REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowane są szkolenia pracowników

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ponoszone przez firmę wydatki na szkolenia dla pracowników mogą być zaliczone do jej kosztów uzyskania przychodu. Opłacone przez pracodawcę egzaminy pracownika związane z kursem pozwalającym zdobyć kwalifikacje związane z wykonywaną pracą nie stanowią dla tego pracownika przychodu.
Firmy często organizują spotkania integracyjne dla pracowników połączone ze szkoleniami. Związane z tym wydatki bardzo często finansowane są ze środków obrotowych firm. W praktyce jednak powstają wątpliwości, jak należy prawidłowo rozliczać tego rodzaju wydatki.

Ważne osiąganie przychodów

Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na generalną zasadę wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Według tej regulacji, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (a więc nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów).
WAŻNE
Poniesione przez pracodawcę koszty opłat za egzaminy, z tytułu skierowania pracowników na kursy pozwalające na zdobycie koniecznych kwalifikacji związanych z pracą wykonywaną na danym stanowisku, nie stanowią dla tego pracownika przychodu
Można zatem stwierdzić, że za koszt uzyskania przychodów mogą być uznane tylko takie wydatki, które spełniają jednocześnie dwa warunki, czyli:
• zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów,
• nie zostały wyszczególnione w art. 16 ust. 1 wspomnianej ustawy.
Ocena, czy w konkretnym przypadku pomiędzy poniesieniem kosztu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwością uzyskania przychodu zachodzi związek przewidziany w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinna doprowadzić do ustalenia, czy poniesiony wydatek przyczynił się lub mógł się przyczynić do osiągnięcia przez podatnika przychodu z danego źródła. W ustawie w omawianym przepisie nie stawia się wprost wymogu, by poniesiony koszt przyniósł określony przychód, lecz był poniesiony w celu jego osiągnięcia. Zatem kosztem uzyskania przychodu są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła. Na te fakty zwracają uwagę organy podatkowe (patrz wyjaśnienia Urzędu Skarbo- wego w Krośnie, nr PDP 4211/IN/CIT/15/2006, z 18 maja 2006 r.).

Katalog wydatków

W związku z tym należy zauważyć, że w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodu dla celów podatkowych, czyli w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie wyszczególnia się wydatków poniesionych przez podatnika na rzecz pracowników ponoszonych w związku z organizacją spotkania integracyjnego, w tym połączonego ze szkoleniem. Wobec tego uwzględniając przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji gdy tego rodzaju spotkania mają na celu zwiększenie przychodów (poprzez zwiększenie efektywności pracy pracowników), to tym samym należy uznać, że ich poniesienie stanowi koszt uzyskania przychodu.
Jednocześnie należy zauważyć, że kosztami podatkowymi są między innymi tzw. koszty pracownicze. Obejmują o­ne przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Tego rodzaju koszty mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych.
W związku z tym wydatki poniesione ze środków obrotowych pracodawcy, związane z organizacją spotkania integracyjnego połączonego ze szkoleniem (przyczyniającego się do uzyskania lub zwiększenia przychodu) – pod warunkiem prawidłowego udokumentowania – stanowią, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszt uzyskania przychodu. Takie stanowisko zajął naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie (pismo nr PDP 4211/IN/CIT/15/2006, z 18 maja 2006 r.). Jednocześnie poinformował, że w sytuacji gdy nie jest możliwe określenie kwoty wydatku przypadającej na pracownika, wydatki poniesione przez pracodawcę nie powodują powstania przychodu u pracownika.

Własna sieć pośredników

Część firm swoją działalność wykonuje w oddziałach własnych oraz przez sieć agentów – pośredników. Z kolei ci pośrednicy prowadzą własną działalność gospodarczą.
WAŻNE
Wydatki na spotkanie integracyjne połączone ze szkoleniem przyczyniającym się do uzyskania lub zwiększenia przychodu stanowią koszt uzyskania przychodu firmy
Funkcjonujące według takich zasad firmy organizują szkolenia dla pracujących dla nich agentów. W czasie tych szkoleń zapoznają ich dokładnie m.in. z oferowanymi produktami, a także prezentują im efektywne metody zwiększania sprzedaży. Wydatki na tego rodzaju szkolenia obejmują koszty zatrudnienia wykładowców i przygotowania materiałów szkoleniowych, zakwaterowania i wyżywienia.
Niektóre firmy mają wątpliwości, czy wydatki na szkolenia agentów, zajmujących się sprzedażą produktów firmy, stanowią koszty uzyskania przychodów.
Należy wyjaśnić, że również w tym przypadku będzie miał zastosowanie wspomniany już przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tą regulacją, firma ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków. Musi jednak wykazać ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a także udowodnić, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. A w omawianym przypadku celem organizowanych szkoleń jest zapoznanie agentów – pośredników zajmujących się sprzedażą produktów – z oferowanymi przez daną firmę produktami, a także z metodami intensyfikacji ich sprzedaży. Zdaniem organów podatkowych, takie szkolenia niewątpliwie mogą przyczynić się do wzrostu sprzedaży produktów firm dokonywanej za pośrednictwem jej agentów. Takie stanowisko wyra- żono w wyjaśnieniach Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew, nr II/423/5/06, z 27 kwietnia 2006 r. Jak podkreślono, koszty szkolenia związane z jego organizacją obejmujące wydatki na: zakwaterowanie, wyżywienie, zatrudnienie wykładowców i przygotowanie materiałów szkoleniowych dla jego uczestników (agentów), będą stanowiły koszty uzyskania przychodu dla jego organizatora, czyli firmy w pełnej wysokości.

Liczą się kwalifikacje

Zdarza się, że firmy świadczą specjalistyczne usługi wymagające od pracowników posiadania uprawnień kwalifikacyjnych. W związku z tym firmy kierują swoich pracowników na odpowiednie kursy, które kończą się egzaminami. Zazwyczaj koszty kursów, jak też egzaminów, pokrywają firmy. Nie wszyscy jednak wiedzą, czy koszty egzaminów w całości pokryte przez firmę stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy i czy pracodawca jest zobowiązany jako płatnik do naliczenia i odprowadzenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym przypadku należy przypomnieć regulacje zawarte w art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z tymi regulacjami, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Zaliczają się do nich również świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Do takich świadczeń należy m.in. opłacanie kosztów szkolenia pracowników.
Organy podatkowe zwracają jednak uwagę na to, że szkolenia pracowników opłacane przez zakład pracy można podzielić na dwa rodzaje:
• szkolenia podnoszące posiadane kwalifikacje zawodowe w sensie umiejętności wykonywania bieżącej pracy (seminaria, odczyty, prelekcje, wykłady, kursy specjalizacyjne),
• szkolenia podnoszące poziom wiedzy ogólnej i zawodowej pracownika (nauka w szkołach publicznych i niepublicznych, w szkołach wyższych, na studiach podyplomowych itp.).
Ministerstwo Finansów w piśmie z 3 grudnia 1993 r. (nr PO 5/6-804-02457/93) stwierdziło, że jeżeli szkolenia pierwszego rodzaju są niezbędne dla wykonywania obowiązków zawodowych pracownika, koszty ponoszone za to szkolenie przez zakład pracy nie stanowią przychodu pracownika i nie podlegają opodatkowaniu.
Natomiast koszty ponoszone przez zakład pracy związane ze szkoleniami drugiego rodzaju, tj. podnoszącymi ogólny poziom wiedzy i wykształcenia pracownika np. w formie kontynuacji studiów wyższych czy studiów podyplomowych, stanowią przychód pracownika w rozumieniu wspomnianego przepisu art. 12 ust. 1, który z kolei jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy. Przepis ten stanowi, że wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
WAŻNE
Szkolenia mogą przyczynić się m.in. do wzrostu sprzedaży firmy. Dlatego wydatki na nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu
Na tej podstawie Świętokrzyski Urząd Skarbowy wyjaśnił, że poniesione przez pracodawcę koszty opłat za egzaminy, z tytułu skierowania pracowników na kursy pozwalające na zdobycie koniecznych kwalifikacji związanych z pracą wykonywaną na danym stanowisku, nie stanowią dla tego pracownika przychodu. Zatem firma jako płatnik nie jest zobowiązana do naliczania i odprowadzania z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (patrz wyjaśnienia Święto- krzyskiego Urzędu Skarbowe- go, nr RO/415-3/06, z 9 marca 2006 r.).

PRZYKŁAD 1
Firma handlowa zorganizowała poza swoją siedzibą dwudniowe spotkanie integracyjne dla części pracowników. Podczas tego spotkania zaproszeni eksperci przeprowadzili szkolenie dotyczące efektywnych technik sprzedaży towarów, których dystrybucją zajmuje się firma. Służby finansowe firmy prawidłowo udokumentowały wszystkie wydatki związane ze spotkaniem oraz przeprowadzonym w czasie jego trwania szkoleniem. W związku z tym wydatki firmy na ten cel stanowią koszt uzyskania przychodu.
Nie można jednak ustalić kwoty wydatku przypadającej na każdego uczestniczącego w spotkaniu połączonym ze szkoleniem pracownika. Dlatego wydatki poniesione przez firmę nie spowodują powstania przychodu u pracowników.

PRZYKŁAD 2
Spółka zajmuje się sprzedażą usług finansowych. Znaczna część sprzedaży dokonywana jest przez agentów. Mają o­ni zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ponieważ firma systematycznie wprowadza na rynek nowe produkty, zapoznaje z nimi agentów na organizowanych cyklicznie szkoleniach. Związane z takimi szkoleniami wydatki, m.in. na zatrudnienie wykładowców czy przygotowanie materiałów szkoleniowych dla agentów, są w pełnej wysokości kosztem uzyskania przychodu dla organizującej szkolenie firmy.

PRZYKŁAD 3
Firma wykonuje specjalistyczne usługi związane ze spawaniem metali. Do wykonywania tych prac uprawnieni są fachowcy mający odpowiednie kwalifikacje potwierdzone egzaminem. Firma skierowała kilku swoich nowych pracowników na szkolenia zakończone specjalistycznym egzaminem. Koszty egzaminu dającego potrzebne kwalifikacje zawodowe opłaciła firma. Opłaty za egzamin umożliwiający wykonywanie pracy na danym stanowisku nie stanowią dla pracowników przychodu. Firma jako płatnik nie musi naliczać i odprowadzać z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA