Inwestycje bez ryzyka utraty kapitału

By zarobić na wzroście cen złota, ropy naftowej albo azjatyckich akcji, nie trzeba ryzykować ich zakupu. Lokata inwestycyjna uwalnia od ryzyka utraty kapitału.
Majowy spadek wartości jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych pokazał, że zyski z inwestycji w jednostki uczestnictwa funduszy mogą się szybko zmniejszyć. A co gorsza, może się okazać, że zmniejszył się zainwestowany w TFI kapitał. Do inwestorów, którzy chcą uniknąć takiej sytuacji, skierowane są oferty depozytowo-inwestycyjne, gwarantujące zwrot zainwestowanego kapitału przy jednoczesnej możliwości osiągnięcia wysokiego zysku. Produkty takie określane są jako strukturyzowane czy lokaty inwestycyjne lub lokaty gwarantowane bądź obligacje strukturyzowane.

Zysk niepewny, ale bez ryzyka

Konstrukcja inwestycji oparta jest na instrumentach pochodnych, dzięki czemu można osiągnąć dochód w zależności od tego, jak będzie się kształtowała cena instrumentu bazowego.
Załóżmy, że otwieramy lokatę inwestycyjną na 1,5 roku, opartą o cenę złota. Przy najprostszej konstrukcji zysk z takiej lokaty zostanie wypłacony, o ile cena złota wzrośnie w tym czasie. Jeżeli tak się nie stanie, inwestor otrzyma zwrot kapitał. Zaleta w porównaniu z bezpośrednią inwestycją jest taka, że gdyby cena kruszcu w tym czasie spadła, inwestor straciłby część kapitału.
Produkty strukturyzowane znajdują się pomiędzy bezpiecznymi instrumentami finansowymi dającymi gwarancje kapitału, a przy tym blisko instrumentów dających niepewny, ale i nieograniczony zysk lub stratę.
Produkty strukturyzowane są bardzo popularne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji, gdzie zwrot z tradycyjnych depozytów był na niskim poziomie i już wcześniej inwestorzy zaczęli poszukiwać specjalnych form inwestycji. Zapotrzebowanie na tego typu produkty największe jest we Włoszech i w Niemczech. Szacuje się, że w Polsce, z uwagi na niskie stopy procentowe i niepewność na rynku akcji, rynek lokat inwestycyjnych będzie się szybko rozwijał. Zauważyły to już zagraniczne banki inwestycyjne.
Z uwagi na fakt, że wycena produktów pochodnych może być oparta o dowolne instrumenty, takie jak indeksy giełdowe, poszczególne akcje, obligacje, ceny surowców, kursy walut, stopy procentowe, raitingi różnych krajów, wyceny funduszy, a nawet warunki pogodowe, możliwości oferowania bardzo zróżnicowanych lokat są ogromne.
Możliwe są również różne sposoby liczenia zysku. Może to być średnia wartość w badanych okresach (tzw. datach pomiaru), zysk może być wyliczany przez porównanie stanu początkowego ze stanem na końcu okresu lokaty lub może być wypłacany za każdy dzień, w którym wycena danego instrumentu znajdowała się w określonym przedziale.
Banki inwestycyjne, w tym również współpracujące z nimi banki działające na rynku polskim, są bardzo elastyczne i dla kwot od 1 mln zł są skłonne ułożyć dla klienta jego wymarzoną kombinację instrumentów bazowych. Zresztą już oferowane na polskim rynku produkty strukturyzowane są czasami oparte na koszyku kilku instrumentów bazowych. Samodzielne stworzenie takiego portfela inwestycyjnego wymagałoby od inwestora wiele pracy, a koszty transakcyjne z pewnością byłyby bardzo duże. Nie wspominając już o konieczności rozliczenia się z fiskusem i dodatkowych formalnościach, jakich należy dopełnić przy uzyskiwaniu dochodów zagranicą.

Zalety różnych form prawnych

Produkty strukturyzowane mogą przyjmować w Polsce różne formy prawne, takie jak lokaty bankowe, bankowe papiery wartościowe, obligacje strukturyzowane, certyfikaty funduszy inwestycyjnych zamkniętych, polisy ubezpieczeniowe. Każda z tych form podlega innym regulacjom prawnym i dzięki temu daje różne dodatkowe korzyści.
Środki ulokowane w formie lokat bankowych czy strukturyzowanych certyfikatach depozytowych są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki udostępnianiu produktów strukturyzowanych w formie polis ubezpieczeniowych, środki zgromadzone na nich nie podlegają egzekucji komorniczej do 75 proc. wartości. Nie podlegają również dziedziczeniu. Atutami produktów oferowanych w formie funduszy inwestycyjnych zamkniętych i obligacji jest możliwość dopuszczenia ich do publicznego obrotu.
To duża zaleta, bo na razie większość oferowanych na polskim rynku lokat strukturyzowanych jest dostępna tylko w określonych terminach subskrypcji. Jednak można się spodziewać, że wraz z rozwojem rynku dojdzie do handlu danymi produktami na giełdzie lub wtórnego obrotu prowadzonego przez oferujące je banki, dzięki czemu można będzie zainwestować kapitał w dowolnym terminie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Kobus
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...