REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatności międzynarodowe zyskują na popularności

REKLAMA

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej znacząco wzrosły kontakty polskich firm z zagranicznymi kontrahentami. Polskie banki rozszerzyły swoją ofertę w zakresie płatności międzynarodowych.
Najpopularniejszą usługą bankową wykorzystywaną w transakcjach międzynarodowych jest polecenie wypłaty na zagranicę (przelew zagraniczny). Z usługi tej korzystają zarówno przedsiębiorstwa (wykonywanie płatności za towary i usługi w obrocie międzynarodowym), jak i klienci indywidualni. W tym drugim przypadku przelewy zagraniczne mogą być wykorzystywane jako jedna z form płatności za towary kupione w internecie.
Przelewy zagraniczne są realizowane za pomocą międzynarodowego systemu łączności bankowej SWIFT. Jest to elektroniczny system łączności bankowej, za pośrednictwem którego realizowane są zarówno płatności wysyłane za granicę, jak i przychodzące z zagranicy.

Zlecenie przelewu

Złożone w banku zlecenie przelewu jest kierowane do zagranicznego banku pośredniczącego, który przekazuje instrukcję płatniczą (polecenie wypłaty) do banku odbiorcy (beneficjenta). Na drodze między bankiem zleceniodawcy a bankiem odbiorcy może wystąpić kilka banków pośredniczących. Każdy z nich może pobrać opłatę za pośrednictwo. Dlatego też decydując się na wykonanie przelewu zagranicznego powinniśmy wybrać taki bank, który bezpośrednio współpracuje (jest jego korespondentem) z bankiem zagranicznym. Jeżeli nie ma takiej możliwości, liczba banków pośredniczących powinna być jak najmniejsza.
Na dyspozycji wystawienia polecenia wypłaty na zagranicę należy podać następujące dane:
• dane banku odbiorcy: nazwę, jego kod SWIFT (BIC) oraz adres,
• dane odbiorcy: numer rachunku w banku odbiorcy (w formacie IBAN), imię i nazwisko lub nazwę firmy (nazwę) oraz adres
• tytuł prawny dyspozycji zgodnie z wymogami prawa dewizowego.
IBAN (International Bank Account Number) to międzynarodowy format numeru rachunku bankowego obowiązujący na terenie UE na mocy regulacji 2560/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady o płatnościach transgranicznych z 19 grudnia 2001 roku oraz w innych krajach spoza UE. Przed wysłaniem płatności na zagranicę należy sprawdzić, czy numer rachunku, na który będą przekazywane pieniądze, jest poprawny. Weryfikacji poprawności formatu rachunku można dokonać np. na stronie internetowej: www.dlafirmy.bzwbk.pl/12770.
W przypadku stwierdzenia niezgodności należy skontaktować się z odbiorcą płatności celem uzyskania poprawnego numeru rachunku. Podanie numeru niezgodnego z obowiązującym formatem może skutkować opóźnieniem w wykonaniu płatności bądź jej zwrotem do zleceniodawcy (opcje płatne). Natomiast jeżeli klient poda rachunek odbiorcy w innym formacie niż obowiązujący IBAN, może zostać dodatkowo obciążony przez bank opłatą.

Koszty transakcji

Koszty związane z poleceniem wypłaty są uzależnione od kilku czynników. Możemy do nich zaliczyć:
• typ płatności (wysyłana lub otrzymywana),
• stronę pokrywającą koszty płatności (odbiorca, zleceniodawca lub odbiorca i zleceniodawca),
• walutę i kwotę płatności,
• rodzaj płatności (standardowa, a dla euro i dolarów również pilna i ekspresowa).
W pierwszym przypadku coraz więcej banków rezygnuje z pobierania opłaty za przelewy przychodzące. Natomiast banki pobierają opłaty za przelewy wychodzące. Sposób ich rozliczenia jest ustalany przez zleceniodawcę w momencie składania zlecania przelewu zagranicznego.
Podział kosztów przelewu powinien zostać uzgodniony między kontrahentami jeszcze przed zleceniem wykonania płatności. W większości przypadków koszty te są pokrywane przez zleceniodawcę. W takiej sytuacji koszt przelewu zagranicznego zostanie pobrany od zleceniodawcy w momencie składania zlecenia. Jednak rozliczenie ewentualnych kosztów banków pośredniczących może odbyć się na dwa sposoby:
• bank obciąży zleceniodawcę opłatą przy składania zlecenia (ryczałt lub dodatkowa prowizja procentowa od kwoty przelewu) lub
• po rozliczeniu transakcji i otrzymaniu stosownych informacji z banków zagranicznych.
W drugim przypadku podmiot dokonujący płatności, zapłaci za faktyczne prowizje banków pośredniczących (jeżeli wystąpią). Jeżeli opłata za przelew stanowi odsetek wartości płatności to istotna będzie również jej kwota. Banki często określają minimalny oraz maksymalny koszt wykonania takiego przelewu. Innym sposobem pobrania opłaty jest prowizja stała, która jest niezależna od kwoty przelewu.
Płatność zagraniczna może zostać zrealizowana w trzech trybach (zależne to jest od banku, z usług którego korzystamy) jako płatność:
• standardowa – realizacja następuje z datą spot, oznacza to, że zlecenie jest wykonywane z datą waluty „za dwa dni robocze”, licząc od dnia złożenia dyspozycji, pod warunkiem że zlecenie zostało złożone przed godziną 13.00 (godzina ta może być różna w poszczególnych bankach); zlecenia złożone po tej godzinie są traktowane jak złożone w dnu następnym,
• pilna – płatność zostanie zrealizowana z datą waluty „jutro”,
•ekspresowa – realizacja płatności następuje z datą waluty „dzisiaj”.
Za płatności pilne oraz ekspresowe banki naliczają dodatkowe opłaty.

Stosowane kursy walut

Do wykonania przelewu zagranicznego nie jest konieczne posiadanie rachunku walutowego. Firma może w tym celu wykorzystać złotowy rachunek bieżący, z którego zostaną pobrane środki do przelewu. W takim wypadku (do przewalutowania np. ze złotówek na euro) zostanie zastosowany kurs sprzedaży dla dewiz (euro) obowiązujący w dniu składania zlecenia.
Natomiast dla transakcji polecenia wypłaty otrzymanego z zagranicy stosuje się kurs kupna dla dewiz. Uznanie klienta następuje według kursu kupna obowiązującego w momencie wpływu środków na rachunek bankowy. Kursy walut podawane są w tabeli kursów umieszczonych na stronie internetowej banku oraz dostępne są w jego placówkach.

STRONY WYSTĘPUJĄCE W POLECENIU WYPŁATY
• zleceniodawca – podmiot, na życzenie którego jest wystawiane polecenie wypłaty na zagranicę,
• beneficjent – podmiot, któremu wypłacana jest określona kwota pieniężna,
• bank zleceniodawcy – bank, który przyjmuje od zleceniodawcy dyspozycję wystawienia polecenia wypłaty,
• bank beneficjenta – bank rozliczający z beneficjentem otrzymane polecenie wypłaty,
• bank pośredniczący (opcjonalnie) – bank (banki), przez który bank zleceniodawcy kierują polecenie wypłaty do banku beneficjenta.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Sierant
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA