Parasole podniosą efektywność inwestowania
REKLAMA
Podatek od zysków kapitałowych jest naliczany dopiero wówczas, gdy następuje umorzenie jednostek bądź ich konwersja na jednostki innego funduszu inwestycyjnego. Poszczególne subfundusze podlegają podobnym obowiązkom informacyjnym jak zwykły fundusz inwestycyjny. Dodatkowo, subfundusz nie może nabywać jednostek innego subfunduszu działającego w ramach tego samego funduszu inwestycyjnego. Fundusz inwestycyjny z wydzielonymi funduszami może, po uprzedniej zgodzie, tworzyć nowe subfundusze, likwidować istniejące subfundusze lub je łączyć (o ile na to pozwala statut).
Do tej pory w Polsce działo sześć funduszy parasolowych, z 23 wydzielonymi subfunduszami o bardzo różnych strategiach.
W minionym tygodniu towarzystwa funduszy inwestycyjnych zapowiedziały pojawienie się na rynku trzech kolejnych funduszy parasolowych. Najszybciej w ofercie dystrybutorów pojawią się jednostki sześciu subfunduszy ING Parasol SFIO.
Pięć z nich będzie odzwierciedlało podstawowy wachlarz strategii, a jeden będzie całkowitą nowością na polskim rynku. O zamiarze przekształcenia pięciu spośród sześciu działających dziś funduszy w jeden fundusz parasolowy z wydzielonymi subfunduszami poinformowało również Commercial Union TFI. Nieco szybciej ma szansę pojawić się na rynku fundusz parasolowy AIG TFI, w którym obok sześciu strategii dostępnych w ramach dzisiejszej oferty pojawią się również cztery produkty z oferty AIG Global Funds. To zarejestrowany w Irlandii fundusz parasolowy z wydzielonymi 25 subfunduszami, inwestującymi w różne grupy instrumentów w wielu regionach geograficznych (Azja, Europa, Stany Zjednoczone, Ameryka Łacińska).
Wprowadzane zmiany są korzystne dla inwestorów, bo dzięki nim wszyscy decydujący się na nabywanie jednostek funduszy będą mogli podnieść efektywność swoich nowych inwestycji, dzięki odroczonemu podatkowi od zysków kapitałowych.
REKLAMA