REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana celu bez korzyści podatkowych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Faktyczne zagospodarowanie towaru w celu innym niż założony przy jego nabyciu, które uniemożliwia uzyskanie przychodu, wyklucza zakwalifikowanie wydatku na nabycie za koszt uzyskania przychodu.
Skargę kasacyjną od niekorzystnego dla organów podatkowych wyroku wniósł dyrektor izby skarbowej. NSA zajął stanowisko i merytorycznie przesądził sprawę, uchylając wyrok i oddalając skargę podatnika.

Podatnik w 2000 roku prowadził działalność gospodarczą i właśnie wtedy zaniżył przychód z przez błędne podsumowanie kol. 7 i 9 w podatkowej księdze przychodów i rozchodów we wrześniu. Zdaniem organów zawyżył również koszty uzyskania przychodów przez zaliczenie do kosztów prowadzonej działalności wartości zakupionych towarów handlowych, które nie miały wpływu na wielkość osiągniętego przychodu. Towary te zostały bowiem przekazane byłej żonie podatnika w wyniku wykonania wyroku orzekającego rozwód oraz dokonującego podziału majątku w ten sposób, że przyznano żonie podatnika między innymi przedsiębiorstwo bez obowiązku spłat na rzecz podatnika. Towary handlowe i środki trwałe podatnik przekazał w wykonaniu prawomocnego wyroku na podstawie spisu z natury.


W ocenie organów podatkowych nie było podstaw do obciążenia kosztów uzyskania przychodów wartością przekazanych na mocy wyroku towarów z powodu braku związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wykazanymi w zakresie tej kwoty kosztami a osiągniętym przez podatnika przychodem.

W ocenie sądu I instancji organy podatkowe z naruszeniem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej ustawa o PIT) nie uwzględniły okoliczności, że stosownie do tego przepisu o zaliczeniu wydatku do kosztu uzyskania przesądza zamiar podatnika poniesienia wydatku w celu uzyskania przychodu. Przepis ten nie uzależnia zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania od skutku w postaci osiągnięcia przychodu.

NSA nie zgodził się z tą tezą. W jego ocenie w sprawie nie było sporne, że kupiony przez skarżącego towar o wskazanej w decyzji wartości był przeznaczony do zbycia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Przez żadną ze stron nie było też kwestionowane faktyczne wykorzystanie towaru – przekazanie go byłej małżonce skarżącego w ramach podziału majątku małżeńskiego, zatem w wykonaniu obowiązku wynikającego z prawa cywilnego, a nie w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej.

W związku z tym nieuzasadnione było stwierdzenie, że organy podatkowe nie wyjaśniły okoliczności istotnych dla załatwienia sprawy. Stan faktyczny został wyjaśniony wyczerpująco, wątpliwości wywoływała jego kwalifikacja pod względem podatkowym, podkreślał NSA.

W ocenie NSA bezsporna w sprawie okoliczność, że towar został nabyty w celu uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w celach handlowych), nie może jednak być uznana za przesądzające o możliwości uwzględnienia wydatku na nabycie za koszt uzyskania przychodu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy faktycznie towar został w trakcie roku podatkowego wykorzystany w innym celu, niemającym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W rezultacie, zdaniem NSA, faktyczne zagospodarowanie towaru w celu innym niż założony przy jego nabyciu, które to wykorzystanie uniemożliwia uzyskanie przychodu, wyklucza zakwalifikowanie wydatku na nabycie za koszt uzyskania przychodu.

W efekcie należało stwierdzić, że zaskarżony wyrok został wydany z naruszeniem powoływanego przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT wskutek jego błędnej wykładni, co oznacza, że podstawa kasacyjna wskazana przez organ była uzasadniona.

NSA nie podzielił poglądu wyrażonego w skardze, iż momentem decydującym o możliwości zaliczenia wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest moment dokonania wydatku. Nie wszystkie argumenty zmierzające do wykazania, że należy uwzględnić realia gospodarcze, muszą być brane pod uwagę. W tej sytuacji, jak zaznaczył NSA, pierwotny cel podatnika został zniweczony wskutek faktycznego wykorzystania towaru pozostającego bez związku z działalnością gospodarczą.

Zupełnie nieuzasadnione są wywody skarżącego, iż istniała możliwość rozliczenia omawianego wydatku w ramach straty, jako ubocznego efektu prowadzonej działalności gospodarczej. Owa strata nie była efektem prowadzonej działalności, lecz skutkiem podziału majątku małżeńskiego. Straty, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niewątpliwie są stratami wynikającymi z prowadzonej działalności, nie odnoszą się zatem do stanu faktycznego sprawy.

Za trafny sąd uznał też zarzut organów podatkowych, że art. 200 par. 1 Ordynacji podatkowej nie może w niniejszej sprawie prowadzić do uwzględnienia skargi. Jak zauważył NSA, wobec wyczerpujących ustaleń faktycznych, dokonanych w I instancji, możliwości ustosunkowania się do nich przez stronę i nieprzeprowadzenia dowodów przez izbę skarbową uchybienie to nie miało wpływu na wynik sprawy – wyrok NSA z 15 lutego 2005 r., sygn. akt FSK 1412/04, niepublikowany.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA