REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zanim podpiszesz umowę

REKLAMA

Przed zaciągnięciem kredytu należy przeanalizować ofertę przynajmniej kilku banków.
Przede wszystkim policzyć trzeba koszty finansowania inwestycji za pośrednictwem kredytu. Zwrócić też należy uwagę na rodzaje zabezpieczeń wymaganych przez banki i koszty ich ustanowienia prawnego.
Podstawowymi kosztami zaciągnięcia kredytu jest oprocentowanie i prowizje. Oprocentowanie ustala się według rożnych metod, najczęściej podstawą jest stawka WIBOR dla kredytów udzielanych w złotych oraz LIBOR lub EURIBOR dla kredytów walutowych. Do tego jest dodawana marża banku wynosząca najczęściej 3 proc. w skali roku. Nie są to wszystkie koszty.
Pod uwagę należy wziąć także prowizje i opłaty pobierane przez bank. Mogą to być prowizje:
• za rozpatrzenie wniosku lub prowizja przygotowawcza,
• za udzielenie kredytu,
• podwyższenie kwoty,
• przedterminową spłatę kredytu,
• za przewalutowanie, tj. zmianę waluty kredytu,
• za gotowość – liczoną od niewykorzystanej części kredytu w terminie,
• za wcześniejszą spłatę zobowiązania.
• opłata za zmianę warunków kredytowania.
Tego typu dodatkowe opłaty mogą dotyczyć każdego kredytobiorcy. Należy wybrać kredytodawcę, który stosuje tylko jedną lub dwie prowizje i w minimalnej wysokości.
Kosztem jest także zebranie dokumentów potrzebnych przy staraniu się o kredyt inwestycyjny. W tym przypadku przedsiębiorca musi skompletować o wiele więcej dokumentów niż gdyby starał się o kredyt obrotowy. Należy pamiętać, że o wiele mniej potrzeba zaświadczeń, gdy firma stara się o sfinansowanie inwestycji w banku, w którym posiada rachunek firmowy od co najmniej roku. Im dłużej, tym lepiej.
Jakie dokumenty
Przedsiębiorca starający się o kredyt musi dostarczyć bankowi informację na temat działalności gospodarczej. Należy też dostarczyć dokumenty stwierdzające status prawny oraz dokumenty upoważniające osoby podpisujące wniosek do składania aktów woli. Trzeba też dostarczyć akty własności posiadanych środków trwałych i nieruchomości albo dzierżawę lub leasing tych środków. W przypadku małego przedsiębiorcy banki żądają niekiedy także dostarczenia informacji o majątku osobistym wnioskodawcy.
Gdy firma prowadzi uproszczoną rachunkowość, z reguły są potrzebne następujące dokumenty:
• księga przychodów i rozchodów (do wglądu),
• deklaracje podatku dochodowego PIT – 5,
• zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami na rzecz ZUS i urzędu skarbowego,
• dokumenty uzasadniające przyjęte w biznesplanie prognozy na okres kredytowania, np. umowy z kontrahentami oraz zlecenia,
• opinia banku prowadzącego rachunek firmowy,
• dokumenty dotyczące propozycji prawnego zabezpieczenia spłaty długu,
• biznesplan przedsięwzięcia inwestycyjnego.
W niektorych przypadkach kredytodawca nie wymaga biznesplanu przy niewielkich kwotach kredytu.

Andrzej Okrasiński
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA