REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus może sprawdzić zagraniczne dochody podatnika

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Polska administracja skarbowa może uzyskiwać informacje o zagranicznych dochodach Polaków. Fiskus ma prawo ubiegać się o nie na podstawie międzynarodowych umów, zawartych przez Polskę.
Zasady wymiany informacji podatkowych z innymi krajami, w tym państwami członkowskimi Unii Europejskiej, uregulowane są w dziale VII A ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Wymiana takich informacji odbywa się w zakresie i na zasadach wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, a także umów międzynarodowych, których stroną jest Wspólnota Europejska.
W oparciu o te umowy, informacje zawarte w aktach spraw podatkowych lub inne informacje podatkowe mogą być udostępniane właściwym władzom państw obcych. Może się to odbywać, pod warunkiem że informacje takie będą wykorzystywane zgodnie z zasadami określonymi we wspomnianych umowach. Zasady te wynikają z art. 305a Ordynacji podatkowej.
Warto pamiętać, że Polska zawarła kilkadziesiąt umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Określanie podatków

Wymiana informacji podatkowych obejmuje wszelkie dane istotne dla prawidłowego określania podstaw opodatkowania i wysokości zobowiązania podatkowego. Chodzi o informacje dotyczące:
• opodatkowania dochodu, majątku lub kapitału, bez względu na sposób i formę opodatkowania, w tym opodatkowania dochodu ze sprzedaży rzeczy lub praw majątkowych oraz przyrostu wartości majątku lub kapitału,
• opodatkowania składek ubezpieczeniowych.
Kwestie te uregulowano w art. 305b Ordynacji podatkowej.

Potrzebny jest wniosek

Wniosek o udzielenie informacji powinien zawierać:
• dane identyfikujące podmiot, którego informacje mają dotyczyć: nazwisko lub nazwę (firmę), adres i inne posiadane dane niezbędne do identyfikacji podmiotu, którego wniosek dotyczy;
• wskazanie zakresu żądanych informacji i celu ich wykorzystania;
• stwierdzenie, że wyczerpano możliwości uzyskania informacji na podstawie przepisów prawa krajowego państwa wnioskującego;
• zobowiązanie się do objęcia tajemnicą udzielonych informacji, zgodnie z przepisami prawa krajowego państwa wnioskującego.
Takie wymogi przewidziano w art. 305e Ordynacji podatkowej.

Wzajemne porozumienia

Minister finansów, w celu usprawnienia współpracy, może zawierać z obcymi władzami porozumienia dwustronne lub wielostronne w zakresie szczegółowych zasad i trybu wymiany informacji. Ministrowi daje takie uprawnienie przepis art. 305l Ordynacji podatkowej.
Istotne jest również to, że informacje otrzymane od obcej władzy można przekazać innej obcej władzy za zgodą władzy państwa udzielającego informacji (art. 305m Ordynacji podatkowej).

Wymiana danych

Warto również podkreślić, że minister finansów otrzymuje od władz innych państw lub tzw. terytoriów zależnych lub stowarzyszonych informacje dotyczące dochodów podatników, na których ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wynika to z art. 305o Ordynacji podatkowej. Warto podkreślić, że również Polska udziela wielu państwom analogicznych informacji dotyczących ich obywateli.

Udostępnianie informacji

Informacje (określone we wspomnianym już art. 305b), uzyskane od państw członkowskich Unii Europejskiej, lub akta zawierające takie informacje, są udostępniane wyłącznie upoważnionym organom, na zasadach określonych w tym przepisie. Chodzi o sytuację, gdy toczące się przed tym organem postępowanie lub czynności wykonywane przez ten organ są związane z prawidłowym określaniem podstaw opodatkowania i wysokości zobowiązania podatkowego lub wymiarem innych należności, których dochodzenie, zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jest możliwe na wniosek obcego państwa. Zasady te przewiduje art. 297a Ordynacji podatkowej. Takimi upoważnionymi organami, którym udostępnia się informacje uzyskane od państw członkowskich Unii Europejskiej, są m.in. – w zależności od sytuacji – minister finansów, dyrektor izby skarbowej lub dyrektor izby celnej, naczelnik urzędu skarbowego lub celnego.
Udostępnienie informacji dla celów innych wymaga uzyskania zgody właściwej władzy państwa członkowskiego Unii Europejskiej, od którego otrzymano informacje.
WAŻNE

Minister finansów, w celu usprawnienia współpracy, może zawierać z obcymi władzami fiskalnymi innych państw porozumienia dwustronne lub wielostronne w zakresie szczegółowych zasad i trybu wymiany informacji.

Zawieszenie postępowania

Organ podatkowy zawiesza postępowanie w razie wystąpienia, na podstawie ratyfikowanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest, do organów innego państwa o udzielenie informacji niezbędnych do ustalenia lub określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Wynika to z postanowień zawartych w art. 201 par. 1 pkt 6 Ordynacji podatkowej. Polski fiskus czeka w takiej sytuacji na dane z zagranicy.
PRZYKŁAD

Pan Jan Kowalski osiągał dochody w Polsce i Norwegii. Polska administracja skarbowa chce jednak dokładnie sprawdzić, jakie dochody uzyskał w Norwegii. Polskie władze podatkowe mogą zwrócić się do norweskich o udostępnienie odpowiednich informacji. Rządy Polski i Norwegii zawarły bowiem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1979 r. nr 27, poz. 157 z późn. zm.). Na zasadach przewidzianych w tej umowie administracje skarbowe obu państw w uzasadnionych sytuacjach mogą dokonywać wymiany informacji m.in. na temat podatników.

Wspólne kontrole

Minister finansów, w celu usprawnienia współpracy oraz podniesienia efektywności kontroli, może zawierać z obcymi władzami porozumienia dwustronne lub wielostronne w zakresie koordynacji czasu wszczynania i zakresu przeprowadzanych kontroli.
Porozumienia takie mogą przewidywać obecność przedstawicieli obcej władzy w toku czynności kontrolnych. Rozwiązania takie przewiduje art. 291a Ordynacji podatkowej. Dzięki temu polska administracja skarbowa również ma możliwości uzyskania dodatkowych informacji o polskich podatnikach od zagranicznych służb podatkowych.
Przedstawiciele obcej władzy obecni w toku czynności kontrolnych, w związku z prowadzeniem równoczesnych kontroli, zobowiązani są do przestrzegania tajemnicy skarbowej. Muszą o­ni przestrzegać tajemnicy skarbowej na takich samych zasadach, jak np. pracownicy polskich urzędów skarbowych oraz izb skarbowych czy funkcjonariusze celni i pracownicy urzędów oraz izb celnych. Obowiązek taki przewiduje art. 294 par. 1 Ordynacji podatkowej.

Sprawdzanie VAT

Informacje z zagranicy mogą dotyczyć również VAT. Przewiduje to art. 272a Ordynacji podatkowej. Według tego przepisu, jednostka organizacyjna urzędu obsługującego ministra finansów, właściwa na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług w zakresie wymiany z państwami członkowskimi Unii Europejskiej informacji o tym podatku, dokonuje czynności sprawdzających odnoszących się do dokumentów składanych do tej jednostki.

Doręczanie pism

Polski fiskus może współpracować z zagraniczną administracją skarbową również przy doręczaniu pism organu podatkowego. Umożliwiają to regulacje art. 154a Ordynacji podatkowej. Unormowania te przewidują, że minister finansów może wystąpić do władzy państwa członkowskiego Unii Europejskiej właściwej w sprawach podatkowych z wnioskiem o doręczenie pisma organu podatkowego.
Wniosek taki powinien zawierać dane niezbędne do identyfikacji podmiotu, któremu ma być doręczone pismo, w szczególności nazwisko lub nazwę (firmę) oraz adres.

JAKIE UPRAWNIENIA MA MINISTER FINANSÓW

Minister finansów ma prawo wystąpić do obcych władz o udzielenie informacji oraz udziela im informacji na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej.
Minister może upoważnić Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, dyrektora izby skarbowej oraz dyrektora urzędu kontroli skarbowej do występowania do obcych władz o udzielenie informacji. Wynika to z przepisów zawartych w art. 305c Ordynacji podatkowej.
Jednocześnie warto podkreślić, że polska administracja skarbowa udziela informacji na wniosek obcych władz lub z urzędu. Sprawy te reguluje art. 305d Ordynacji podatkowej.

Dane z unijnych banków

Polski fiskus może również otrzymać informacje z banku lub innej instytucji finansowej mających siedzibę na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Zgodnie z art. 295 Ordynacji podatkowej, w toku postępowania podatkowego dostęp do informacji uzyskanych z banku lub innej instytucji finansowej mających siedzibę na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, przysługuje:
• funkcjonariuszowi celnemu lub pracownikowi – załatwiającym sprawę, ich bezpośrednim przełożonym, naczelnikowi urzędu skarbowego oraz naczelnikowi urzędu celnego;
• organom i pracownikom organów, o których mowa w art. 305c (m.in. Generalnemu Inspektorowi Kontroli Skarbowej, dyrektorowi izby skarbowej oraz dyrektorowi urzędu kontroli skarbowej), właściwym do występowania o udzielenie informacji.

Przechowywanie informacji

Akta spraw zawierające informacje uzyskane od państw członkowskich Unii Europejskiej przechowuje się w pomieszczeniach zabezpieczonych zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych. Przepisy takie zawarte są m.in. w ustawie z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 196, poz. 1631).
Zasady dotyczące odpowiedniego przechowywania informacji uzyskanych od państw członkowskich Unii Europejskiej przewiduje art. 296 par. 1 Ordynacji podatkowej.

Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA