REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym chciałby wiedzieć urząd

REKLAMA

Pracodawcy muszą informować urzędy skarbowe o wypłatach na rzecz swoich pracowników oraz innych osób, którym wypłacają pieniądze. Obowiązek ten realizują wypełniając odpowiednie druki podatkowe.
Na pracodawców, którzy zatrudniają pracowników, przepisy podatkowe nakładają szereg obowiązków związanych z rozliczaniem podatku dochodowego od osób fizycznych. Obliczenie, pobranie i wpłaty zaliczki na podatek nie stanowią jedynych zobowiązań, którym muszą sprostać przedsiębiorcy względem fiskusa. Nierozerwalnie z obliczeniem i wpłaceniem zaliczek podatkowych wiąże się składanie informacji o tych zdarzeniach właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. W przypadku składania formularzy podatkowych można je podzielić na te, które pracodawca jest zobowiązany składać w trakcie roku oraz te, które należy złożyć po roku podatkowym. Należy też zwrócić uwagę, że niektóre składane formularze – mimo że nie mają w swojej nazwie informacji – mają za zadanie informować organ podatkowy o wypełnieniu obowiązków podatkowych przez pracodawcę.

Deklaracja dla urzędu

Najbardziej popularnym formularzem, który składają w ciągu roku pracodawcy zatrudniający pracowników, jest deklaracja na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (PIT-4). Ma o­na za zadanie informować organ podatkowy o pobranych przez pracodawcę zaliczkach na podatek od wypłaconych pracownikom wynagrodzeń ze stosunku pracy, ale także od wypłaconych pieniędzy z tytułu umowy zlecenia. Wykazuje się w niej zbiorczo za cały miesiąc pobrane zaliczki na podatek pomniejszone o odliczone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Deklarację składa się co miesiąc do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę. Miejscem składania jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania pracodawcy. W przypadku, gdy pracodawcą nie jest osoba fizyczna tylko np. spółka z o.o. – deklarację składa się według siedziby spółki bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy pracodawca nie posiada siedziby.

Podatek zryczałtowany

Podobną w swoim charakterze do deklaracji PIT-4 jest deklaracja PIT-8A, którą składają pracodawcy z tytułów innych niż stosunek pracy. Deklaracja PIT-8A informuje organ podatkowy o pobraniu zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych wypłaconych świadczeń pieniężnych i niepieniężnych. Składana jest o­na do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym pobrano podatek. Jest to formularz, w którym zbiorczo wykazuje się wartość wypłaconych świadczeń. Podobnie jak przy PIT-4, składa się ją co miesiąc do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania pracodawcy. W przypadku, gdy pracodawca nie jest osobą fizyczną tylko np. spółką z o.o., deklarację składa się według siedziby spółki bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy pracodawca nie posiada siedziby. Deklarację tą składają między innymi przedsiębiorcy, którzy wypłacają świadczenia byłym pracownikom (emerytom, rencistom) lub którzy wypłacają nagrody z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagrody związane ze sprzedażą premiową.

Informacja po roku

Pracodawca sporządza również informację PIT-11 o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy uzyskanych z tytułu umowy o pracę. Właściwie jest to druk PIT-11/8B, ale poprzez odpowiednie skreślenie oznaczenia pełni rolę informacji PIT-11 lub PIT-8B. Informację PIT-11 wystawia pracodawca, który zatrudnia u siebie zarówno osoby krajowe, jak i zagraniczne. W tym przypadku pracodawca ma na jej sporządzenie czas do końca lutego następnego roku. Informacja ta stanowi dla pracownika przedsiębiorcy podstawę późniejszego rozliczenia rocznego. Dlatego pracodawca powinien sporządzić ją w trzech egzemplarzach (dla siebie, pracownika i urzędu skarbowego) i przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku gdy pracodawca zatrudnia osobę zagraniczną, informację PIT-11 przesyła do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Trzeba pamiętać, że jest to informacja imienna i powinny się w niej znaleźć dane osobowe dotyczące pracownika.
WAŻNE
W razie zaprzestania przez przedsiębiorcę prowadzenia działalności przed końcem lutego roku następującego po roku podatkowym, przekazuje o­n informację PIT-8B do dnia zaprzestania działalności.

Wcześniejszy PIT-11

W niektórych przypadkach pracodawca będzie musiał sporządzić informację PIT-11 w ciągu roku, nie czekając do końca lutego roku przyszłego. Stanie się to wtedy, gdy obowiązek poboru zaliczek na podatek przez pracodawcę ustał w ciągu roku. W następstwie tego zdarzenia pracodawca zobowiązany jest sporządzić informację PIT-11 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.

Zlecenie za cały rok

Podobny obowiązek wypełnienia i przesłania informacji dla podatników, którzy uzyskują przychody, istnieje przy zatrudnieniu na umowę zlecenie czy o dzieło. Służy do tego wspomniany już formularz PIT-11/8B, który poprzez odpowiednie skreślenie oznaczenia stanowi informację PIT-8B. Sporządza ją przedsiębiorca, którzy korzystał z usług zleceniobiorcy i z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło wypłacał wynagrodzenie. Informację tę zleceniodawca musi przesłać do końca lutego roku następującego po roku podatkowym podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Gdy zleceniodawca przed tym terminem zlikwiduje działalność gospodarczą, to PIT-8B musi być przekazany do dnia zaprzestania działalności.
Podobnie jak przy PIT-11, w informacji PIT-8B podaje się dane podatnika, gdyż jest to informacja imienna. Nie jest to zbiorcza informacja jak w przypadku np. deklaracji PIT-8A.
Należy pamiętać, że przedsiębiorcy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że w takim przypadku nie ma obowiązku sporządzania informacji PIT-8B na rzecz takich podatników, gdyż to o­ni – w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – rozliczają zaliczki i składają comiesięczne deklaracje.

Informacja dla cudzoziemców

Nie tylko przedsiębiorcy korzystający z usług polskich zleceniobiorców muszą wypełniać i przesyłać odpowiednie formularze do urzędu skarbowego i podatnika. Również w przypadku wypłaty przychodów osobom zagranicznym z tytułu umów zlecenia należy złożyć odpowiedni formularz stanowiący imienną informację o wysokości przychodu wypłaconego osobom fizycznym niemającym miejsca zamieszkania w Polsce (IFT-1R). Przedsiębiorca przesyła tę informację podatnikowi zagranicznemu do końca lutego roku następnego po roku podatkowym oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Trzeba pamiętać, że na pisemny wniosek zagranicznego podatnika pracodawca jest obowiązany do sporządzenia i przesłania podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imiennej informacji IFT-1. Jest to druk IFT-1/IFT-1R, który poprzez odpowiednie skreślenie oznaczenia służy jako informacja roczna IFT-1R lub okresowa IFT-1. Obowiązek ten pracodawca musi wypełnić w ciągu 14 dni od dnia złożenia odpowiedniego wniosku przez zagranicznego podatnika.
Informacje dla osób zagranicznych sporządza się również, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie istnieje obowiązek poboru podatku. Wypłaty osobom zagranicznym m.in. przychodów z działalności wykonywanej osobiście (umów zlecenia) dokonuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

Umowy z nierezydentami

Przedsiębiorcy, którzy zawierają umowy z podmiotami zagranicznymi (nierezydentami), muszą pamiętać o jeszcze jednym obowiązku. Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego – bez wezwania przez organ podatkowy. Informacje te sporządza się i przekazuje na formularzu ORD-U, jeżeli:
• jedna ze stron tej umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada udział w jej kapitale uprawniający do co najmniej 5 proc. wszystkich praw głosu lub
• inny podmiot, niebędący stroną umowy, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada udziały w kapitałach tych podmiotów uprawniające, w każdym z nich, do co najmniej 5 proc. wszystkich praw głosu, lub
• nierezydent, będący stroną umowy, posiada na terytorium Polski przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo w rozumieniu odrębnych przepisów.
W dwóch pierwszych przypadkach w informacjach uwzględnia się umowy, które zostały zawarte w roku podatkowym z tym samym nierezydentem, a suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z tych umów przekroczyła równowartość 300 000 euro.
W trzecim przypadku w informacjach uwzględnia się umowy, w których jednorazowa wartość należności albo zobowiązań przekroczyła równowartość 5000 euro.
Informacje ORD-U sporządza się za rok podatkowy i przesyła się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na adres siedziby albo miejsce zamieszkania podmiotu sporządzającego informację, w ciągu trzech miesięcy licząc od zakończenia tego roku podatkowego.

PRZYKŁADY
• Przedsiębiorca korzystał z pracy na umowę zlecenie w okresie 25 października – 30 listopada 2005 r. W dniu 30 listopada 2005 r. zlikwidował firmę z uwagi na nieopłacalność dotychczasowej działalności gospodarczej. PIT-8B powinien sporządzić i przekazać go zleceniobiorcy do dnia zaprzestania działalności, czyli do 30 listopada 2005 r.

• Pracownik został zwolniony z pracy 14 marca 2006 r. Ostatnią zaliczkę na podatek dochodowy pracodawca pobrał od niego w marcu 2006 r. Oznacza to, że informacja PIT-11 powinna być sporządzona i przekazana zwolnionemu pracownikowi do 15 kwietnia 2006 r.

Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA