Kiedy zapłacisz podatek, gdy pozbywasz się majątku

Gdy zamierzasz sprzedać mieszkanie, samochód, prawo do mieszkania czy wieczystego użytkowania gruntu, pamiętaj, że z czynnościami tymi wiązać się będą obowiązki podatkowe.
Zasady opodatkowania, jakie należy stosować przy sprzedaży majątku, zostały zawarte w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT). Zgodnie z jej przepisami źródłami przychodów są m.in. odpłatne zbycie:
nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
• spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
• prawa wieczystego użytkowania gruntów,
• innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w punktach a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W przypadku innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Gdy dokonywana jest zamiana, wymienione okresy odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Trzeba jednak podkreślić, że nie w każdej sytuacji opisane przypadki zbycia majątku będą przychodem. Nie będą o­ne miały zastosowania do odpłatnego zbycia:
• na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu – do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy,
• w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
• składników majątku wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej (z pewnymi wyjątkami), nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło sześć lat.
WAŻNE
Przychód ze sprzedaży udziału w nieruchomości, będącej składnikiem majątku firmy, służący do prowadzenia działalności gospodarczej, nie jest przychodem z tej działalności. Stanowi o­n przychód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT i jako taki podlega opodatkowaniu 10-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym – jeśli sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat od nabycia tej nieruchomości – wyrok NSA z 30 października 2001 r. (sygn. akt SA/Sz 981/00; niepublikowany).

Wysokość podatku

Przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, takich jak: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Inaczej jest przy zbywaniu innych rzeczy. Te już będą łączone z przychodami (dochodami) z innych źródeł.
Podatek od zbycia nieruchomości, praw do lokalu czy praw do wieczystego użytkowania gruntów ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 proc. uzyskanego przychodu. Natomiast podatek od zbycia innych rzeczy, np. sprzedaży samochodu, będzie już ustalany zgodnie z obowiązującą skalą podatkową (stawki: 19 proc., 30 proc., 40 proc.). Zryczałtowany 10-proc. podatek od zbycia majątku jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Ponadto w terminie płatności podatku podatnik jest także zobowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru. W wyroku z 28 marca 2000 r. (sygn. akt SA/Bk 204/99; niepublikowany) NSA wskazał, iż osoba uzyskująca przychód ze sprzedaży nieruchomości jest z mocy prawa obciążona zryczałtowanym podatkiem dochodowym i podatek ten powinna zapłacić bez wezwania organu w terminie 14 dni.
Rozliczenie podatkowe od zbycia innych rzeczy następuje przy zeznaniu rocznym PIT za dany rok podatkowy, składanym do 30 kwietnia roku następnego po roku, którego dotyczy rozliczenie.

Zwolnienie z podatku

Podatnicy, którzy sprzedają nieruchomość, prawo do lokalu czy do użytkowania gruntów i w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na określone w ustawie o PIT cele, będą zwolnieni z konieczności zapłaty podatku dochodowego od takiej sprzedaży.
Wolne od podatku dochodowego są m.in. przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych:
• w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie na terytorium Polski budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub .lokalem,
• w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium RP, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.
Co zwolnienie oznacza w praktyce? Wyjaśniono to w licznych orzeczeniach sądowych. W wyroku NSA z 5 kwietnia 2002 r. (sygn. akt I SA/Gd 1635/99; niepublikowany) sąd podkreślił, że przedmiotem zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest wydatkowanie go na budowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, nie zaś obiektu handlowego, który później podatnik adaptuje na cele mieszkaniowe.

STAWKI PODATKU
Przychód ze sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów opodatkowany jest 10-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Przychód ze zbycia innych rzeczy, np. samochodu, będzie opodatkowany według skali podatkowej, z obowiązującymi stawkami 19 proc. 30 proc., 40 proc.
W innym wyroku z 5 kwietnia 2000 r. (sygn. akt I SA/Gd 535/98; niepublikowany) NSA wskazał, że warunkiem zwolnienia od podatku przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości jest wyłączne przeznaczenie przychodów w całości lub części na nabycie w kraju w określonym terminie od dnia sprzedaży innego budynku lub lokalu mieszkalnego, nie ma natomiast decydującego znaczenia fakt, że umowa zbycia nastąpiła później niż umowa nabycia. Data zbycia nieruchomości jest o tyle nieistotna, że przychód może nastąpić wcześniej, jeżeli strony tak postanowią. Faktycznie zatem na poczet ceny uzgodnionej w umowie sprzedaży podatnicy mogą uzyskać przychody przed zawarciem tej umowy.
Warto również wskazać na uchwałę 7 sędziów NSA z 23 czerwca 2003 r. (sygn. akt FPS 1/03; publikowany w o­nSA z 2003 roku nr 4, poz. 117), gdzie sąd podkreślił, iż samo złożenie oświadczenia nie powoduje nabycia prawa do zwolnienia podatkowego. Zwolnienie jest zwolnieniem z mocy prawa („wolne od podatku dochodowego są...”) i przysługuje podatnikowi bez decyzyjnej ingerencji organów podatkowych, jeżeli spełni o­n określone przepisami warunki. Warunkami tymi są m.in.: wydatkowanie przychodu na cele mieszkaniowe i dokonanie tej czynności przed upływem terminu dwuletniego. Spełnienie tych warunków łącznie powoduje nabycie i zrealizowanie zwolnienia podatkowego.

PRZYKŁAD 1

Małżonkowie w 1998 roku nabyli nieruchomość, następnie w 1999 roku rozpoczęli budowę domu, wspartą kredytami hipotecznym oraz pomostowym w kasie mieszkaniowej. Ze względu na rozwód orzeczony prawomocnym wyrokiem z 2003 roku podatnik podjął wspólnie z byłą żoną decyzję o sprzedaży domu w budowie. Transakcja została zrealizowana w 2005 roku. Według podatnika w opisanym przypadku nie będzie konieczności zapłaty zryczałtowanego podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości, ponieważ minął pięcioletni okres posiadania nieruchomości.
Stanowisko podatnika podzielił Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady w interpretacji z 4 lutego 2006 r. (nr DG/005-7/05/BA). Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W omawianym przypadku okres 5 lat, który kwalifikuje przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości do opodatkowania na zasadach opisanych w ustawie o PIT, jest liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, tj. od końca roku 1998 i upływa z końcem roku 2003.

PRZYKŁAD 2

Podatniczka wraz z mężem kupiła samochód. W roku 2004 spłaciła kredyt zaciągnięty na zakup samochodu. W konsekwencji w tym momencie nastąpiło przeniesienie na nią i męża własności samochodu. Zastanawiała się jednak, czy podlega opodatkowaniu sprzedaż – przed upływem pół roku od dnia nabycia – samochodów: zakupionego na kredyt oraz sprowadzonego z zagranicy?
Z pisma Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 lutego 2005 r. (BD-F/415-454/04) wynika, że nabycie, powstaje w momencie ostatecznego przeniesienia własności rzeczy.
Jeżeli podatniczka dokonała sprzedaży samochodu (zarówno tego nabytego na kredyt, jak i sprowadzonego z zagranicy) przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, uzyskany z tego tytułu dochód podlegał będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji podlega o­n wykazaniu w zeznaniu rocznym składanym najpóźniej w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i opodatkowaniu łącznie z dochodami z innych źródeł, opodatkowanych według skali podatkowej.

Ewa Matyszewska
Infor.pl
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii
15 sie 2024

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem
15 sie 2024

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025
15 sie 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025
15 sie 2024

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie
15 sie 2024

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?
15 sie 2024

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku
16 sie 2024

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości
15 sie 2024

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?
14 sie 2024

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?
15 sie 2024

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

pokaż więcej
Proszę czekać...