REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez dużego ryzyka też można pomnożyć swój kapitał

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Inwestować każdy może, oczywiście jeżeli ma odpowiedni kapitał. Nie musi być to od razu wielka gotówka. Na inwestowanie trzeba mieć jednak jakiś pomysł.
Na pewno nie warto trzymać pieniędzy na zwykłym rachunku bankowym, tzw. ROR. Oprocentowanie takiego konta jest albo minimalne, albo wręcz zerowe. Na rachunku bieżącym powinniśmy więc gromadzić tylko gorącą gotówkę, którą płacimy za zakupy i świadczenia. Całą resztę, czyli to, co nam zostaje z bieżących wydatków, trzeba gdzieś ulokować.

Bez dużych zysków

Jeżeli celem inwestycji będzie jedynie ochrona kapitału, wystarczy założyć tradycyjną lokatę terminową. Pieniądz jest pomnażany na niej tylko w minimalnym stopniu, gdyż oprocentowanie lokat waha się w granicach 2,5-4 proc. To dobry sposób na przechowanie gotówki, gdy można pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy przez cały okres oszczędzania. Wysokość odsetek zależy od czasu i od wysokości zdeponowanej gotówki. Wadą lokaty jest jej niska płynność. Oznacza to, że jej zerwanie przed terminem wiąże się najczęściej z utratą odsetek. Zaletą lokat terminowych jest bezpieczeństwo. Po podpisaniu umowy z bankiem z góry wiadomo, na jaką kwotę można liczyć po zakończeniu okresu oszczędzania. Lokata to najprostsza forma inwestycji, której przewidywalność ma wciąż liczne grono zwolenników. To na nich trzymana jest największa liczba oszczędności.
Każdy bank ma szeroką paletę tradycyjnych lokat – od złotowych po walutowe. Ponieważ gusty Polaków jednak się zmieniają, na bazie zwykłych depozytów tworzone są ich kolejne mutacje. Są już więc lokaty terminowe skonstruowane w taki sposób, by można było wpłacać na nie niewielką, miesięczną kwotę (na przykład 100 złotych). Ponieważ banki premiują systematyczne oszczędzanie, w wielu przypadkach można liczyć na bonusy. Są to na przykład rosnące odsetki po każdym roku oszczędzania.

Przynajmniej bez strat

Na rynku znaleźć można bardziej ambitne konstrukcje lokat, których zysk zależy od będących dla nich punktem odniesienia narzędzi inwestycyjnych. Tego typu lokaty gwarantują – w najgorszym wariancie – zwrot zdeponowanego kapitału, a w najlepszym – nawet dwucyfrowe zyski. Lokaty inwestycyjne część pieniędzy deponują na lokacie, a część – za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych – na rynkach akcji czy obligacji. Jeżeli inwestycja okazała się trafiona, można było zarobić ponad 20 proc. w skali roku (tak jak na lokacie SuperDuet Banku Millennium czy Profit+ Deutsche Bank PBC). Przy zakładaniu tego typu lokaty trzeba jednak pamiętać, że próg wejścia do niej jest wysoki (zaczyna się zwykle od kilku tysięcy złotych). Zysk zależy od tego, w jaki fundusz bank lokuje pieniądze – jeżeli jest to fundusz akcji, a na rynku trwa hossa, wówczas można liczyć na duże zyski. Jeżeli jednak w czasie trwania lokaty koniunktura się zmieni, wtedy nie ma co spodziewać się dużego sukcesu inwestycyjnego.

Bezpieczne fundusze

Dlatego można samemu wybrać najbardziej rentowną lokatę (i na niej złożyć część pieniędzy, która zagwarantuje nam przynajmniej zachowanie status quo) i poszukać takiego funduszu, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Jeżeli nie chcemy ryzykować, można wybrać któryś z funduszy rynku pieniężnego i gotówkowe albo obligacji. Oba typy funduszy lokują pieniądze w dłużne papiery wartościowe, pierwsze o krótszym terminie wykupu, drugie – dłuższym. Należą o­ne do tzw. bezpiecznej grupy funduszy, w których zysk nie jest duży, ale za to bezpieczeństwo zainwestowanych środków wysokie. Zysk z tego typu funduszy jest porównywalny z inwestycjami w lokaty terminowe czy w obligacje detaliczne. Jednak – jak w przypadku każdej inwestycji – można znaleźć fundusz, który daje zyski wyższe od przeciętnych.
Porównywalne zyski dają konta oszczędnościowe. Mają jednak jedną podstawową zaletą – są o­ne znacznie bardziej płynne niż pozostałe instrumenty. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest porównywalne z lokatami terminowymi i obligacjami (często zależy od wielkości zgromadzonych na nim środków), ale wypłacać można z nich pieniądze w dowolnym terminie, nie tracąc odsetek. Takie konta można też swobodnie zasilać wpłatami w dowolnym momencie. Konta oszczędnościowe mają jedną wadę – tylko jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna, za pozostałe trzeba płacić, i to od 5 zł do nawet 20 zł. Częste wypłaty pozbawią nas więc zysków z odsetek.

Mniejsze ryzyko

Bezpieczeństwo inwestycji nie idzie w parze z zyskami. Jeżeli więc akceptujemy większe ryzyko, możemy liczyć na większe profity (lub – oczywiście – spodziewać się strat). Jednak umiejętnie skomponowany portfel inwestycyjny pozwala uniknąć dużego ryzyka, gdy część kapitału ulokujemy w bezpiecznych i przewidywalnych instrumentach, a część w uzależnionych od koniunktury rynkowej. Dywersyfikacja portfela polegać więc będzie na przyjęciu różnych horyzontów czasowych dla różnych typów produktów finansowych.
Generalnie można przyjąć zasadę, że w bezpieczne instrumenty – lokaty, obligacje, fundusze rynku pieniężnego – możemy inwestować na krótszy dystans, a w bardziej ryzykowne – fundusze mieszane czy fundusze akcji – na dłuższy, czyli kilkuletni. Taka kompozycja portfela pozwoli nam uniknąć strat, gdyż nawet dekoniunktura na giełdzie nie pozbawi nas wszystkich oszczędności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stanisław Koczot
stanislaw.koczot@infor.pl


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA