REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy urząd skarbowy sprawdza PIT-y

REKLAMA

Nawet najbardziej przezorny i zapobiegliwy podatnik może zostać skontrolowany przez organy podatkowe. Czasami dzieje się to niezależnie od woli podatnika. Równie często jednak to sami podatnicy prowokują kontrole.
W kontaktach podatników z organami podatkowymi wiadomo, że nie ma mowy o równej pozycji obu stron. Podatnik zawsze ma mniejsze szanse. Nie znaczy to jednak, że powinien zachowywać się biernie. Wprawdzie nikt nie doradza od razu walki z urzędnikiem podatkowym, warto jednak wykorzystać przysługujące podatnikowi uprawnienia w trakcie przeprowadzanych czynności sprawdzających czy kontroli podatkowej. Oczywiście nie zawsze będzie wyglądało to tak, że urzędnik na siłę będzie chciał znaleźć jakiś błąd w naszym zeznaniu. Musimy jednak być przygotowani na udowodnienie naszych racji, a w kryzysowych sytuacjach – do obrony swoich interesów.

Obowiązki i terminy

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą pamiętać, by w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, złożyć zeznanie PIT i jeśli zajdzie taka konieczność – dokonać dopłaty należnego podatku (gdy pojawi się różnica pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek). Na zwrot mogą liczyć raczej tylko ci podatnicy, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Obowiązek złożenia zeznania wynika z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Czas na realizację tego obowiązku podatnicy mają do 30 kwietnia (w tym roku wyjątkowo do 2 maja; dzieje się tak dlatego, że 30 kwietnia wypada w niedzielę, a 1 maja to święto; w takim przypadku – stosownie do przepisów Ordynacji podatkowej – termin przesuwa się na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, czyli na wtorek 2 maja).
WAŻNE

Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy podatnik prawidłowo wypełnia swoje obowiązki względem państwa, czyli czy rzeczywiście płaci podatki i czy płaci je w prawidłowej wysokości.
Dla podatników bardzo cenna jest informacja dotycząca tego, że kontrola może zostać przeprowadzona tylko raz. Jest to konsekwencją uregulowania, zgodnie z którym nie można wszczynać ponownie kontroli podatkowej w zakresie spraw rozstrzygniętych decyzją ostateczną organu podatkowego. Wprawdzie od zasady tej przewidziano pewne wyjątki. Nie powinny o­ne jednak zaprzątać niepotrzebnie uwagi podatnika.

Podatnik składa wyjaśnienia

Organy podatkowe mogą w stosunku do podatnika przeprowadzić tzw. czynności sprawdzające albo – co często działa na podatników paraliżująco – kontrolę podatkową.
Organ podatkowy sprawdza PIT-y wyrywkowo. A to oznacza, że jeśli wszystko jest w porządku, to nawet nie mamy świadomości, że taka ocena została dokonana. Nie można tego samego powiedzieć o sytuacji, gdy organ odkryje błąd. Wtedy wszystko się zmienia.
Gdy okaże się, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień:
• koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza 1000 zł;
• zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.
Gdy podatnik skoryguje deklarację tak, że nie ma już żadnych wątpliwości, organ podatkowy dokonuje odpowiedniej adnotacji w deklaracji. Ale może się okazać, że w wyniku skorygowania deklaracji zmieni się wysokość zobowiązania podatkowego i trzeba będzie dopłacić do podatku. Wtedy organ podatkowy dodatkowo zamieści informację o tym, czy i w jakiej wysokości wpłacono zaległość podatkową.
W ramach czynności sprawdzających organ podatkowy może także zażądać od podatnika złożenia wyjaśnień w sprawie przyczyn niezłożenia deklaracji. Może także wezwać do jej złożenia – jeśli okaże się, że deklaracja nie została złożona mimo istnienia takiego obowiązku. Jeśli organ podatkowy poweźmie jakiekolwiek wątpliwości co do poprawności złożonej deklaracji, może wezwać do udzielenia – w wyznaczonym terminie – niezbędnych wyjaśnień lub uzupełnienia deklaracji, wskazując przyczyny podania w wątpliwość rzetelności danych w niej zawartych.
Na wyjaśnieniach może się nie skończyć w przypadku podatników korzystających z ulg. Tu organy podatkowe mają pewne dodatkowe uprawnienia. Mogą mianowicie zwrócić się do podatnika o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, których posiadania przez podatnika w określonym czasie wymaga przepis prawa.
W ramach czynności sprawdzających organ podatkowy może dokonać oględzin lokalu mieszkalnego lub części tego lokalu – jeżeli jest to niezbędne do zweryfikowania zgodności stanu faktycznego z danymi wynikającymi ze złożonej przez podatnika deklaracji oraz z innych dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków na cele mieszkaniowe. Taki przypadek może zaistnieć przede wszystkim wtedy, gdy podatnik korzysta z ulgi remontowej. Wtedy organ podatkowy może zechcieć sprawdzić, czy podatnik naprawdę sprawił sobie szafę wnękową, remont łazienki czy nowe drzwi. Podatnik musi jednak zgodzić się na takie oględziny.
PRZYKŁAD 1
Urząd skarbowy ma pięć lat na sprawdzenie zeznania złożonego przez podatnika w tym roku. Tych pięć lat będzie jednak liczone od końca tego roku. A to oznacza, że termin minie dopiero z końcem 2011 roku.
PRZYKŁAD 2

Podatnik nie złożył zeznania podatkowego. Zarobił tylko 2000 zł i sądził, że nie musi składać PIT, bo nie uzyskał kwoty, od której powstaje obowiązek zapłaty podatku. Organom podatkowym fakt niewywiązania się z obowiązku złożenia zeznania z pewnością nie umknie uwadze. A wtedy niestety podatnik może narazić się na poważne sankcje określone w kodeksie karnym skarbowym. Niezłożenie deklaracji zagrożone jest karą grzywny albo pozbawienia wolności – w zależności od kwoty uszczuplenia.

Kontrola podatkowa

Kontrola podatkowa dla większości podatników to zapowiedź stresu związanego z koniecznością udowodnienia prawidłowości wywiązywania się z obowiązków podatkowych. Organy podatkowe podejmują kontrolę z zasady z urzędu. W takim przypadku organy podatkowe nie muszą tłumaczyć się ze swojej decyzji. Nie muszą też podawać powodów, jakie skłoniły ich do takich działań. Może się bowiem okazać, że kontrola ma charakter czysto prewencyjny i losowy. Taka kontrola może zostać podjęta oczywiście w każdym czasie, pod warunkiem że nie minęły jeszcze terminy przedawnienia zobowiązań podatkowych będących jej przedmiotem.
Niestety czasami o tym, że zostaje wszczęta kontrola, decydują też i inne czynniki pochodzące z zewnątrz. Takim przykładem mogą być informacje uzasadniające kontrolę pochodzące od policji, banków czy innych instytucji finansowych. Przyczyną kontroli mogą być też doniesienia prasowe, radiowe czy telewizyjne. W skrajnych przypadkach wizyta urzędników może zostać zainicjowana przez donos życzliwego sąsiada.

Anna Wojda
anna.wojda@infor.pl


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA