REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zakwestionować wysokość podatku od nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Każdy właściciel domu musi płacić gminie podatek od nieruchomości. To fakt, ale faktem jest także, że każdy może zakwestionować jego wysokość.
Każdy ma prawo zaskarżyć zarówno uchwałę ustalającą wysokość stawek podatku od nieruchomości, jak i do odwołania się od decyzji podatkowej. Przypomnijmy, że wysokość tego podatku obowiązującą w danym roku podatkowym ustala rada gminy, wydając w tej sprawie uchwałę. Jeżeli rada w jakimś roku nie uchwali nowych stawek, to znaczy, że zachowują moc stawki ubiegłoroczne. Zasadą jest przy tym, że żadna decyzja gminy w sprawie wysokości tego podatku nie może prowadzić do przekroczenia jego maksymalnych stawek, określonych ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z nią wzrost maksymalnych stawek nie może przewyższać wartości ubiegłorocznego wskaźnika inflacji.
Na wysokość stawek podatku od nieruchomości mają też wpływ sami podatnicy. Przed podjęciem uchwały mieszkańcy gminy mogą bowiem występować do rady z postulatami dotyczącymi wysokości stawek. Rada nie musi, ale może je uwzględnić. Może na przykład różnicować wysokość stawek dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania, biorąc pod uwagę lokalizację nieruchomości, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj zabudowy, przeznaczenie i sposób wykorzystywania gruntu.
Podejmowane przez radę gminy uchwały podatkowe podlegają nadzorowi regionalnej izby obrachunkowej oraz sądów administracyjnych. To oznacza, że każda uchwała rady gminy dotycząca podatku musi zostać przesłana do właściwej regionalnej izby obrachunkowej w celu zbadania jej zgodności z prawem. Regionalna izba obrachunkowa ma 30 dni od chwili otrzymania uchwały na ewentualne stwierdzenie nieważności uchwały. Jeżeli nie zrobi tego w ustawowym terminie, uchwałę można zaskarżyć do sądu administracyjnego.

Niezgoda na uchwałę rady

Prawo do zakwestionowania uchwały rady mają także podatnicy podatku od nieruchomości, jeśli uważają, że naruszyła o­na ich interes prawny lub uprawnienie. Skargę wnosi się do odpowiedniego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wcześniej jednak należy złożyć do rady gminy tzw. wezwanie do usunięcia naruszenia interesu lub uprawnienia. Wezwanie takie może zostać złożone w dowolnej formie i w każdym czasie, ale tylko raz. Gdy rada odmówi zmiany lub uchylenia uchwały, albo gdy nie ustosunkuje się do wezwania w ciągu 30 dni od jego otrzymania, skargę można wnieść do sądu, gdyż wezwanie uważa się za bezskuteczne.
Skargę można wnieść w imieniu własnym lub w imieniu grupy mieszkańców – pod warunkiem że wyrażą na to pisemną zgodę. Skargę do sądu składa się w terminie 30 dni od dnia, w którym wezwanie stało się bezskuteczne. Sąd administracyjny uwzględni skargę, jeżeli stwierdzi, że w uchwale doszło do istotnego naruszenia prawa, a w konsekwencji do naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia podmiotu skarżącego. Uwzględniając skargę, sąd stwierdzi nieważność uchwały rady gminy w całości lub w części albo stwierdzi, że została wydana z naruszeniem prawa. Jeżeli sąd odrzuci skargę z przyczyn formalnych, np. z powodu braku wezwania do usunięcia naruszenia prawa, skargę można wnieść ponownie. Trzeba jednak pamiętać, aby tym razem wezwać radę do usunięcia naruszenia prawa.
Może się jednak okazać, że uchwała rady gminy jest zgodna z prawem i nie ma szans na jej podważenie. W takim wypadku można jeszcze próbować kwestionować decyzję podatkową ustalającą wysokość podatku, który mamy zapłacić. Organem podatkowym właściwym w sprawach podatku od nieruchomości jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). To o­n na podstawie informacji o posiadanych przez nas nieruchomościach wydaje decyzję o wysokości podatku, który musimy zapłacić.
WAŻNE
Nie można zaskarżyć uchwały rady gminy, jeżeli taką samą skargę na tę uchwałę wniósł wcześniej ktoś inny, a Wojewódzki Sąd Administracyjny ją oddalił.

Kiedy sprawa trafia do SKO

Organem odwoławczym od decyzji podatkowej wójta jest samorządowe kolegium odwoławcze. Odwołanie wnosi się do samorządowego kolegium odwoławczego, za jego pośrednictwem. Powinno o­no zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie. Jeżeli organ podatkowy, który wydał decyzję, uzna, że odwołanie wniesione przez stronę zasługuje na uwzględnienie w całości, wyda nową decyzję, którą uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję. To wariant optymistyczny. Najczęściej jednak sprawa trafia do SKO.
Trzeba pamiętać, że wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji. Tylko w ściśle określonych okolicznościach organ podatkowy może wstrzymać wykonanie decyzji – z urzędu lub na wniosek strony. Jest to możliwe w przypadku uzasadnionym ważnym interesem strony lub interesem publicznym – np. gdy zapłata podatku doprowadziłaby do upadku firmy, zwolnienia pracowników lub zagroziła bytowi podatnika.
Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji można złożyć wraz z odwołaniem lub też przed jego wniesieniem. Na postanowienie w sprawie wstrzymania wykonania decyzji (czyli na przykład odmowy) służy zażalenie. Trzeba pamiętać, że wstrzymanie wykonania decyzji nie ma wpływu na naliczanie odsetek za zwłokę.
Jeżeli samorządowe kolegium odwoławcze nie rozpatrzy odwołania w ciągu 2 miesięcy od dnia jego otrzymania, wykonanie decyzji ulega wstrzymaniu z mocy prawa w granicach określonych w odwołaniu – do dnia doręczenia decyzji organu odwoławczego. Odwołanie wniesione do kolegium można cofnąć przed wydaniem decyzji organu drugiej instancji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w określonych wypadkach SKO odmówi uwzględnienia takiego wniosku. Zrobi tak, gdy cofnięcie odwołania będzie grozić pozostawieniem w mocy decyzji wydanej z naruszeniem przepisów.

CO ZAWRZEĆ W SKARDZE DO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO
• oznaczenie rodzaju pisma
• podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika
• spis załączników
• wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności
• oznaczenie organu, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy
• określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.

PODATEK 2006

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości wynosi m.in.:
• od budynków lub ich części:
1) mieszkalnych – 0,56 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
2) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 18,43 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
• od budowli – 2 proc. ich wartości określonej

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl

Podstawa prawna
Ustawa o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591).
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84).
Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60).
Ustawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r. nr 153, poz. 1270).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA