Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, uczestników transakcji handlowych, stworzyły wiele usług ograniczających ryzyko. W ofercie PKO Bank Polski na szczególną uwagę zasługuje akredytywa dokumentowa oraz gwarancja bankowa. Należą one do coraz częściej stosowanych technik rozliczenia i zabezpieczenia umów handlowych.
Akredytywa dokumentowa jest jedną z najbezpieczniejszych form zabezpieczenia i rozliczania transakcji międzynarodowych.
Przynosi ona korzyści zarówno eksporterowi (bank otwierający akredytywę gwarantuje zapłatę za prawidłowe dokumenty przedstawione przez eksportera – beneficjenta), jak i importerowi (uzyskanie pewności, że zapłata nastąpi dopiero po przedstawieniu przez eksportera prawidłowych dokumentów dotyczących wysyłki).
PKO Bank Polski, otwierając i obsługując akredytywy dokumentowe stosuje standardy światowe, ustanowione przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu „Jednolite zwyczaje i praktyka dla akredytyw dokumentowych” (ICC Publication No. 500 z 1993 r.).
Gwarancja bankowa to usługa, która może służyć zabezpieczeniu interesów jednej ze stron kontraktu.
Jej wyjątkowa elastyczność (przejawiająca się w możliwości dostosowania treści gwarancji do konkretnego przypadku oraz gwarantująca rolę banku udzielającego takiej gwarancji) powoduje, że jest ona często wykorzystywana w transakcjach handlu zagranicznego. PKO Bank Polski prowadzi obsługę w zakresie udzielania gwarancji na zlecenie klientów lub na zlecenie banków zagranicznych i awizowania gwarancji banków zagranicznych.
Poza tym PKO Bank Polski realizuje transakcje (w obrocie zagranicznym) związane z:
• dewizowym poleceniem wypłaty (wysyłane i otrzymywane),
• inkasem dokumentowym (importowym i eksportowym),
• poręczeniem wekslowym i dyskontem weksli,
• factoringiem niepełnym,
• skupem i sprzedażą czeków.
Dodatkowo bank oferuje doradztwo w zakresie przygotowania transakcji zagranicznych oraz ich rozliczenie z zastosowaniem negocjowanego, natychmiastowego (spot) czy terminowego kursu waluty (transakcje forward).
Anna Bartosiak