REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszanka zaawansowanych technologii

REKLAMA

Im wyższy stopień sformalizowania przedsiębiorstwa, poziom jego zinformatyzowania, tym szerszy zakres zastosowań serwerów jako narzędzi wspomagających procesy biznesowe.
Małe przedsiębiorstwa w zdecydowanej większości wyposażone są w jedną maszynę, która pełni rolę zarówno serwera pocztowego, dostępowego (do internetu), jak i centralnego komputera, na którym zainstalowane jest oprogramowanie do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem; w takim przypadku serwer pełni również rolę serwera bazy danych. Oczywiście, za pomocą takiego urządzenia można realizować funkcje serwera wydruku czy też dokonywać archiwizacji danych. W większych firmach, o bardziej sformalizowanych procesach decyzyjnych i bardziej rozbudowanej sieci informatycznej, wymienione wyżej funkcje są dedykowane pojedynczym serwerom; można wtedy mówić o serwerach aplikacyjnych, serwerach baz danych, serwerach www itd.
W najbardziej zaawansowanych strukturach informatycznych, gdzie przedsiębiorca wymaga najwyższej dostępności danych, serwery mogą pracować w tzw. klasterach, w których awaria jednego z serwerów nie wpływa na funkcjonalność całej sieci komputerowej. Klastery wykorzystuje się również w ośrodkach obliczeniowych.

Wydajność obliczeniowa

Wybór serwera do firmy to przede wszystkim identyfikacja zarówno swoich dotychczasowych, jak i przyszłych potrzeb. Trudno określić tutaj konfigurację dla danej wielkości firmy; oczywiście kupno drogiego, bardzo zaawansowanego serwera przez małą firmę handlową, której prawdopodobieństwo wzrostu do poziomu skomplikowanej organizacji jest nikłe, będzie zdecydowanie nieekonomiczne. Jednakże dobre zaplanowanie struktury informatycznej i zakup maszyny na wyrost o dużej wydajności i skalowalności przez dynamicznie rozwijającą się małą firmę zajmującą się np. outsourcingiem aplikacji będzie jak najbardziej trafną decyzją biznesową.
Konfiguracja serwera to nie tylko elementy wpływające na wydajność obliczeniową, czyli częstotliwość pracy i ilość procesorów, wielkość pamięci operacyjnej czy rozwiązania macierzy dyskowych. Konfiguracja serwera to także, a w większości przedsiębiorstw przede wszystkim, elementy zabezpieczania i archiwizacji danych. Są to: sterowniki macierzy dyskowych pozwalające na taki system zapisu danych na twardych dyskach, aby w przypadku awarii jednego z nich można było odzyskać zapisane informacje, dublowane moduły pamięci operacyjnej, nadmiarowe zasilanie i systemy chłodzenia oraz mniej lub bardziej skomplikowane systemy archiwizacji danych (streamery, autoloadery, biblioteki taśmowe).

Systemy operacyjne

Warto przy zakupie serwera zwrócić uwagę na systemy operacyjne z jakimi o­n współpracuje i skojarzyć ten fakt z planowanym typem oprogramowania, z jakiego będzie korzystać dane przedsiębiorstwo. Może się bowiem okazać, że np. oprogramowanie do wspomagania zarządzania pracuje pod systemem operacyjnym, którego nie wspiera zakupiony serwer.
Rok 2006 przyniósł dwie znaczące zmiany w konstrukcjach serwerów. Przede wszystkim należy wspomnieć o dwurdzeniowych procesorach Intel Xeon. Serwery wyposażone w tego rodzaju procesory stwarzają możliwość korzystania z technologii wirtualizacji – Virtualization Technology.
Wraz z nowymi procesorami pojawił się także nowy standard dysków twardych SCSI – Serial Attached SCSI (SAS). Stanowi to kolejny krok w odejściu od równoległego przesyłania danych w serwerach, a potwierdzeniem tego trendu jest już obecnie stosowana magistrala danych typu PCI-Express oraz dyski w standardzie Serial ATA.
Należy się spodziewać dalszego rozwoju technologii wirtualizacji, która zapewni nieosiągalną obecnie funkcjonalność serwerów przejawiającą się m.in. możliwością uruchamiania wielu systemów operacyjnych jednocześnie, a tym samym i optymalizacji wydajności działających pod tym systemem aplikacji.
Dyski w standardzie SAS to oprócz większej wydajności także większa funkcjonalność. Dzięki dokładnie takim samym interfejsom dyski SAS można stosować zamiennie z dyskami standardu SATA. Pozwala to na dowolną konfigurację macierzy dyskowej przez użytkownika; przykładowo, dyski SAS mogą być wykorzystywane do pracy z systemem operacyjnym natomiast na dyskach SATA może być realizowana baza danych.

Klient z większą wiedzą

Na wzrost rynku serwerów dla małych i średnich przedsiębiorstw przede wszystkim ma zmiana świadomości wśród klientów, a także coraz większy stopień zinformatyzowania nawet małych przedsiębiorstw. Dotychczas popularnym rozwiązaniem w małych firmach był komputer o rozbudowanej konfiguracji pełniący rolę serwera. Klienci coraz częściej zdają sobie sprawę, że powierzenie swoich danych urządzeniu, które nie jest przystosowane do pracy ciągłej i nie ma odpowiednich elementów zabezpieczających zapisane informacje, może przyczynić się do poważnych zakłóceń w pracy przedsiębiorstwa.
Ograniczeniem w sprzedaży serwerów wciąż pozostaje chyba cena, są to dość drogie urządzenia, a bardziej rozbudowane mogą stanowić poważne obciążenie finansowe dla małej czy nawet średniej firmy.
Konkurencja ze strony gigantów informatycznych jest ogromna, jednak również lokalni producenci mogą odnaleźć swoje miejsce na rynku. Wynikać to będzie przede wszystkim z elastyczności, którą lokalni producenci mają zdecydowanie większą niż ogromne organizacje, jakimi są tzw. A-brandy. Ta większa elastyczność przekłada się na lepsze i szybsze dostosowanie się do bieżącej sytuacji rynkowej i potrzeb klientów.
Autor jest product managerem ds. serwerów w firmie Optimus

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA