REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wygasa decyzja urzędu skarbowego

REKLAMA

Gdy podatnik nie dopełni warunków do skorzystania z ulg lub z ryczałtowego opodatkowania, to organ podatkowy, który wydał w tych sprawach decyzje, stwierdza ich wygaśnięcie.
Organ podatkowy, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli:
• stała się bezprzedmiotowa;w została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez stronę określonego warunku, a strona nie dopełniła tego warunku;
• strona – czyli m.in. podatnik – nie dopełniła przewidzianych w tej decyzji lub w przepisach prawa podatkowego warunków uprawniających do skorzystania z ulg;
• strona nie dopełniła określonych w przepisach prawa podatkowego warunków uprawniających do skorzystania z ryczałtowych form opodatkowania.
Takie regulacje zawarte są w art. 258 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Organ podatkowy stwierdza wygaśnięcie decyzji w drodze decyzji.
W przypadkach, gdy podatnik nie dopełnił warunków do skorzystania z ulg lub z ryczałtowych form opodatkowania, decyzja stwierdzająca wygaśnięcie decyzji wywołuje skutki prawne od dnia doręczenia decyzji, której wygaśnięcie się stwierdza.

Odroczenie lub rozłożenie na raty

W razie niedotrzymania terminu płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej bądź terminu płatności którejkolwiek z rat, na jakie został rozłożony podatek lub zaległość podatkowa, następuje z mocy prawa wygaśnięcie decyzji:
• o odroczeniu terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę – w całości;
• o rozłożeniu na raty zapłaty podatku lub zaległości podatkowej – w części dotyczącej raty niezapłaconej w terminie płatności.
Wspomniane przepisy stosuje się odpowiednio do odroczonych lub rozłożonych na raty należności płatników lub inkasentów.Regulacje dotyczące tych kwestii zawarte są w art. 259 Ordynacji podatkowej.

Zajęcie majątku podatnika

Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane, to jeszcze przed terminem jego płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika. Szczególnie chodzi o sytuacje, gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję. Takie regulacje zawarte są w art. 33 par. 1 Ordynacji podatkowej. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim zobowiązanie podatkowe przed terminem płatności może być zabezpieczone także na ich majątku wspólnym. Warto pamiętać, że gdy dochodzi do zabezpieczenia na majątku wspólnym małżonków, to odpowiednio stosuje się przepis art. 29 par. 2 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tą regulacją, skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:
• zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej;
• zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu;
• ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka;
• uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.

WAŻNE ORZECZENIA SĄDÓW

Przepisy niezgodne z konstytucją
Środkiem prawnym, który umożliwia zwalczenie decyzji wydanej na podstawie przepisów, które następnie zostały uznane za niezgodne z konstytucją, a która nie została wykonana, jest właśnie instytucja stwierdzenia wygaśnięcia decyzji na podstawie art. 258 Ordynacji – wyrok WSA w Warszawie z 11 maja 2004 roku, sygn. V SA 1986/03, niepublikowany.


Nie można wydać dwóch decyzji

Analiza dogmatyczna przepisu art. 258 Ordynacji podatkowej nie daje podstaw do wydania dwóch decyzji w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji, bowiem organ podatkowy, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie w drodze decyzji (art. 258 par. 1 i par. 2 Ordynacji). W rezultacie, przedmiotowe rozstrzygnięcia muszą więc nastąpić w jednej decyzji – wyrok NSA w Warszawie z 22 stycznia 2003 r., sygn. III SA 2900/01, niepublikowany.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Przed terminem zapłaty

Zabezpieczenia na majątku podatnika zobowiązania podatkowego przed terminem jego płatności – w okolicznościach wymienionych we wspomnianym już art. 33 par. 1 Ordynacji podatkowej – można również dokonać w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, przed wydaniem decyzji:
• ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego;
• określającej wysokość zobowiązania podatkowego;
• określającej wysokość zwrotu podatku.
Uprawnienie takie daje fiskusowi art. 33 par. 2 Ordynacji podatkowej.
W przypadku, o którym mowa w tym właśnie przepisie, organ podatkowy na podstawie posiadanych danych co do wysokości podstawy opodatkowania określa w decyzji o zabezpieczeniu:
• przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego, jeżeli zabezpieczenie następuje przed wydaniem decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego;
• przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego oraz kwotę odsetek za zwłokę należnych od tego zobowiązania na dzień wydania decyzji o zabezpieczeniu, jeżeli zabezpieczenie następuje przed wydaniem decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.
Te regulacje zawarte są w art. 33 par. 4 Ordynacji podatkowej.

PRZYKŁAD

Urząd skarbowy odroczył panu Andrzejowi termin płatności zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Niestety, podatnik zlekceważył to i nie dotrzymał terminu wyznaczonego przez urząd. W takiej sytuacji z mocy prawa następuje w całości wygaśnięcie decyzji o odroczeniu terminu płatności zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

Zabezpieczenie zobowiązania

Zgodnie natomiast z art. 33 par. 5 Ordynacji podatkowej, zabezpieczenie następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji albo w formie określonej w art. 33d Ordynacji. W tym ostatnim przepisie mowa jest o tym, że wykonanie decyzji o zabezpieczeniu następuje przez przyjęcie przez organ podatkowy, na wniosek strony, zabezpieczenia wykonania zobowiązania określonego w decyzji o zabezpieczeniu wraz z odsetkami za zwłokę, w formie:
• gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
• poręczenia banku;
• weksla z poręczeniem wekslowym banku;
• czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;
• zastawu rejestrowego na prawach z papierów wartościowych emitowanych przez
• skarb państwa lub Narodowy Bank Polski – według ich wartości nominalnej;
• depozytu w gotówce.

Warunki wygaśnięcia decyzji

Decyzja o zabezpieczeniu wygasa:
• po upływie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego;
• z dniem doręczenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego;
• z dniem doręczenia decyzji określającej wysokość zwrotu podatku.

Czy wygasa decyzja w sprawie cen
Firmy powiązane mogą zawierać z fiskusem porozumienia dotyczące uznania prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania tzw. cen transakcyjnych. W sprawach o ustalanie ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi wydaje się decyzję. Czy taka decyzja może wygasnąć?
Tak
Decyzja w sprawie porozumienia zawiera w szczególności:
• wskazanie rodzaju, przedmiotu transakcji objętych porozumieniem oraz okresu, którego o­no dotyczy;
• wskazanie metody ustalania ceny transakcyjnej, algorytmu kalkulacji ceny oraz innych reguł stosowania metody;
• określenie istotnych warunków będących podstawą stosowania takiej metody, z uwzględnieniem podziału ryzyka, pełnionych funkcji przez podmioty oraz marży realizowanej przez podmioty objęte porozumieniem.
W przypadku niespełnienia tych warunków określonych w decyzji w sprawie porozumienia, organ właściwy w sprawie porozumienia stwierdza z urzędu jej wygaśnięcie.
Decyzja stwierdzająca wygaśnięcie wywołuje skutki prawne od dnia doręczenia decyzji, której wygaśnięcie stwierdza.
Wspomniane przepisy dotyczące wygaśnięcia decyzji zawarte są w art. 20l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


Czy wygasa decyzja o zajęciu majątku wspólników spółki
Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane, to przed terminem jego płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika. Czy regulacja ta dotyczy również wspólników spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej i czy decyzja o zabezpieczeniu może wygasnąć?
Tak
Przepis dający możliwość zabezpieczania na majątku podatnika zobowiązania podatkowego jeszcze przed terminem płatności stosuje się odpowiednio do zabezpieczenia na majątku m.in. osób, o których mowa w art. 115 Ordynacji podatkowej, czyli wspólników spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej. Stosuje się tę regulację po doręczeniu im decyzji orzekającej o odpowiedzialności podatkowej za zaległości podatkowe spółki, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie nie zostanie przez spółkę wykonane. A w szczególności wtedy, gdy spółka trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję.
Decyzja o zabezpieczeniu wygasa, gdy egzekucja z majątku podatnika okazała się w całości albo w części bezskuteczna. Wynika to z art. 33b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA