminie – ma prawo wstrzymania wykonywanych robót i oddania obiektu zamawiającemu.
Wykonawca powinien jednak wcześniej wyznaczyć inwestorowi dodatkowy termin na ustanowienie zabezpieczenia. Jeśli inwestor nadal nie ustanowi zabezpieczenia, wykonawca może odstąpić od umowy z winy zamawiającego. Od umowy nie może natomiast odstąpić inwestor, jeśli powodem odstąpienia jest żądanie wykonawcy ustanowienia gwarancji zapłaty.


UWAGA!
Wypowiedzenie umowy spowodowane żądaniem gwarancji zapłaty jest bezskuteczne.

Prawo wykonawcy zostało dodatkowo wzmocnione – może o­n żądać od inwestora wypłaty wynagrodzenia, mimo że prace nie zostały zakończone. Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy o gwarancji zapłaty za roboty budowlane brak wystarczającej gwarancji zapłaty stanowi przeszkodę w wykonywaniu robót budowlanych z przyczyn dotyczących zamawiającego i uprawnia wykonawcę do żądania wynagrodzenia na podstawie art. 639 Kodeksu cywilnego.
Gwarancja może zabezpieczać część lub całość wynagrodzenia. Jeśli inwestor zleci wykonanie dodatkowych prac, które zwiększają kwotę potencjalnego roszczenia, a których wysokości gwarancja nie pokrywa, wykonawca może żądać wystawienia kolejnej gwarancji.
Pokrycie kosztów udzielenia takiej gwarancji jest obowiązkiem inwestora. Jednak gdy inwestor zapłaci w terminie nawet część wynagrodzenia, może żądać od wykonawcy zwrotu kosztów ustanowienia gwarancji, proporcjonalnie do części dokonanej zapłaty, jednak nie więcej niż 2% kwoty gwarantowanej.
Jeśli chodzi o opinie podmiotów działających na rynku na temat takiej ustawowej gwarancji, to zdania są podzielone. Z jednej strony wykonawca otrzymuje doskonałe narzędzie zabezpieczenia należności, z drugiej jednak – wciąż słaba koniunktura na rynku budownictwa sprawia, że wykonawcy żądający gwarancji mogą być przez inwestorów eliminowani z walki o kontrakty. Uzależnienie podjęcia się wykonywania robót przez wykonawcę od uzyskania już na wstępie gwarancji zapłaty może sprawić, że szanse na podpisanie kontraktu zmaleją. Aby temu zapobiec, ustawa przewiduje pewne rozwiązanie. Można żądać gwarancji zapłaty w momencie, gdy prace już trwają. Wystąpienie o uzyskanie takiej gwarancji przez inwestora do banku lub towarzystwa ubezpieczeniowego nie oznacza, że automatycznie zostanie o­na przyznana. Podmiot, który udziela takiego zabezpieczenia, musi wnikliwie przeanalizować sytuację wnioskującego. Podmioty będące w złej sytuacji finansowej zazwyczaj nie otrzymują takiej gwarancji. Gdy inwestor nie zapłaci w terminie i wtedy wykonawca zażąda gwarancji zapłaty, może się to okazać nieskuteczne ze względu na słabą kondycję finansową inwestora. Ustawa nadal nie jest niestety lekarstwem na problemy z uzyskaniem płatności od niesolidnych inwestorów. Jest to jednak narzędzie, które trzeba wykorzystywać w odpowiednim momencie i przy współpracy tylko z wypłacalnymi zleceniodawcami. Można mieć nadzieję, że jest to początek weryfikacji rynku i eliminacji niesolidnych partnerów w biznesie.


• art. 3–8 ustawy z 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane – Dz.U. Nr 180, poz. 1758
• art. 81 i 85 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708

Jacek Folga
analityk w firmie z branży FMCG
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA