REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto inwestować, bo jest gdzie zarobić

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Doradcy finansowi radzą klientom zaciągającym kredyt hipoteczny, aby nie wysilać się na najwyższy wkład własny, tylko dobrze zainwestować oszczędności. Proponują nawet specjalne kredyty oszczędnościowe.
Kredyt oszczędnościowy jest wciąż mało popularny, mimo że jego idea jest stosunkowo prosta. Zaciągając w banku dług, postanawiamy jednocześnie zabezpieczyć się, inwestując co miesiąc niewielkie kwoty w fundusze inwestycyjne. Dzięki temu, nawet w przypadku czasowej utraty pracy, będziemy mieli pewien bufor bezpieczeństwa i zapewnioną możliwość spłat rat. Oczywiście można poprosić o pomoc doradcę finansowego, ale można też systematycznie kupować jednostki samemu.

Papiery na przecenie

Coraz mniej osób trzeba przekonywać, że oszczędzanie w funduszach przynosi najlepsze efekty. Wciąż jednak niepokój budzą wahania indeksów giełdowych, zawirowania na rynku walutowym czy rynku długu.
Warto jednak pamiętać, że niepewność polityczna i związane z nim pogorszenie koniunktury mogą być znakomitą okazją do zainwestowania swoich oszczędności w przeceniane papiery.
Osoby myślące o długoterminowym inwestowaniu nie mają też powodu do niepokoju. Historyczne notowania jednostek funduszy akcyjnych dowodzą, że w perspektywie kilkuletniej, a taki horyzont inwestycji powinno się zawsze przyjąć, przynoszą o­ne wysokie zyski, mimo że zawsze zdarzają się okresy lepszej i gorszej koniunktury.

Tylko na dłużej

Akcje, obligacje, a może jeszcze coś innego. Fundusze inwestycyjne mnożą się jak grzyby po deszczu. Wybranie najodpowiedniejszego jest coraz trudniejsze. Obok funduszy akcyjnych, zrównoważonych, stabilnych papierów dłużnych i rynku pieniężnego mamy jeszcze do dyspozycji specjalistyczne, np. rynku nieruchomości. Te ostatnie nie nadają się jednak do systematycznego oszczędzania, ponieważ zamiast jednostek emitują certyfikaty, które można kupić tylko w okresie subskrypcji. Wprawdzie później papiery te są notowane na GPW, ale i kupno nie jest łatwe, ponieważ chętnych do sprzedaży jest niewielu.
Można też wyeliminować fundusze rynku pieniężnego. Są o­ne najbezpieczniejsze, ale inwestując w nie, nie mamy co liczyć na zysk większy niż na lokacie bankowej. Nie warto więc zaprzątać sobie tym głowy.
Do długoterminowych i systematycznych inwestycji nadają się przede wszystkim fundusze akcyjne, zrównoważone, stabilne i obligacji. Pierwsze z nich należą do najbardziej ryzykownych, ostatnie do stosunkowo bezpiecznych. Wybór konkretnej grupy zależy przede wszystkim od czasu oszczędzania i ryzyka, jakie jesteśmy w stanie podjąć. Im dłużej zamierzamy oszczędzać, tym większe możemy podjąć ryzyko. I odwrotnie, krótki okres inwestycji wymaga zbudowania portfela w najbezpieczniejszy sposób.
Inwestycje roczne powinny być więc ograniczone do funduszy obligacji, a dwu-, trzyletnie do funduszy mieszanych, czyli stabilnych i zrównoważonych, które część aktywów inwestują w akcje, a część w obligacje. Natomiast oszczędzając długoterminowo, ponad 5 lat, możemy sobie bez wahania pozwolić na fundusz akcji. Oczywiście, jeżeli jesteśmy w ogóle w stanie zaakceptować wysokie ryzyko. Osoby planujące kilkumiesięczne „przechowanie” pieniędzy gromadzonych np. na urlop, lepiej, żeby o funduszach w ogóle zapomniały. W krótkim czasie ciężko pomnożyć pieniądze w widoczny sposób.

Ryzykownie, czyli zyskownie

Szanse na największe zyski mamy kupując jednostki funduszy akcyjnych, co widać po ich dotychczasowych wynikach. Specjaliści rekomendują je jako inwestycje długoterminowe, ponieważ jeżeli nawet w międzyczasie trafimy na bessę, to i tak będzie czas na odrobienie strat. I to z nawiązką. Ale o­ni również nie radzą lokować w nich wszystkich oszczędności. Ich zdaniem 50-80 proc. to i tak bardzo dużo. Pozostałe pieniądze można umieścić w bezpieczniejszych funduszach. Warto też pomyśleć o kupnie jednostek kilku funduszy, nawet z jednej grupy. To też rozłoży ryzyko.
Wybierając fundusz, na ogół kierujemy się historycznymi wynikami funduszy. Większą pewność trafności wyboru da nam jednak sprawdzenie powtarzalności wyników nie tylko w ostatnich miesiącach, ale również w perspektywie kilku lat. Może się bowiem okazać, że jedna dobra inwestycja w ostatnim czasie zaważy na wynikach miesięcznych czy kwartalnych, ale podobny sukces ciężko będzie powtórzyć zarządzającemu w przyszłości.
W ocenie funduszy pomaga też wiele wskaźników, np. odchylenie standardowe czy wskaźnik Sharpe’a. Pierwszy z nich określa miarę ryzyka danego funduszu. Im odchylenie jest mniejsze, tym fundusz zarządzany jest bezpieczniej. Jeżeli osiąga przy tym zadowalające wyniki, spokojnie możemy kupić jego jednostki. Natomiast wskaźnik Sharpe’a nie tylko pomaga w ocenie funduszu, ale również umiejętności zarządzających. Wykorzystywany jest również w comiesięcznych rankingach funduszy inwestycyjnych przygotowywanych przez Gazetę Prawną i Expandera.

WAŻNE
Nie warto wpłacać do funduszu bardzo wysokich sum. Znacznie efektywniej jest rozłożyć inwestycje w czasie. Systematyczne wpłaty ustrzegą przed zainwestowaniem większych pieniędzy akurat w trakcie najwyższych notowań.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Bednarz
ewa.bednarz@infor.pl


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

Arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!!!
Wielkanoc to szczególny okres w roku. We współczesnych czasach zapominamy jednak o pewnych tradycjach i zwyczajach świątecznych, które kultywowali nasi przodkowie. Poniżej arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Dezinformacja bronią XXI wieku. 6 wskazówek jak się przed nią chronić i nie rozpowszechniać „fake newsów”

Manipulowanie informacjami i ingerencja zagraniczna są poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Fake newsy mogą podważać wiarygodność instytucji i procesów demokratycznych, uniemożliwiając ludziom podejmowanie świadomych decyzji lub zniechęcając ich do głosowania. Komisja Europejska w swoim wzmocnionym komunikacie przedstawia sześć wskazówek, jak wykryć i przeciwdziałać manipulacji informacjami.

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od 26 sierpnia 2024 r., trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej płacy minimalnej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę miłości z polityką nienawiści

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

REKLAMA

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

12 topowych narzędzi do generowania obrazów AI – przegląd

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje tworzenie grafik, umożliwiając szybkie generowanie realistycznych obrazów, koncepcyjnych ilustracji i wizualizacji produktów – bez potrzeby angażowania grafików czy długiego procesu projektowego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz: fotorealizmu, stylizowanych grafik koncepcyjnych, a może prostych ilustracji do mediów społecznościowych? Sprawdź 12 najlepszych generatorów obrazów AI, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do Twoich kreatywnych projektów.

REKLAMA