Ulga na kluby sportowe tylko do końca roku
REKLAMA
Przypomnijmy, że Sejm uchwalił ustawę o sporcie kwalifikowanym i przekazał Senatowi w wersji, która nowelizowała ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącznie w zakresie ustanawiającym nowe zwolnienia od obu podatków, odpowiednio dla podatników prowadzących osobiście lub w formie spółki kluby sportowe oraz będących klubami sportowymi w rozumieniu ustawy o sporcie kwalifikowanym, w części dochodów przeznaczonej na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Senat w obu nowelizowanych ustawach podatkowych dodał dwa nowe przepisy. Umożliwiały one odliczanie od podstawy opodatkowania do 10% dochodu z tytułu wydatków poniesionych na działalność niektórych klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową (skupiającą co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów), przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Według Senatu miały one zachęcić sponsorów do wspierania klubów sportowych, w których określoną dyscyplinę sportu uprawiają juniorzy. Sejm ostatecznie uchwalił ustawę w wersji zaproponowanej przez Senat.
Prokurator Generalny zakwestionował dodane przez Senat przepisy. Uznał, że Senat w sposób niedopuszczalny rozszerzył nowelizowane ustawy podatkowe. Jego zdaniem poprawki mogły dotyczyć wyłącznie materii, która była przedmiotem ustawy przekazanej Senatowi. Ponadto dodane przez Senat przepisy pociągały za sobą skutki w sferze finansów publicznych, których nie przewidywał ani rządowy projekt, ani pierwotna wersja uchwalonej przez Sejm ustawy. Wszystkie te uchybienia oznaczały według Prokuratora Generalnego naruszenie konstytucyjnych zasad: legalizmu (oznaczającej, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa) oraz określoności przepisów prawa (oznaczającej, że przepisy powinny być formułowane jasno i precyzyjnie).
TK zdecydował, że usunięcie wadliwie uchwalonych norm nastąpi od 1 stycznia 2007 r. Natomiast rozliczenie podatku dochodowego za 2006 r. będzie mogło uwzględniać istnienie ulgi wprowadzonej w ustawie o sporcie kwalifikowanym w niekonstytucyjny sposób. Jeśli jednak ulga na sport w tej lub innej wersji nie zostanie wprowadzona w drodze nowej ustawy, zakończy swój żywot z końcem tego roku.
Iwona Lubka
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.