O czym chciałby wiedzieć urząd
REKLAMA
Deklaracja dla urzędu
Najbardziej popularnym formularzem, który składają w ciągu roku pracodawcy zatrudniający pracowników, jest deklaracja na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (PIT-4). Ma ona za zadanie informować organ podatkowy o pobranych przez pracodawcę zaliczkach na podatek od wypłaconych pracownikom wynagrodzeń ze stosunku pracy, ale także od wypłaconych pieniędzy z tytułu umowy zlecenia. Wykazuje się w niej zbiorczo za cały miesiąc pobrane zaliczki na podatek pomniejszone o odliczone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Deklarację składa się co miesiąc do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę. Miejscem składania jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania pracodawcy. W przypadku, gdy pracodawcą nie jest osoba fizyczna tylko np. spółka z o.o. – deklarację składa się według siedziby spółki bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy pracodawca nie posiada siedziby.
Podatek zryczałtowany
Podobną w swoim charakterze do deklaracji PIT-4 jest deklaracja PIT-8A, którą składają pracodawcy z tytułów innych niż stosunek pracy. Deklaracja PIT-8A informuje organ podatkowy o pobraniu zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych wypłaconych świadczeń pieniężnych i niepieniężnych. Składana jest ona do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym pobrano podatek. Jest to formularz, w którym zbiorczo wykazuje się wartość wypłaconych świadczeń. Podobnie jak przy PIT-4, składa się ją co miesiąc do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania pracodawcy. W przypadku, gdy pracodawca nie jest osobą fizyczną tylko np. spółką z o.o., deklarację składa się według siedziby spółki bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy pracodawca nie posiada siedziby. Deklarację tą składają między innymi przedsiębiorcy, którzy wypłacają świadczenia byłym pracownikom (emerytom, rencistom) lub którzy wypłacają nagrody z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagrody związane ze sprzedażą premiową.
Informacja po roku
Pracodawca sporządza również informację PIT-11 o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy uzyskanych z tytułu umowy o pracę. Właściwie jest to druk PIT-11/8B, ale poprzez odpowiednie skreślenie oznaczenia pełni rolę informacji PIT-11 lub PIT-8B. Informację PIT-11 wystawia pracodawca, który zatrudnia u siebie zarówno osoby krajowe, jak i zagraniczne. W tym przypadku pracodawca ma na jej sporządzenie czas do końca lutego następnego roku. Informacja ta stanowi dla pracownika przedsiębiorcy podstawę późniejszego rozliczenia rocznego. Dlatego pracodawca powinien sporządzić ją w trzech egzemplarzach (dla siebie, pracownika i urzędu skarbowego) i przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku gdy pracodawca zatrudnia osobę zagraniczną, informację PIT-11 przesyła do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Trzeba pamiętać, że jest to informacja imienna i powinny się w niej znaleźć dane osobowe dotyczące pracownika.
Wcześniejszy PIT-11
W niektórych przypadkach pracodawca będzie musiał sporządzić informację PIT-11 w ciągu roku, nie czekając do końca lutego roku przyszłego. Stanie się to wtedy, gdy obowiązek poboru zaliczek na podatek przez pracodawcę ustał w ciągu roku. W następstwie tego zdarzenia pracodawca zobowiązany jest sporządzić informację PIT-11 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.
Zlecenie za cały rok
Podobny obowiązek wypełnienia i przesłania informacji dla podatników, którzy uzyskują przychody, istnieje przy zatrudnieniu na umowę zlecenie czy o dzieło. Służy do tego wspomniany już formularz PIT-11/8B, który poprzez odpowiednie skreślenie oznaczenia stanowi informację PIT-8B. Sporządza ją przedsiębiorca, którzy korzystał z usług zleceniobiorcy i z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło wypłacał wynagrodzenie. Informację tę zleceniodawca musi przesłać do końca lutego roku następującego po roku podatkowym podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Gdy zleceniodawca przed tym terminem zlikwiduje działalność gospodarczą, to PIT-8B musi być przekazany do dnia zaprzestania działalności.
Informacja dla cudzoziemców
Nie tylko przedsiębiorcy korzystający z usług polskich zleceniobiorców muszą wypełniać i przesyłać odpowiednie formularze do urzędu skarbowego i podatnika. Również w przypadku wypłaty przychodów osobom zagranicznym z tytułu umów zlecenia należy złożyć odpowiedni formularz stanowiący imienną informację o wysokości przychodu wypłaconego osobom fizycznym niemającym miejsca zamieszkania w Polsce (IFT-1R). Przedsiębiorca przesyła tę informację podatnikowi zagranicznemu do końca lutego roku następnego po roku podatkowym oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Umowy z nierezydentami
Przedsiębiorcy, którzy zawierają umowy z podmiotami zagranicznymi (nierezydentami), muszą pamiętać o jeszcze jednym obowiązku. Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego – bez wezwania przez organ podatkowy. Informacje te sporządza się i przekazuje na formularzu ORD-U, jeżeli:
PRZYKŁADY
Bogdan Świąder
REKLAMA