REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy budują coraz więcej nowoczesnych baz danych

REKLAMA

Bazy danych są dziś kluczowym elementem każdego systemu informatycznego firmy. Bez nich prowadzenie biznesu byłoby niemożliwe.
Firmy przetrzymują w bazach danych tysiące różnego rodzaju informacji. Transakcje, dokumenty, dane kontrahentów, numery telefonów – tysiące pozycji, bez których funkcjonowanie firmy zostałoby sparaliżowane. Na przestrzeni ostatnich lat baza danych stała się centralnym elementem systemu informatycznego nowoczesnej firmy, sercem, które bije coraz szybciej i szybciej.

Rozwiązania do zarządzania

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że powodzenie prowadzonego przez nich biznesu uwarunkowane jest w dużej mierze przez możliwość szybkiego dostępu do informacji i bezpiecznego ich przechowywania. Bazy danych stanowią podstawę funkcjonowania m.in. systemów wspomagających zarządzanie (ERP) czy odpowiedzialnych za utrzymywanie relacji z klientem (CRM). Aplikacje, które umożliwiają przetrzymywania i zarządzanie danymi, są dziś obecne w firmie każdej wielkości. Dostawcy baz danych przewidują, że ich aplikacje będą wkrótce wykorzystywane na szerszą skalę, bo stwarzają przedsiębiorcom nowe możliwości rozwoju.
– W sektorze MSP, a szczególnie wśród mniejszych firm, lwią część zakupów bazodanowych stanowią rozwiązania do zarządzania przedsiębiorstwem. Te większe, poza wymianą posiadanych dotychczas systemów, coraz częściej poszukują nowych rozwiązań branżowych oraz systemów do zarządzania kontaktami z klientami. Najszybszy wzrost zainteresowania notujemy w zakresie aplikacji Business Intelligence. Systemy analityczne, które do niedawna były zarezerwowane dla dużych firm, są teraz dostępne również dla firm z sektora MSP, a przedsiębiorcy chętnie z nich korzystają – mówi Magdalena Kozłowska-Deć z polskiego oddziału Microsoftu.

Liderzy rynku

Wybór baz danych jest na ogół ściśle powiązany z wyborem systemu informatycznego dla przedsiębiorstwa. Producenci ERP dostarczają swoje aplikacje na dedykowane bazy, czasami dają możliwość wyboru między określonymi dostawcami. Zakup bazy danych jest analogiczny do zakupu innych aplikacji biznesowych – trzeba zainwestować w licencję, wsparcie techniczne, gwarancję. Ceny baz danych są zróżnicowane – od darmowych aplikacji umożliwiających tworzenie prostych baz danych po zaawansowane rozwiązania, jak np. hurtownie danych, których koszt stworzenia jest właściwie nieograniczony. W przeciwieństwie do oprogramowania klasy ERP na rynku baz danych nie ma rozdrobnienia. Globalnym rynkiem baz danych rządzą Oracle, Microsoft i IBM.. Wszyscy trzej producenci inwestują gigantyczne kwoty w badania i rozwój aplikacji, w miarę pojawiających się możliwości przejmują obiecujące małe firmy. Wszyscy trzej chcą też sięgać do portfeli coraz mniejszych klientów i rozwijają produkty dedykowane rynkowi małych i średnich przedsiębiorstw. Są przekonani, że ten segment rynku będzie rósł jeszcze przez wiele lat.
– Główne czynniki wpływające na rozwój rynku baz danych to cena, łatwość użycia oraz dostępność. Rynek baz danych używanych w zastosowaniach biznesowych w sektorze MSP charakteryzuje się właśnie spadkiem cen oraz jednocześnie uproszczeniami w użytkowaniu baz. Z kolei systemy czasu rzeczywistego, czyli te, które umożliwiają przetwarzanie dużej ilości danych, dziś są jeszcze bardzo drogie, dlatego liczba ich zastosowań w MSP jest niewielka. Jednak w miarę rozwoju technologii koszty tych rozwiązań obniżą się na tyle, aby stały się dostępne dla MSP – mówi Paweł Dobrzyński, dyrektor zarządzający Progress Software w Polsce.

Tempo rozwoju

Na tempo rozwoju rynku baz danych bezpośrednie przełożenie ma segment systemów wspomagających zarządzanie. Szacuje się, że wartość rynku tych ostatnich będzie rosła w tempie około 10 proc., rynek baz danych powinien rozwijać się nieco szybciej. Korzystnie na ten proces wpłyną inwestycje w sektorze publicznym i telekomunikacyjnym. Dostawcy baz danych zauważają również potencjalne zagrożenia dla rozwoju rynku, głównie poprzez celowe działania części producentów aplikacji.
– Z pewnością hamujące są praktyki monopolistyczne niektórych znanych dostawców aplikacji końcowych, którzy wiążą często swoje aplikacje z jedną, konkretnie swoją platformą bazodanową, co z kolei często odbiera klientom swobodę wyboru platformy serwera bazy danych czy nawet systemu operacyjnego. Dlatego też ważnym procesem powinno być także budowanie świadomości istnienia oficjalnych standardów przemysłowych i wymuszanie zgodności rozwiązań z otwartymi technologiami – mówi Krzysztof Paź, ekspert ds. systemów zarządzania informacją w IBM Polska.
W bazy danych będą coraz częściej inwestowały małe i średnie firmy, które w ostatnich miesiącach chętnie inwestują w infrastrukturę teleinformatyczną. Bezpieczeństwo i możliwości, jakie oferują im profesjonalne bazy danych, są warte zainwestowania każdej kwoty. Przedsiębiorcy potrzebują dostępu do coraz większej ilości danych, by skutecznie analizować otoczenie rynkowe i być konkurencyjnym. Producenci baz danych powinni być więc spokojni w najbliższych latach o rozwój swojego biznesu.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



KRYTERIA WYBORU BAZ DANYCH

• Niezawodność
• Bezpieczeństwo
• Wydajność
• Skalowalność
• Niski koszt obsługi
• Łatwość użytkowania
• Niski koszt nabycia, posiadania, utrzymania i serwisowania
• Integracja z dotychczasowym środowiskiem i infrastrukturą informatyczną

Baza danych to kolekcja danych umieszczonych w określony sposób w strukturach odpowiadająca założonemu modelowi. W potocznym ujęciu obejmuje dane oraz program komputerowy wyspecjalizowany do ich gromadzenia i przetwarzania.
Źródło: IBM

Marcin Kuśmierz

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA