Podatnicy powinni uwzględniać w kosztach różnice kursowe
REKLAMA
Rozliczanie różnic kursowych powstałych w przypadku kompensat zobowiązań i należności wyrażonych w walutach obcych sprawia podatnikom problemy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 lipca 2006 r. (sygn. III SA/Wa 1452/06) uznał, że nie można uznać za zapłatę każdego uregulowania należności przez dłużnika. Kompensata czy świadczenie w miejsce wykonania jakiejś czynności są jedynie sposobami wygaśnięcia zobowiązania.
Zapłata gotówką
Tylko w sytuacji gdy płatność dokonywana jest w formie transferu środków pieniężnych za pośrednictwem banków, możliwe jest zastosowanie właściwych kursów walut. Chodzi o kursy stosowane przez bank, z którego usług podatnik korzysta przy transakcji, dla potrzeb obliczenia różnic kursowych. Uregulowanie natomiast zobowiązania w inny sposób, m.in. poprzez kompensatę, barter lub inne świadczenie, nie powoduje powstania podatkowych różnic kursowych.
Zapłata lub potrącenie
Przyjęta przez Ministerstwo Finansów i wsparta orzeczeniem WSA koncepcja, że kompensata nie jest zapłatą, jest sprzeczna z innymi przepisami – uważają eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Wskazują przy tym na art. 59 par. 1 pkt 1 i 3 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części na skutek zapłaty lub potrącenia. Ordynacja podatkowa zrównuje więc skutki zapłaty i potrącenia (kompensaty). Jeżeli dla potrzeb regulowania zaległości podatkowych zapłata gotówką oraz kompensata wywołują taki sam skutek, nie można bez popadania w sprzeczność twierdzić, że w przypadku obliczania różnic kursowych skutki te są zupełnie odmienne – uważają specjaliści z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.
Regulowanie wierzytelności
Eksperci cytują również opinie organów podatkowych wyrażających stanowisko odmienne od wspomnianego wyroku WSA w Warszawie. I tak Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim w piśmie z 7 października 2004 r. (nr PDI-415/55/04) stwierdził, że regulacja wzajemnych wierzytelności nie zawsze musi wiązać się z faktycznym przepływem pieniądza. W wyniku dokonanych przeliczeń powstają różnice kursowe, które należy uwzględnić w rozliczeniach podatkowych. Podobne stanowisko zajęła również Izba Skarbowa w Zielonej Górze w piśmie z 31 marca 2004 r. (nr I-1/423/19/04).
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA