Jak rozliczyć omyłkowe wystawienie więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą sprzedaż

W wyroku z 11 marca 2005 roku, sygn. akt FSK 1292/2004, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż nie ma podstawy do odliczenia podatku z faktury dokumentującej tę samą sprzedaż.
Prawidłowa faktura podlega uwzględnieniu przy obniżeniu podatku należnego tylko raz. Nie można natomiast kwestionować odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy wystawienie większej ilości faktur nastąpiło w wyniku oczywistej pomyłki. Warunkiem jednak jest wykazanie i odliczenie podatku przez nabywcę tylko z jednej faktury prawidłowo dokumentującej rzeczywistą sprzedaż.
Spółka jawna wykonała na rzecz Spółki akcyjnej („Spółka”) czynności, które udokumentowała fakturą VAT z 2 marca 2001 r. W dokumentacji księgowej Spółki znalazły się jednak dwa oryginały tej faktury z tej samej daty i o tym samym numerze. Faktury posiadały takie same wartości netto usługi i kwoty podatku naliczonego VAT. W obu fakturach występowały trzy pozycje różniące się nazwami wykonanej usługi. Spółka zaewidencjonowała obie faktury pod jedną pozycją. Ponadto odliczyła podatek naliczony w prawidłowej kwocie tylko z jednej z tych faktur.

Stanowisko WSA

WSA w Białymstoku uchylił decyzję Izby Skarbowej w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2001 r. W uzasadnieniu stwierdził, iż decyzja ta zapadła z naruszeniem art. 19 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (obecnie art. 86 ust. 2 ustawy o VAT) oraz § 50 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (obecnie § 8 rozporządzenia w sprawie faktur). Dyrektor Izby Skarbowej wniósł skargę kasacyjną na wyrok WSA.

Stanowisko NSA

NSA uznał, iż skarga Dyrektora Izby Skarbowej nie zasługuje na uwzględnienie i oddalił skargę.
Na wstępie Sąd stwierdził, iż z przepisu § 50 ust. 4 rozporządzenia nie wynika wprost, czy w razie wystawienia więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą sprzedaż nie można odliczyć podatku naliczonego wykazanego we wszystkich fakturach. Dlatego też, zdaniem NSA, należało sięgnąć do wykładni systemowej i celowościowej tego przepisu.
Sąd zaznaczył, iż podstawową cechą konstrukcyjną podatku VAT jest ustanowione w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Ograniczenia tego prawa mają charakter wyjątków od zasady neutralności podatku. Muszą być zatem jasno i jednoznacznie sformułowane w obowiązujących przepisach. Dlatego też w przypadku wątpliwości związanych ze stosowaniem przepisów wprowadzających odstępstwo od tej zasady należy je interpretować tak, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczać tę zasadę.
Taką interpretacją przepisu § 50 ust. 4 rozporządzenia jest niewątpliwie ta, według której, w razie wystawienia więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą sprzedaż, podstawy do obniżenia podatku należnego nie stanowi jedynie faktura powielająca (faktury powielające) fakturę prawidłową dokumentującą rzeczywistą sprzedaż. Ta prawidłowa faktura podlega uwzględnieniu przy obniżaniu podatku należnego stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że na podstawie tego przepisu można zakwestionować tylko odliczenie podatku naliczonego, dokonane przez podatnika na podstawie faktur dokumentujących ponownie tę samą sprzedaż i powielających kwotę podatku naliczonego do wielokrotnego odliczenia.
W ocenie NSA za takim stanowiskiem przemawia także cel uregulowania zawartego w § 50 ust. 4 rozporządzenia. Przepis ten zawiera katalog faktur (faktury korygujące, dokumenty celne) wystawionych po to, aby doprowadzić do nienależnego odliczenia podatku naliczonego. Chodzi bowiem o to, aby uniemożliwić odliczenie podatku naliczonego, który na poprzednim szczeblu obrotu nie został zadeklarowany do zapłacenia. Wynika o­n bowiem z fikcyjnych dokumentów sprzedaży lub innych bezprawnych działań podatników.
Należy zatem przyjąć, że dyspozycja omawianego przepisu rozporządzenia obejmuje jedynie nieprawidłowe faktury. Chodzi o te, które zostały wystawione w celu uzyskania nienależnego odliczenia podatku naliczonego. Nie dotyczy natomiast sytuacji, w których wystawienie większej ilości faktur nastąpiło wyłącznie w wyniku oczywistych błędów popełnionych przez sprzedawcę (wystawcę faktury). Nabywca w tym przypadku – mimo posiadania więcej niż jednej faktury dokumentującej sprzedaż – wykazał i odliczył podatek naliczony tylko z jednej prawidłowej faktury.

Z powyższego wynika, iż w przedmiotowej sprawie celem wystawienia dwóch faktur nie było doprowadzenie do dokonania nienależnego odliczenia podatku naliczonego. Zostało o­no spowodowane oczywistym błędem sprzedawcy. Sprzedawca, zamiast wystawić fakturę korygującą co do nazwy usługi, wystawił drugą fakturę, różniącą się od pierwszej jedynie nazwą wykonanej usługi.

oprac.
Agnieszka Telakowska-Harasiewicz
doradca podatkowy w Zespole Podatkowym Kancelarii Wardyński i Wspólnicy
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...