REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas sieci trzeciej generacji dopiero nadchodzi

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zapowiadana kilka lat temu rewolucja oparta o sieć trzeciej generacji jeszcze nie nadeszła. Nowa technologia nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Użytkownicy telefonii komórkowej bardzo powoli przekonują się do nowych usług.
Upowszechnienie się usług opartych o sieć trzeciej generacji (3G) miało być początkiem rewolucji trwale zmieniającej sposób wykorzystania telefonu. Szybka i mobilna transmisja danych w połączeniu z nowoczesnym telefonem dzięki innowacyjnym usługom miała usprawniać pracę biznesu i zapewniać dostęp do multimediów. Dziś wiadomo już, że na zapowiadaną przed kilkoma laty rewolucję trzeba jeszcze poczekać. Operatorzy komórkowi i producenci telefonów przekonują jednak, że odwrotu od 3G nie ma, a zainteresowanie użytkowników wykorzystaniem tej technologii jest coraz większe. Sieci 3G mają również klarowne perspektywy rozwoju, gdyż dostawcy infrastruktury oferują już rozwiązania rozszerzające ich możliwości i funkcjonalność.
– Zauważamy rosnące zainteresowanie terminalami i kartami 3G. Ich udział w rynku wskazuje, iż klienci biznesowi podążają za nowymi technologiami – mówi Jacek Kalinowski, rzecznik sieci Grupy Telekomunikacji Polskiej.

CO TO JEST SYSTEM TRZECIEJ GENERACJI – 3G
Telefonia komórkowa trzeciej generacji znana także pod nazwą UMTS (Universal Mobile Telecommunications Service). Oferuje zaawansowane usługi wideotelefonii, interaktywnej telewizji oraz szybkiej transmisji danych dochodzącej do 2MB/s. System trzeciej generacji umożliwia odbiorcom realizację nowatorskich usług multimedialnych w skali wykraczającej poza możliwości systemów pierwszej (analogowej) i drugiej generacji (GSM).

Transmisja danych

Operatorzy komórkowi (przy wykorzystaniu sieci 3G) oferują szybki dostęp do internetu i zaawansowane usługi bezpiecznej transmisji danych. Maksymalna prędkość, z jaką obecnie mogą być przesyłane dane w sieci 3G, to 384 kB/s. To prawie siedmiokrotnie szybciej niż w przypadku modemów analogowych podłączanych do komputera. Taka prędkość umożliwia komfortowe przeglądanie stron internetowych i obsługę poczty elektronicznej.
W naszym kraju dostępne są specjalne usługi wykorzystujące mobilny dostęp do internetu w oparciu, między innymi, o sieć 3G. Są to Blueconnect, iPlus i Twój Internet. Najtańszy miesięczny abonament za usługę to wydatek około 60 zł. Szacuje się, że z dedykowanych ofert operatorów korzysta obecnie nieco ponad 150 tys. abonentów.
Technologia 3G umożliwia również szybką transmisję danych w sieciach firmowych. Przedsiębiorstwa mogą korzystać z usług umożliwiających podłączenie mobilnych pracowników do sieci firmowych (np. wirtualnych sieci prywatnych) lub stworzenie takich sieci. Takie rozwiązania umożliwiają szybką i bezpieczną wymianę danych, np. przesyłanie zamówienia czy informacji o kliencie do centralnego systemu informatycznego firmy.

Porażka wideorozmów

– Rewolucyjne zmiany nadchodzą wraz z upowszechnieniem się szerokopasmowych technologii bezprzewodowej transmisji danych. Rozwinie się rynek usług bezprzewodowych. Powszechne staną się wideokonferencje przez telefon, mobilna telewizja i ściąganie dużych plików danych z internetu w kilkanaście sekund – mówi Wojciech Wasilewski, dyrektor sprzedaży i marketingu telefonów komórkowych w Samsung Electronics Polska.
Szybkość dostępu do danych i multimediów będzie w kolejnych latach z pewnością rosła, gdyż operatorzy już teraz zapowiadają wdrożenie technologii 3.5G. W przypadku usług głosowych sieci nowej generacji nie kreują praktycznie żadnej nowej wartości. Stosowane technologie teoretycznie oferuje lepszą jakość dźwięku rozmów telefonicznych, teoretycznie, bo są to różnice trudne do wychwycenia. Porażką natomiast okazała się usługa wideorozmów. Abonenci sieci komórkowych najzwyczajniej wolą się wyłącznie słyszeć niż słyszeć i widzieć. Usługa, która miała być przebojem, okazała się niewypałem zarówno u nas, jak i w innych europejskich krajach.
W zasięgu sieci 3G znajdują się obecnie tylko największe miasta w Polsce. W większości przypadków nie są o­ne pokryte w całości zasięgiem sieci nowej generacji. W kilku przypadkach dostępność możliwa jest w ścisłych centrach miast. Operatorów trudno zresztą winić za opieszałość związaną z budową sieci 3G. Regulator rynku telekomunikacyjnego kilkakrotnie przychylał się do ich próśb o odłożenie terminu objęcia zasięgiem nowej sieci 20 proc. populacji. Natomiast konsumentów reklamowe slogany wychwalające 3G nie przekonały.

Nieznane statystyki

Żaden z polskich operatorów nie podaje statystyk dotyczących liczby abonentów, którzy chociaż raz skorzystali z usług sieci 3G.
– Zainteresowanie telefonami i kartami danych 3G rośnie z dnia na dzień. Rozwój jest jednak uzależniony od działań operatorów, którzy decydują o inwestycjach w infrastrukturę i działaniach marketingowych wokół 3G. Zainteresowanie 3G rośnie, gdyż technologia ta pozwala przesyłać dużych ilości danych. Jest to nieosiągalne w tradycyjnych sieciach GSM. Nasuwa się pytanie, jak wykorzystać ten potencjał, tworząc interesujące dla użytkowników usługi – mówi Michał Kwiatkowski, menedżer ds. technicznych w polskim oddziale Motoroli.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Kuśmierz
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA