OECD: Polska powinna ciąć wydatki socjalne
REKLAMA
Raport Polska 2006 wskazuje, że polska gospodarka wykorzystuje swój potencjał w bardzo niedostatecznym stopniu. Ze względu na sytuację na rynku pracy Polska wypada najgorzej na tle 29 innych krajów organizacji. Zdumiewająco niski jest udział inwestycji w PKB – wynosi 18 proc., gdy na Węgrzech zbliża się do 25 proc., a w Czechach i na Słowacji przekracza 26 proc. PKB.
OECD surowo ocenia słabe tempo reform fiskalnych. Jej zdaniem plany polskiego rządu w Programie Konwergencji (aktualizowanym w styczniu 2006 roku) nie są ambitne, a deficyt jest zbyt wysoki. Rząd powinien jasno określić priorytety w ramach wieloletniego programu, który ustanawia limity wszystkich wydatków. Wielkie wydatki na cele socjalne są kosztowne, źle adresowane i mają negatywny wpływ na rynek pracy. Wydatki trzeba zminimalizować, aby było więcej środków na ochronę zdrowia, opiekę dzieci i oświatę oraz aktywizację rynku pracy.
Organizacja, która skupia 30 najbardziej rozwiniętych i wschodzących gospodarek świata, przy okazji przypomina, że w istocie krajowe dane na temat deficytu budżetowego są optymistyczne (2,5 proc. PKB), bo transfery z OFE zalicza się do finansów publicznych. Ale taką dyspensę mamy w UE tylko do 2007 roku po tym terminie wskaźnik realnego deficytu wzrośnie o ok. 2 proc., czyli znacznie powyżej unijnego, 3-proc. limitu.
OECD wskazuje na potrzebę uproszczenia systemu podatkowego, likwidacji ulg oraz obniżenia progów podatkowych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Tadeusz Barzdo
REKLAMA