Bez dużego ryzyka też można pomnożyć swój kapitał

Inwestować każdy może, oczywiście jeżeli ma odpowiedni kapitał. Nie musi być to od razu wielka gotówka. Na inwestowanie trzeba mieć jednak jakiś pomysł.
Na pewno nie warto trzymać pieniędzy na zwykłym rachunku bankowym, tzw. ROR. Oprocentowanie takiego konta jest albo minimalne, albo wręcz zerowe. Na rachunku bieżącym powinniśmy więc gromadzić tylko gorącą gotówkę, którą płacimy za zakupy i świadczenia. Całą resztę, czyli to, co nam zostaje z bieżących wydatków, trzeba gdzieś ulokować.

Bez dużych zysków

Jeżeli celem inwestycji będzie jedynie ochrona kapitału, wystarczy założyć tradycyjną lokatę terminową. Pieniądz jest pomnażany na niej tylko w minimalnym stopniu, gdyż oprocentowanie lokat waha się w granicach 2,5-4 proc. To dobry sposób na przechowanie gotówki, gdy można pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy przez cały okres oszczędzania. Wysokość odsetek zależy od czasu i od wysokości zdeponowanej gotówki. Wadą lokaty jest jej niska płynność. Oznacza to, że jej zerwanie przed terminem wiąże się najczęściej z utratą odsetek. Zaletą lokat terminowych jest bezpieczeństwo. Po podpisaniu umowy z bankiem z góry wiadomo, na jaką kwotę można liczyć po zakończeniu okresu oszczędzania. Lokata to najprostsza forma inwestycji, której przewidywalność ma wciąż liczne grono zwolenników. To na nich trzymana jest największa liczba oszczędności.
Każdy bank ma szeroką paletę tradycyjnych lokat – od złotowych po walutowe. Ponieważ gusty Polaków jednak się zmieniają, na bazie zwykłych depozytów tworzone są ich kolejne mutacje. Są już więc lokaty terminowe skonstruowane w taki sposób, by można było wpłacać na nie niewielką, miesięczną kwotę (na przykład 100 złotych). Ponieważ banki premiują systematyczne oszczędzanie, w wielu przypadkach można liczyć na bonusy. Są to na przykład rosnące odsetki po każdym roku oszczędzania.

Przynajmniej bez strat

Na rynku znaleźć można bardziej ambitne konstrukcje lokat, których zysk zależy od będących dla nich punktem odniesienia narzędzi inwestycyjnych. Tego typu lokaty gwarantują – w najgorszym wariancie – zwrot zdeponowanego kapitału, a w najlepszym – nawet dwucyfrowe zyski. Lokaty inwestycyjne część pieniędzy deponują na lokacie, a część – za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych – na rynkach akcji czy obligacji. Jeżeli inwestycja okazała się trafiona, można było zarobić ponad 20 proc. w skali roku (tak jak na lokacie SuperDuet Banku Millennium czy Profit+ Deutsche Bank PBC). Przy zakładaniu tego typu lokaty trzeba jednak pamiętać, że próg wejścia do niej jest wysoki (zaczyna się zwykle od kilku tysięcy złotych). Zysk zależy od tego, w jaki fundusz bank lokuje pieniądze – jeżeli jest to fundusz akcji, a na rynku trwa hossa, wówczas można liczyć na duże zyski. Jeżeli jednak w czasie trwania lokaty koniunktura się zmieni, wtedy nie ma co spodziewać się dużego sukcesu inwestycyjnego.

Bezpieczne fundusze

Dlatego można samemu wybrać najbardziej rentowną lokatę (i na niej złożyć część pieniędzy, która zagwarantuje nam przynajmniej zachowanie status quo) i poszukać takiego funduszu, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Jeżeli nie chcemy ryzykować, można wybrać któryś z funduszy rynku pieniężnego i gotówkowe albo obligacji. Oba typy funduszy lokują pieniądze w dłużne papiery wartościowe, pierwsze o krótszym terminie wykupu, drugie – dłuższym. Należą o­ne do tzw. bezpiecznej grupy funduszy, w których zysk nie jest duży, ale za to bezpieczeństwo zainwestowanych środków wysokie. Zysk z tego typu funduszy jest porównywalny z inwestycjami w lokaty terminowe czy w obligacje detaliczne. Jednak – jak w przypadku każdej inwestycji – można znaleźć fundusz, który daje zyski wyższe od przeciętnych.
Porównywalne zyski dają konta oszczędnościowe. Mają jednak jedną podstawową zaletą – są o­ne znacznie bardziej płynne niż pozostałe instrumenty. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest porównywalne z lokatami terminowymi i obligacjami (często zależy od wielkości zgromadzonych na nim środków), ale wypłacać można z nich pieniądze w dowolnym terminie, nie tracąc odsetek. Takie konta można też swobodnie zasilać wpłatami w dowolnym momencie. Konta oszczędnościowe mają jedną wadę – tylko jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna, za pozostałe trzeba płacić, i to od 5 zł do nawet 20 zł. Częste wypłaty pozbawią nas więc zysków z odsetek.

Mniejsze ryzyko

Bezpieczeństwo inwestycji nie idzie w parze z zyskami. Jeżeli więc akceptujemy większe ryzyko, możemy liczyć na większe profity (lub – oczywiście – spodziewać się strat). Jednak umiejętnie skomponowany portfel inwestycyjny pozwala uniknąć dużego ryzyka, gdy część kapitału ulokujemy w bezpiecznych i przewidywalnych instrumentach, a część w uzależnionych od koniunktury rynkowej. Dywersyfikacja portfela polegać więc będzie na przyjęciu różnych horyzontów czasowych dla różnych typów produktów finansowych.
Generalnie można przyjąć zasadę, że w bezpieczne instrumenty – lokaty, obligacje, fundusze rynku pieniężnego – możemy inwestować na krótszy dystans, a w bardziej ryzykowne – fundusze mieszane czy fundusze akcji – na dłuższy, czyli kilkuletni. Taka kompozycja portfela pozwoli nam uniknąć strat, gdyż nawet dekoniunktura na giełdzie nie pozbawi nas wszystkich oszczędności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stanisław Koczot
stanislaw.koczot@infor.pl


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...