REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatności międzynarodowe zyskują na popularności

REKLAMA

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej znacząco wzrosły kontakty polskich firm z zagranicznymi kontrahentami. Polskie banki rozszerzyły swoją ofertę w zakresie płatności międzynarodowych.
Najpopularniejszą usługą bankową wykorzystywaną w transakcjach międzynarodowych jest polecenie wypłaty na zagranicę (przelew zagraniczny). Z usługi tej korzystają zarówno przedsiębiorstwa (wykonywanie płatności za towary i usługi w obrocie międzynarodowym), jak i klienci indywidualni. W tym drugim przypadku przelewy zagraniczne mogą być wykorzystywane jako jedna z form płatności za towary kupione w internecie.
Przelewy zagraniczne są realizowane za pomocą międzynarodowego systemu łączności bankowej SWIFT. Jest to elektroniczny system łączności bankowej, za pośrednictwem którego realizowane są zarówno płatności wysyłane za granicę, jak i przychodzące z zagranicy.

Zlecenie przelewu

Złożone w banku zlecenie przelewu jest kierowane do zagranicznego banku pośredniczącego, który przekazuje instrukcję płatniczą (polecenie wypłaty) do banku odbiorcy (beneficjenta). Na drodze między bankiem zleceniodawcy a bankiem odbiorcy może wystąpić kilka banków pośredniczących. Każdy z nich może pobrać opłatę za pośrednictwo. Dlatego też decydując się na wykonanie przelewu zagranicznego powinniśmy wybrać taki bank, który bezpośrednio współpracuje (jest jego korespondentem) z bankiem zagranicznym. Jeżeli nie ma takiej możliwości, liczba banków pośredniczących powinna być jak najmniejsza.
Na dyspozycji wystawienia polecenia wypłaty na zagranicę należy podać następujące dane:
• dane banku odbiorcy: nazwę, jego kod SWIFT (BIC) oraz adres,
• dane odbiorcy: numer rachunku w banku odbiorcy (w formacie IBAN), imię i nazwisko lub nazwę firmy (nazwę) oraz adres
• tytuł prawny dyspozycji zgodnie z wymogami prawa dewizowego.
IBAN (International Bank Account Number) to międzynarodowy format numeru rachunku bankowego obowiązujący na terenie UE na mocy regulacji 2560/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady o płatnościach transgranicznych z 19 grudnia 2001 roku oraz w innych krajach spoza UE. Przed wysłaniem płatności na zagranicę należy sprawdzić, czy numer rachunku, na który będą przekazywane pieniądze, jest poprawny. Weryfikacji poprawności formatu rachunku można dokonać np. na stronie internetowej: www.dlafirmy.bzwbk.pl/12770.
W przypadku stwierdzenia niezgodności należy skontaktować się z odbiorcą płatności celem uzyskania poprawnego numeru rachunku. Podanie numeru niezgodnego z obowiązującym formatem może skutkować opóźnieniem w wykonaniu płatności bądź jej zwrotem do zleceniodawcy (opcje płatne). Natomiast jeżeli klient poda rachunek odbiorcy w innym formacie niż obowiązujący IBAN, może zostać dodatkowo obciążony przez bank opłatą.

Koszty transakcji

Koszty związane z poleceniem wypłaty są uzależnione od kilku czynników. Możemy do nich zaliczyć:
• typ płatności (wysyłana lub otrzymywana),
• stronę pokrywającą koszty płatności (odbiorca, zleceniodawca lub odbiorca i zleceniodawca),
• walutę i kwotę płatności,
• rodzaj płatności (standardowa, a dla euro i dolarów również pilna i ekspresowa).
W pierwszym przypadku coraz więcej banków rezygnuje z pobierania opłaty za przelewy przychodzące. Natomiast banki pobierają opłaty za przelewy wychodzące. Sposób ich rozliczenia jest ustalany przez zleceniodawcę w momencie składania zlecania przelewu zagranicznego.
Podział kosztów przelewu powinien zostać uzgodniony między kontrahentami jeszcze przed zleceniem wykonania płatności. W większości przypadków koszty te są pokrywane przez zleceniodawcę. W takiej sytuacji koszt przelewu zagranicznego zostanie pobrany od zleceniodawcy w momencie składania zlecenia. Jednak rozliczenie ewentualnych kosztów banków pośredniczących może odbyć się na dwa sposoby:
• bank obciąży zleceniodawcę opłatą przy składania zlecenia (ryczałt lub dodatkowa prowizja procentowa od kwoty przelewu) lub
• po rozliczeniu transakcji i otrzymaniu stosownych informacji z banków zagranicznych.
W drugim przypadku podmiot dokonujący płatności, zapłaci za faktyczne prowizje banków pośredniczących (jeżeli wystąpią). Jeżeli opłata za przelew stanowi odsetek wartości płatności to istotna będzie również jej kwota. Banki często określają minimalny oraz maksymalny koszt wykonania takiego przelewu. Innym sposobem pobrania opłaty jest prowizja stała, która jest niezależna od kwoty przelewu.
Płatność zagraniczna może zostać zrealizowana w trzech trybach (zależne to jest od banku, z usług którego korzystamy) jako płatność:
• standardowa – realizacja następuje z datą spot, oznacza to, że zlecenie jest wykonywane z datą waluty „za dwa dni robocze”, licząc od dnia złożenia dyspozycji, pod warunkiem że zlecenie zostało złożone przed godziną 13.00 (godzina ta może być różna w poszczególnych bankach); zlecenia złożone po tej godzinie są traktowane jak złożone w dnu następnym,
• pilna – płatność zostanie zrealizowana z datą waluty „jutro”,
•ekspresowa – realizacja płatności następuje z datą waluty „dzisiaj”.
Za płatności pilne oraz ekspresowe banki naliczają dodatkowe opłaty.

Stosowane kursy walut

Do wykonania przelewu zagranicznego nie jest konieczne posiadanie rachunku walutowego. Firma może w tym celu wykorzystać złotowy rachunek bieżący, z którego zostaną pobrane środki do przelewu. W takim wypadku (do przewalutowania np. ze złotówek na euro) zostanie zastosowany kurs sprzedaży dla dewiz (euro) obowiązujący w dniu składania zlecenia.
Natomiast dla transakcji polecenia wypłaty otrzymanego z zagranicy stosuje się kurs kupna dla dewiz. Uznanie klienta następuje według kursu kupna obowiązującego w momencie wpływu środków na rachunek bankowy. Kursy walut podawane są w tabeli kursów umieszczonych na stronie internetowej banku oraz dostępne są w jego placówkach.

STRONY WYSTĘPUJĄCE W POLECENIU WYPŁATY
• zleceniodawca – podmiot, na życzenie którego jest wystawiane polecenie wypłaty na zagranicę,
• beneficjent – podmiot, któremu wypłacana jest określona kwota pieniężna,
• bank zleceniodawcy – bank, który przyjmuje od zleceniodawcy dyspozycję wystawienia polecenia wypłaty,
• bank beneficjenta – bank rozliczający z beneficjentem otrzymane polecenie wypłaty,
• bank pośredniczący (opcjonalnie) – bank (banki), przez który bank zleceniodawcy kierują polecenie wypłaty do banku beneficjenta.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Sierant

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami [Projekt ustawy]

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami. Już jutro posłowie zajmą się propozycją nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Co zakłada projekt nowelizacji? Jakie przepisy regulują ochronę ptaków w Polsce?

Rewolucja w kodeksie pracy 2025. Jakie korzystne dla pracowników zmiany: czterodniowy tydzień pracy, dłuższe urlopy. Czy pracodawcy są gotowi na dodatkowe koszty

Rząd ma w perspektywie trzy wielkie reformy kodeksu pracy i kilka pomniejszych. Czy zmiany dokonają się już w 2025 roku. Kto skorzysta na nich najbardziej. Czy firmy i pracodawcy są w stanie udźwignąć ich koszty?

REKLAMA

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
MSWiA: Policjanci negocjują nowe świadczenie. W wojsku jest warte od 248 000 zł do 500 000 zł

Policja też chce mieć odprawę mieszkaniową: 250 000 zł dla kilku tysięcy policjantów? Jak w 2023 r. średnio 238 000 zł w wojsku dla żołnierzy 

REKLAMA