Ważne są odsetki, ale i warunki kredytowania

Zanim podpiszemy umowę, musimy dokładnie przestudiować ofertę, regulamin kredytowy i tabelę opłat.
W trakcie pertraktacji z bankiem o udzielenie kredytu w rachunku firmowym nie możemy się zgodzić, by udostępniony nam został tylko fragment regulaminu lub tylko część umowy. Należy pamiętać, że regulamin jest zawsze integralną częścią zawieranej umowy.
Nie musimy szybko decydować się na zawarcie umowy. Musimy mieć czas na przemyślenie. Umowa o kredyt w rachunku firmowym wiąże kredytobiorcę z bankiem na okres roku lub dłużej.
Jeżeli nam nie pasuje oferta banku, w którym mamy rachunek firmowy, to należy założyć rachunek pomocniczy w innym banku i tam próbować sił. Istnieje taka możliwość. Można też bez żadnym problemów zerwać umowę o korzystanie z konta i założyć rachunek w innym banku.
Przy próbie sił w nowym banku musimy jednak dostarczyć zaświadczenie z poprzedniego banku, w którym mieliśmy dotychczas rachunek.
Należy mieć na uwadze, że nie jesteśmy zmuszeni do przyjmowania oferty tylko jednego banku, w którym mamy rachunek.
Zanim podpiszemy umowę, należy zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu. W większości przypadków oprocentowanie jest ustalane na podstawie stopy WIBOR przy kredytach w złotych i LIBOR albo EURIBOR dla kredytów udzielanych w euro lub w dolarach amerykańskich. Do tego jest jeszcze dodawana marża banku.
Kosztem każdego kredytu są także prowizje i wszelkiego rodzaju opłaty. Przy tym należy zwrócić uwagę na wielkość prowizji i ich ilość. W zasadzie wielkość prowizji wynosi od 2 do 3 proc. od kwoty udzielanego kredytu.
Trudno jest znaleźć kredyt w rachunku firmowym bez pierwszej lub drugiej prowizji. Opłaty za udzielenie kredytu i rozpatrzenie wniosku to raczej codzienność bankowa. To jedno ze źródeł pozyskiwania pieniędzy przez banki przy okazji udzielania kredytów. Należy jednak zastanowić się nad ofertą, gdzie tych prowizji jest wiele. Im więcej prowizji, tym oferta jest mniej korzystna. Dlatego raczej należy zrezygnować z propozycji, gdzie jest duże oprocentowanie i gdzie jest wiele i wysokie prowizje.

Kredyt overdraft – ranking GP

Według naszego rankingu najtańszy kredyt w rachunku firmowym oferuje swoim klientom mBank. W ofercie posiada kredyt we frankach szwajcarskich oprocentowany w wysokości 4 proc. Bnak ten proponuje także jeden z najdłuższych okresów kredytowania – aż 20 lat.
Z powodu oprocentowania na uwagę zasługuje oferta banku BISE gdzie odsetki są naliczane według stopy
WIBOR plus 2 proc. marży. Jednak juz prowizja przygotowawcza jest zaporowa, wynosi aż 5,5 proc. Inne banki oferują kredyty oprocentowane według stawki WIBOR lub LIBOR i EURIBOR i enigmatycznie proponują marżę, która jest ustalana indywidualnie lub jest negocjowana. Tak naprawdę wobec tego, że bank jest stroną silniejszą, to o­n dyktuje wielkość marży.
Natomiast z powodu niskiej prowizji, bo wynoszącej tylko od 0,8 do 1 proc., korzystna jest oferta BGK. Z powodu niskiej stosunkowo marży można zastanowić się nad skorzystaniem z propozycji Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS), który pobiera prowizję przygotowawczą w wysokości tylko 100 zł i za udzielenie kredytu – 1 proc. U największego zaś kredytodawcy PKO BP można zaś liczyć na prowizje od 1,1 proc. (łącznie za rozpatrzenie wniosku i udzielenie kredytu).
Należy też pamiętać, że kosztem pozyskania kredytu jest załatwienie zabezpieczenia, szczególnie gdy bank zażyczy sobie, by tym zabezpieczeniem była gwarancja bankowa albo poręczenie z funduszu poręczeniowego. To znacznie podraża kredyt. Z tego powodu na uwagę zasługuje oferta BRE Banku. Jako jedyny komercyjny bank polski proponuje overdraft, gdzie jedynym zabezpieczeniem jest weksel in blanco. Bank ten oferuje też kredyt do wysokości 600 tys. zł. Nie jest to największa wartość oferowanego overdrafta na rynku, ale dość korzystna.

RODZAJE PROWIZJI

Kredytobiorca może się spotkać z następującymi rodzajami prowizji, za:
• rozpatrzenie wniosku albo prowizja przygotowawcza,
• udzielenie kredytu,
• podwyższenie kwoty kredytu,
• przedłużenie terminu spłaty,
• zmianę innych warunków umowy,
• gotowość, czyli za to, że np. kredytobiorca nie wykorzystał przyznanej kwoty kredytu, a bank pozostawia nadal w gotowości określoną kwotę do wykorzystania,
• wcześniejszą spłatę kredytu,
• przewalutowanie, jeżeli kredyt był udzielony w walutach obcych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Andrzej Okrasiński
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...