REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak samolotów blokuje biura podróży

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Sprzedaż zagranicznych wycieczek w biurach turystycznych rośnie od początku roku. Najwięksi krajowi touroperatorzy prognozują w sezonie wakacyjnym nawet 50-proc. wzrost sprzedaży wycieczek, przede wszystkim na południe Europy.
– W pierwszym kwartale odnotowaliśmy 65-proc. wzrost sprzedaży letniej oferty wycieczek – mówi Andrzej Studnicki, dyrektor biura turystyki zagraniczej Orbis Travel.
Podobnie jest w innych biurach. Nowa Itaka zwiększyła obroty o 60 proc., Triada zanotowała kilkudzisięcioprocentowy wzrost sprzedaży wczasów zagranicznych, a Neckermann ponad 40-proc. wzrost sprzedaży. Polacy najczęściej wybierają wypoczynek na Krecie i w Tunezji. Dużym wzięciem cieszą się wycieczki na wyspy greckie, do Egiptu, Hiszpanii, Włoch i Chorwacji.

Króluje Morze Śródziemne

Wyniki notowane przez biura turystyczne w pierwszych miesiącach tego roku i prognozy na wakacyjny sezon optymistycznie nastrajają więc na cały rok. Instytut Turystyki prognozuje, że w tym roku za granicę wyjedzie nawet 7 mln Polaków, czyli 20 proc. więcej niż przed rokiem. Większy ruch w biurach przełoży się oczywiście na lepsze wyniki finansowe.
Przychody firm przekroczą 6 mld zł.
– Szacujemy, że w całym roku kalendarzowym nasze przychody wzrosną o 15- 20 proc. – twierdzi Marek Markiewicz, prezes Triady.
Najwięcej profitów zgarną największe biura turystyczne. Zdaniem Krzysztofa Łopacińskiego, dyrektora Instytutu Turystyki, wynika to z faktu, że na rynku jest coraz mniej konkurentów walczących o podobną ilość klientów, zatem najwięksi zarabiają coraz więcej.

Mało czarterów

Duży popyt na wycieczki zagraniczne ma też swoje minusy. Biura turystyczne alarmują, że klienci czekający z wyjazdem do ostatniej chwili mogą mieć później problemy z zakupem wycieczki. Problemem touroperatorów jest ograniczona oferta krajowych przewoźników czarterowych, obsługujących połowę oferowanych przez nich wycieczek.
– Nie ma z kim i czym latać. Część klientów odejdzie więc z kwitkiem – narzeka Piotr Henicz, dyrektor marketingu biura podróży Nowa Itaka.
Obecnie ponad 1 tys. firm turystycznych obsługuje zaledwie dwóch polskich przewoźników. Usługi czarterowe wykonują: Fisher Air i niskokosztowa linia należąca do PLL LOT – Centralwings. Zgodnie z szacunkami Marka Wychowańca, dyrektora sprzedaży w Fisher Air, obydwie linie mają w ręku ponad 60 proc. rynku – 22 proc. należy do Fisher Air, a 40 proc. do Centralwings. Pozostałe udziały należą do tunezyjskich, tureckich, egipskich oraz greckich, cypryjskich czy ostatnio również hiszpańskich przewoźników. Problem w tym, że dla zagranicznych linii polski rynek nadal jest zbyt mały, a przez to nieopłacalny. W razie boomu na wycieczki zagraniczne zaoferują więc wyższe od krajowych przewoźników ceny.
– Z kolei wyższe ceny przelotu podrażają cenę wycieczki co najmniej o kilkanaście proc. i odstraszają polskich klientów biur podróży – mówi Marek Markiewicz, szef Triady.
Ponadto egzotyczni przewoźnicy, mimo wyższych cen, nie zawsze chcą obsługiwać połączenia z Polską.
Piotr Henicz mówi, że drugi rok z rzędu musiał odwołać wycieczki na grecką wyspę Karpatos, bo żaden tamtejszy przewoźnik czarterowy nie był zainteresowany wynajmem samolotu.

Sezonowe latanie

Jeżeli prognozowany przez touroperatorów boom na wycieczki potwierdzi się, to będą mieli o­ni problem z obsłużeniem większego ruchu turystycznego. Częste dziś awarie samolotów, kilkunastogodzinne opóźnienia czy wręcz odwołane wyloty będą na pewno częstszym zjawiskiem niż do tej pory. Tylko niektórzy zwrócą się do LOT-u i do zagranicznych przewoźników, a tym samym zwiększą ceny za wycieczki. Albo po prostu zamkną okienka z najbardziej obleganymi kierunkami, oferując w zastępstwie klientom mniej uczęszczane miejsca.
Sytuację mogłoby poprawić wejście na rynek czarterowy nowych przewoźników. Na to nie ma jednak na razie szans.
– Wąska oferta polskich firm w usługach czarterowych wynika z faktu, że w Polsce jest to działalność wybitnie sezonowa, trwająca dwa–trzy miesiące – uważa prof. Włodzimierz Rydzkowski, ekspert lotniczy z Uniwersytetu Gdańskiego.
Dlatego tani przewoźnicy na razie unikają czarterów.
– O tym, że nie jesteśmy zainteresowani tym rynkiem, decydują nie tyle duże koszty realne, bo o­ne są porównywalne do regularnych połączeń, lecz koszty alternatywne – mówi Eryk Kłopotowski z niskokosztowej linii Sky Europe.
Jeden samolot Sky Europe w ciągu dnia obsługuje do czterech tras i na każdym z lotnisk zabiera nowych pasażerów. W razie wyczarterowania uwięziony zaś jest na jednym kierunku. Podobnie uważają inni tani przewoźnicy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Więcej
www.wakacje.pl; www.travelplanet.pl
www.pascal.onet.pl; www.easygo.pl
www.traveliada.pl; www.vtrip.pl

Anita Skiba, Cezary Pytlos
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Będą kary za niezapłacony podatek od sprzedaży ubrań i zabawek w internecie? Fiskus analizuje informacje o 300 tys. osób i podmiotów handlujących na platformach internetowych w 2023 r. i 2024 r.

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Czy będzie katastrofa fakturowa w 2026 roku? Kto odważy się wdrożyć obowiązek stosowania KSeF i faktur ustrukturyzowanych?

Niedawno opublikowano kolejną wersję projektu „nowelizacji nowelizacji” ustaw na temat faktur ustrukturyzowanych i KSeF, które mają być niezwłocznie uchwalone. Ich jakość woła o pomstę do nieba. Co prawda zaproponowane zmiany świadczą o tym, że twórcy przepisów chcą pozostawić tym, którzy połapią się w tych zawiłościach, jakieś możliwości unikania tej katastrofy, zachowując fakturowanie w dotychczasowej formie przynajmniej do końca 2026 r. Pytanie, tylko po co to całe zamieszanie i dezorganizacja obrotu gospodarczego – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty 2025 r. CKE: harmonogram, czas trwania, wyniki

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: Kiedy będą odbywały się egzaminy ósmoklasistów? Jaki jest harmonogram? Kiedy zostaną opublikowane wyniki egzaminów ósmoklasisty? Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

W krakowskich przedszkolach jest prawie 2 tys. wolnych miejsc

Zakończyła się rekrutacja na rok szkolny 2025/2026 w przedszkolach samorządowych i niesamorządowych w Krakowie. Z 20 tys. przygotowanych miejsc prawie 2 tys. pozostaje wolnych.

Darmowe przelewy natychmiastowe w Polsce? Rewolucja w systemie płatności

Czy wkrótce w Polsce przelewy natychmiastowe będą całkowicie darmowe? Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki przesyłamy pieniądze online. Nowe przepisy, wynikające z wdrażania rozporządzenia przepisów unijnych, mają na celu zwiększenie dostępności i atrakcyjności przelewów natychmiastowych w euro.

Jak nie zbankrutować na IT: inteligentne monitorowanie i optymalizacja kosztowa środowiska informatycznego. Praktyczny przewodnik po narzędziach i strategiach monitorowania

W dzisiejszej erze cyfrowej, środowisko IT stało się krwiobiegiem każdej nowoczesnej organizacji. Od prostych sieci biurowych po rozbudowane infrastruktury chmurowe, złożoność systemów informatycznych stale rośnie. Zarządzanie tak rozległym i dynamicznym ekosystemem to nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko dogłębnej wiedzy technicznej, ale przede wszystkim strategicznego podejścia i dostępu do odpowiednich narzędzi. Wyobraźcie sobie ciągłą potrzebę monitorowania wydajności kluczowych aplikacji, dbałości o bezpieczeństwo wrażliwych danych, sprawnego rozwiązywania problemów zgłaszanych przez użytkowników, a jednocześnie planowania przyszłych inwestycji i optymalizacji kosztów. To tylko wierzchołek góry lodowej codziennych obowiązków zespołów IT i kadry managerskiej. W obliczu tej złożoności, poleganie wyłącznie na intuicji czy reaktywnym podejściu do problemów staje się niewystarczające. Kluczem do sukcesu jest proaktywne zarządzanie, oparte na solidnych danych i inteligentnych systemach, które nie tylko informują o bieżącym stanie, ale również pomagają przewidywać przyszłe wyzwania i podejmować mądre decyzje.

REKLAMA

Proszę mi wytłumaczyć, czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata?

Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. Wydawało się, że wraz z upływem czasu temat wygaśnie. Z listów do redakcji wynika, że tak się nie dzieje. I wszyscy dalej i konsekwentnie krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.

Dni wolne od szkoły w maju 2025 r. [5 dni]

Za nami 6-dniowa przerwa wiosenna. Czy w maju również uczniowie mogą liczyć na dni wolne od szkoły? Idą święta majowe, majówka i egzamin ósmoklasisty. Kiedy wypadają?

REKLAMA