REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak samolotów blokuje biura podróży

REKLAMA

Sprzedaż zagranicznych wycieczek w biurach turystycznych rośnie od początku roku. Najwięksi krajowi touroperatorzy prognozują w sezonie wakacyjnym nawet 50-proc. wzrost sprzedaży wycieczek, przede wszystkim na południe Europy.
– W pierwszym kwartale odnotowaliśmy 65-proc. wzrost sprzedaży letniej oferty wycieczek – mówi Andrzej Studnicki, dyrektor biura turystyki zagraniczej Orbis Travel.
Podobnie jest w innych biurach. Nowa Itaka zwiększyła obroty o 60 proc., Triada zanotowała kilkudzisięcioprocentowy wzrost sprzedaży wczasów zagranicznych, a Neckermann ponad 40-proc. wzrost sprzedaży. Polacy najczęściej wybierają wypoczynek na Krecie i w Tunezji. Dużym wzięciem cieszą się wycieczki na wyspy greckie, do Egiptu, Hiszpanii, Włoch i Chorwacji.

Króluje Morze Śródziemne

Wyniki notowane przez biura turystyczne w pierwszych miesiącach tego roku i prognozy na wakacyjny sezon optymistycznie nastrajają więc na cały rok. Instytut Turystyki prognozuje, że w tym roku za granicę wyjedzie nawet 7 mln Polaków, czyli 20 proc. więcej niż przed rokiem. Większy ruch w biurach przełoży się oczywiście na lepsze wyniki finansowe.
Przychody firm przekroczą 6 mld zł.
– Szacujemy, że w całym roku kalendarzowym nasze przychody wzrosną o 15- 20 proc. – twierdzi Marek Markiewicz, prezes Triady.
Najwięcej profitów zgarną największe biura turystyczne. Zdaniem Krzysztofa Łopacińskiego, dyrektora Instytutu Turystyki, wynika to z faktu, że na rynku jest coraz mniej konkurentów walczących o podobną ilość klientów, zatem najwięksi zarabiają coraz więcej.

Mało czarterów

Duży popyt na wycieczki zagraniczne ma też swoje minusy. Biura turystyczne alarmują, że klienci czekający z wyjazdem do ostatniej chwili mogą mieć później problemy z zakupem wycieczki. Problemem touroperatorów jest ograniczona oferta krajowych przewoźników czarterowych, obsługujących połowę oferowanych przez nich wycieczek.
– Nie ma z kim i czym latać. Część klientów odejdzie więc z kwitkiem – narzeka Piotr Henicz, dyrektor marketingu biura podróży Nowa Itaka.
Obecnie ponad 1 tys. firm turystycznych obsługuje zaledwie dwóch polskich przewoźników. Usługi czarterowe wykonują: Fisher Air i niskokosztowa linia należąca do PLL LOT – Centralwings. Zgodnie z szacunkami Marka Wychowańca, dyrektora sprzedaży w Fisher Air, obydwie linie mają w ręku ponad 60 proc. rynku – 22 proc. należy do Fisher Air, a 40 proc. do Centralwings. Pozostałe udziały należą do tunezyjskich, tureckich, egipskich oraz greckich, cypryjskich czy ostatnio również hiszpańskich przewoźników. Problem w tym, że dla zagranicznych linii polski rynek nadal jest zbyt mały, a przez to nieopłacalny. W razie boomu na wycieczki zagraniczne zaoferują więc wyższe od krajowych przewoźników ceny.
– Z kolei wyższe ceny przelotu podrażają cenę wycieczki co najmniej o kilkanaście proc. i odstraszają polskich klientów biur podróży – mówi Marek Markiewicz, szef Triady.
Ponadto egzotyczni przewoźnicy, mimo wyższych cen, nie zawsze chcą obsługiwać połączenia z Polską.
Piotr Henicz mówi, że drugi rok z rzędu musiał odwołać wycieczki na grecką wyspę Karpatos, bo żaden tamtejszy przewoźnik czarterowy nie był zainteresowany wynajmem samolotu.

Sezonowe latanie

Jeżeli prognozowany przez touroperatorów boom na wycieczki potwierdzi się, to będą mieli o­ni problem z obsłużeniem większego ruchu turystycznego. Częste dziś awarie samolotów, kilkunastogodzinne opóźnienia czy wręcz odwołane wyloty będą na pewno częstszym zjawiskiem niż do tej pory. Tylko niektórzy zwrócą się do LOT-u i do zagranicznych przewoźników, a tym samym zwiększą ceny za wycieczki. Albo po prostu zamkną okienka z najbardziej obleganymi kierunkami, oferując w zastępstwie klientom mniej uczęszczane miejsca.
Sytuację mogłoby poprawić wejście na rynek czarterowy nowych przewoźników. Na to nie ma jednak na razie szans.
– Wąska oferta polskich firm w usługach czarterowych wynika z faktu, że w Polsce jest to działalność wybitnie sezonowa, trwająca dwa–trzy miesiące – uważa prof. Włodzimierz Rydzkowski, ekspert lotniczy z Uniwersytetu Gdańskiego.
Dlatego tani przewoźnicy na razie unikają czarterów.
– O tym, że nie jesteśmy zainteresowani tym rynkiem, decydują nie tyle duże koszty realne, bo o­ne są porównywalne do regularnych połączeń, lecz koszty alternatywne – mówi Eryk Kłopotowski z niskokosztowej linii Sky Europe.
Jeden samolot Sky Europe w ciągu dnia obsługuje do czterech tras i na każdym z lotnisk zabiera nowych pasażerów. W razie wyczarterowania uwięziony zaś jest na jednym kierunku. Podobnie uważają inni tani przewoźnicy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Więcej
www.wakacje.pl; www.travelplanet.pl
www.pascal.onet.pl; www.easygo.pl
www.traveliada.pl; www.vtrip.pl

Anita Skiba, Cezary Pytlos

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA