REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie otrzymanych gratyfikacji

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Za przychód ze stosunku pracy uznaje się nie tylko wynagrodzenie, ale również m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W wielu zakładach pracy coraz powszechniejsze jest stosowanie poza podstawowym wynagrodzeniem innych, uzupełniających sposobów dowartościowywania pracowników.
Do najpopularniejszych z nich należą:
• udostępnianie pracownikowi samochodu służbowego,
• przyznanie pracownikowi służbowego telefonu komórkowego,
• przyznanie biletów do kina, karnetu na siłownię czy basen,
• finansowanie świadczeń zdrowotnych.
Każdy pracodawca decydując się na którąkolwiek z wymienionych form gratyfikacji powinien jednak zdawać sobie sprawę ze skutków finansowych swojej decyzji, zwłaszcza w kontekście zwiększenia przychodu podatkowego.

Przychód do opodatkowania

Za przychód ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, ale co należy podkreślić również wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania wypłat tych świadczeń. Stąd też za przychód ze stosunku pracy uznaje się w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Jednak nie wszystkie świadczenia pracownicze zwiększają przychód podatkowy. W ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) istnieje (wprawdzie coraz bardziej przez ustawodawcę ograniczany) katalog zwolnień, w którym „uchowały” się jeszcze nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Tylko rzetelna wiedza, czy dane świadczenia korzysta ze zwolnienia czy nie, pozwoli pracodawcy na takie skonstruowanie pakietu wynagrodzeń, który może przynieść znaczne oszczędności podatkowe.

Samochód to przychód?

Samochód służbowy to jedno z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych świadczeń przyznawanych przez pracodawcę na rzecz pracownika. Jak wynika z definicji pojęcia – samochód służbowy powinien być wykorzystywany do załatwiania spraw służbowych. Ale czy tak jest w istocie? Nierzadko zdarza się przecież sytuacja, w której pracownik „mimochodem” wykorzystuje samochód do załatwiania prywatnych spraw (odbierając dziecko z przedszkola czy też robiąc domowe zakupy). W sytuacji gdy samochód jest wykorzystywany ściśle dla załatwiania spraw służbowych, to nie stanowi dla pracownika przychodu. Jednak, jeżeli jest o­n wykorzystywany również do celów prywatnych, niewątpliwie świadczenie takie należy zaliczyć do nieodpłatnych świadczeń ze stosunku pracy – podlegających opodatkowaniu. Udowodnienie przez pracowników urzędu skarbowego, że samochód był wykorzystywany do celów prywatnych jest trudne, co nie oznacza jednak, że niemożliwe. W takiej sytuacji wartość takiego świadczenia zostanie opodatkowana jak przychód ze stosunku pracy. Wartość świadczenia zostanie ustalona na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu tego samego rodzaju usług w danej miejscowości.

Popularny telefon

Gdy telefon jest własnością pracodawcy, dla pracownika nie powstaje przychód z tytułu jego udostępniania. Przychód może natomiast powstać w przypadku, gdy pracownik wykorzystuje telefon do celów prywatnych, a pracodawca pokrywa rachunki. Jednak rozgraniczenie rozmów prywatnych i służbowych jest niezwykle trudne zarówno dla pracodawcy, jak i dla fiskusa.

Kino, siłownia, basen…

Zwolniona od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Jednak świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. W takim razie jak zakwalifikować tak powszechne w niektórych zakładach pracy bilety do kina, karnety na basen czy siłownię? Są to przecież „inne znaki” uprawniające do skorzystania z usługi. Jednak, jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 marca 2004 r. (PB5/MC-033-14-464/04) – ze zwolnienia w limitowanej wysokości (tj. 380 zł) korzysta wartość biletu do kina, teatru lub wartość karnetu na basen czy siłownię, jeżeli ich zakup został w całości sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
ważne
Zwolnienie dotyczy świadczeń rzeczowych a nie dopłat. Stad też niezbędne jest przekazanie pracownikowi biletu czy karnetu, a nie wypłacenie odpowiednich środków pieniężnych na ten cel.
Od wartości biletu do kina czy karnetu nie należy także odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli ich zakup został w całości sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jednak w tym przypadku nie ma znaczenia wartość otrzymanego świadczenia – nie obowiązuje limit do wysokości 380 zł.

Pracownik u lekarza

Coraz częstszym pozapłacowym sposobem wynagradzania pracownika jest opłacanie przez pracodawców usług medycznych. Obowiązki związane z zapewnieniem niektórych świadczeń medycznych zostały nałożone na pracodawcę przez Kodeks pracy. Badaniom wstępnym podlegają wszyscy przyjmowani do pracy pracownicy. Ponadto już w trakcie zatrudnienia każdy pracownik podlega badaniom okresowym.
ważne
Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadzane są na koszt pracodawcy i nie stanowią przychodu dla pracownika.
Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca zdecyduje się na zapewnienie pracownikowi dodatkowych stałych usług medycznych, wykupując je w prywatnej lecznicy. W takiej sytuacji świadczenie takie będzie stanowiło przychód dla pracownika podlegający opodatkowaniu. Jednak, jak wskazano w piśmie Ministerstwa Finansów z 7 września 1995 r. (PO 5/6-7411-01631/95) – jeżeli zakład pracy zgodnie z zawartą umową z przychodnią ogólną lub specjalistyczną opłaca prawo ogółu pracowników do korzystania z usług tych przychodni, a przychodnie nie wystawiają imiennych rachunków (faktur) za korzystanie z usług przez konkretnych pracowników – lecz rachunki opiewają na ogólną kwotę uzgodnionej odpłatności – to wydatki zakładu pracy nie stanowią przychodu dla pracowników i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Stąd też zgodnie z powyższą interpretacją zapewnienie pracownikom świadczeń medycznych nie będzie dla nich przychodem, jeżeli nie jest możliwe przypisanie ich wartości do konkretnego pracownika.

Bartłomiej Sikora
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA