Na rynek usług finansowych wkraczają nowe instytucje. Nie będą to wielkie firmy, ale małe, skupione na obsłudze konkretnych grup klientów.
Nowe banki zamierzają zagospodarować nisze, na których konkurencja nie jest jeszcze silna. Część z nich będzie kusić najbogatszych klientów. W najbliższych dniach wystartuje Noble Bank, którego akcjonariuszem jest doradca finansowy Open Finance (należący do Getin Holding). Zaoferuje prowadzenie kont,
kredyty oraz – przede wszystkim – doradztwo finansowe dla zamożnych Polaków. W tym będzie konkurował z Xelionem. Doradcy Finansowi (należący do UniCredit i Pekao SA specjalizujący się w obsłudze zamożnych i wymagających klientów)
– Rozpoczęcie działalności Noble Banku zaplanowane jest na czerwiec – potwierdza Dorota Kossowska z Open Finance. Firma chce, by na początek zostały otwarte dwie placówki w Warszawie.
Spółdzielcy w ofensywie
Do bankowej ligi chcą wskoczyć również SKOK-i, a według nieoficjalnych informacji także brytyjska
firma Providend, udzielająca szybkich pożyczek gotówkowych na niewielkie kwoty. Kasa Krajowa SKOK już dwa lata temu złożyła wniosek o licencję bankową.
– Wciąż czekamy na zgodę Komisji Nadzoru Bankowego – potwierdza Andrzej Dunajski, rzecznik Kasy Krajowej SKOK.
SKOK-i potrzebują banku, który uniezależniłby je od pośrednictwa innych instytucji finansowych, uprościłby rozliczenia przelewów, kart płatniczych i pozwoliłby np. na oferowanie kredytów hipotecznych.
W przypadku Providenta zmiana strategii działania może być konieczna, bo banki szybko wchodzą w pożyczki gotówkowe, w którym do tej pory potentatem była brytyjska firma. Dlatego Provident uruchomił niedawno nową markę Rapida – propozycję dla nieco bardziej zamożnych – pożyczki na wyższe kwoty, udzielane po badaniu zdolności kredytowej klientów. Zmianę strategii wymusiła ustawa antylichwiarska, którą na razie firmy pożyczkowe mogą omijać (np. dodając obowiązkowe ubezpieczenia, które nie podlegają rygorom ustawy, a podnoszą koszty kredytu) ze względu na nieprecyzyjne zapisy.
Niemiecki doradca
Wkrótce wystartuje też długo oczekiwany niemiecki pośrednik finansowy AWD, konkurencja dla Expandera i Open Finance.
Według nieoficjalnych informacji, opóźnienie wejścia AWD to wynik problemów z wyszkoleniem pracowników. Obserwatorzy branży podkreślają, że firma powinna wejść na rynek w czasie giełdowej hossy, bo jej działalność opiera się na sprzedaży produktów inwestycyjnych.
Skrzydła rozwijają także mali i mało widoczni do tej pory gracze. Sygma Bank, oferujący kredyty ratalne, pożyczki gotówkowe i karty kredytowe dla sieci handlowych, wybiera dom mediowy do długofalowej obsługi. Firma szykuje się do dużej kampanii reklamowej. Intensywnie poszukuje też pracowników.
Klienci o niższych dochodach są coraz bardziej atrakcyjni dla instytucji finansowych. Dlatego śladem Lukas Banku poszli inni. Niedawno Fortis Bank, który celował w grupę osób zamożnych, przygotował ofertę dla drobnych klientów.
Kolejny gracz pojawi się na rynku kredytów dla przedsiębiorstw. Według nieoficjalnych informacji Fundusz Mikro, specjalizujący się w udzielaniu pożyczek dla małych przedsiębiorstw, chce utworzyć bank. Jeśli zrealizuje plany, będzie to pierwszy bank zajmujący się obsługą mikroprzedsiębiorstw, czyli osób prowadzących działalność gospodarczą. Przedstawiciele Funduszy na razie nie komentują tych doniesień, ale im nie zaprzeczają.
Mało rachunków
W Polsce jest obecnie 55 banków i prawie 600 spółdzielczych. Według badań zleconych przez Bank Austria Creditanstalt rachunki w naszym kraju ma 48 proc. ludności. Dla porównania, w Słowenii – 89 proc., Serbii i Czarnogórze 60 proc., a w Austrii 98 proc. Nowi gracze mają więc duży potencjał.
Monika Krześniak