REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie na kredyt z ulgą odsetkową

REKLAMA

Kredyt czy pożyczka mieszkaniowa zaciągnięta do końca 2006 roku może zagwarantować na kolejne lata prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej. Warunków skorzystania z ulgi jest jednak bardzo dużo.
Ulga odsetkowa polega na tym, że podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania, tj. od dochodu, wydatki poniesione w danym roku podatkowym na spłatę odsetek od kredytów i pożyczek mieszkaniowych. W odróżnieniu od starych ulg mieszkaniowych odliczeniu w ramach ulgi odsetkowej nie podlega całość wydatków na spłatę kredytu. Zaciągając kredyt, nie odliczymy wydatków na spłatę kapitału, a jedynie coroczne wydatki poniesione na spłatę odsetek od niego.

Jakie inwestycje wybrać

Ustawodawca zastrzegł, jaki rodzaj inwestycji uprawnia do późniejszego skorzystania z odliczenia. Chodzi tu tylko o kredyty lub pożyczki udzielone podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mających na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Nie każda jednak inwestycja mieszkaniowa służąca zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych daje prawo do oszczędności podatkowych. Ustawa wymienia cztery kategorie inwestycji. Kredyt lub pożyczka musi dotyczyć:
• budowy domu albo
• wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
• zakupu nowo wybudowanego domu lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
• nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne lub przebudowy (przystosowania) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
W praktyce tak określony katalog celów mieszkaniowych ma dla podatnika określone konsekwencje. Jest o­n zamknięty, co oznacza, że tylko w przypadku sfinansowania kredytem czy pożyczką jednej z wymienionych inwestycji można skorzystać z ulgi odsetkowej. Każdy kredyt zaciągnięty na inny cel nie pozwoli na odliczenie odsetek. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że ustawodawcy chodzi o rynek pierwotny. Mieszkanie kupione z drugiej ręki pozbawia prawa do odliczeń.
Na etapie planowania inwestycji mieszkaniowej trzeba wziąć pod uwagę jeszcze źródło finansowania, czyli skąd wziąć pieniądze. Dla skutecznego skorzystania z ulgi muszą o­ne pochodzić od profesjonalnych podmiotów uprawnionych do udzielania kredytów i pożyczek na podstawie prawa bankowego oraz przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. W grę wchodzą więc banki albo spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowej (tzw. SKOK). Pożyczka od znajomych czy rodziny nawet oficjalnie potwierdzona umową nie jest podstawą do skorzystania z odliczenia.
Ważne!
Zakup mieszkania na kredyt z rynku wtórnego nie uprawnia do odliczenia wydatków na spłatę odsetek.

Które odsetki odliczyć

Ustawa wymienia też rodzaje odsetek, które nie mogą być odliczone. Warto o tym pamiętać, bo konsekwencje bezprawnego odliczenia mogą być poważne. Do katalogu odsetek, które nie pozwalają na skorzystanie z ulgi, zalicza się m.in. odsetki:
• które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
• zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
• od kredytu wykorzystanego na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu (jeżeli podatnik wykorzystał część kredytu na inwestycję mieszkaniową a część na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, odliczeniu nie podlegają tylko odsetki od części kredytu, ustalone w proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach).
Ważne!
Podatnik nie może od razu odliczyć kwoty wszystkich odsetek wyliczonych przez bank za cały okres kredytowania. Podstawę odliczenia stanowią wydatki faktycznie poniesione w danym roku podatkowym.

Co trzeba załatwić w banku

Oprócz tego, że kredyt czy pożyczka musi pochodzić od profesjonalisty, trzeba zadbać o odpowiednie skonstruowanie umowy. Negocjując z bankiem czy SKOK warunki, trzeba pamiętać, żeby w umowie znalazł się zapis, że kredyt czy pożyczka dotyczy jednej z określonych w ustawie inwestycji mieszkaniowych.
Z kolei aby rozpocząć korzystanie z ulgi, konieczne będzie uzyskanie odpowiedniej dokumentacji. Odsetki muszą być faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty muszą dokumentować dowody wystawione przez bank czy SKOK. Co roku niezbędne będzie więc uzyskanie takiego zestawienia, ile faktycznie zapłaciliśmy w danym roku podatkowym z tytułu odsetek. Jest to istotne zwłaszcza dla tych, którzy zaciągnęli kredyty w walutach obcych. Pozwala jasno określić, jaka kwota została przeznaczona na spłatę kapitału, a jaka pokryła spłatę odsetek.
Przy budowie domu czy nadbudowie lub rozbudowie budynku znaczenie ma 3-letni termin realizacji (zakończenia) inwestycji. Liczy się je od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę itp., do momentu potwierdzenia jej zakończenia pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania – zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.
W praktyce oznacza to, że jeżeli budowa domu będzie trwała dłużej niż przewidziane 3 lata, podatnik nie będzie mógł skorzystać z odliczenia odsetek, nawet gdyby opóźnienie wynikało z przyczyn od niego niezależnych.
Trzyletni termin ukończenia budowy od pewnego czasu nie dotyczy pozostałych inwestycji. W przypadku zakupu nowych mieszkań i domów limit trwania budowy nie obowiązuje. W tym przypadku przyjmuje się, że inwestycja kończy się w chwili, gdy została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.
Pamiętajmy, że wszystkie rodzaje inwestycji obowiązuje jednak inny termin. Skorzystanie z ulgi przysługuje tylko wtedy, gdy zakończenie budowy nie nastąpiło wcześniej niż w 2002 roku.
Odliczenie w ramach ulgi odsetkowej obejmuje wyłącznie odsetki naliczone za okres począwszy od 1 stycznia 2002 r. i zapłacone od tego dnia. Pierwszy raz odsetki można odliczyć dopiero w roku zakończenia inwestycji. Podatnik ma również prawo do odliczenia odsetek zapłaconych przed rokiem zakończenia inwestycji. Rozlicza się je albo w pierwszym roku korzystania z ulgi, albo w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym po raz pierwszy odliczył odsetki. W tym przypadku odliczeniu podlega jednak wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik pierwszy raz odliczał odsetki.
Odliczenie ulgi odsetkowej obejmuje wyłącznie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji. W 2006 roku jest to kwota równa 189 000 zł. Jeżeli kredyt jest większy, trzeba ograniczyć odliczenie (patrz przykład).
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA