REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zakwestionować wysokość podatku od nieruchomości

REKLAMA

Każdy właściciel domu musi płacić gminie podatek od nieruchomości. To fakt, ale faktem jest także, że każdy może zakwestionować jego wysokość.
Każdy ma prawo zaskarżyć zarówno uchwałę ustalającą wysokość stawek podatku od nieruchomości, jak i do odwołania się od decyzji podatkowej. Przypomnijmy, że wysokość tego podatku obowiązującą w danym roku podatkowym ustala rada gminy, wydając w tej sprawie uchwałę. Jeżeli rada w jakimś roku nie uchwali nowych stawek, to znaczy, że zachowują moc stawki ubiegłoroczne. Zasadą jest przy tym, że żadna decyzja gminy w sprawie wysokości tego podatku nie może prowadzić do przekroczenia jego maksymalnych stawek, określonych ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z nią wzrost maksymalnych stawek nie może przewyższać wartości ubiegłorocznego wskaźnika inflacji.
Na wysokość stawek podatku od nieruchomości mają też wpływ sami podatnicy. Przed podjęciem uchwały mieszkańcy gminy mogą bowiem występować do rady z postulatami dotyczącymi wysokości stawek. Rada nie musi, ale może je uwzględnić. Może na przykład różnicować wysokość stawek dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania, biorąc pod uwagę lokalizację nieruchomości, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj zabudowy, przeznaczenie i sposób wykorzystywania gruntu.
Podejmowane przez radę gminy uchwały podatkowe podlegają nadzorowi regionalnej izby obrachunkowej oraz sądów administracyjnych. To oznacza, że każda uchwała rady gminy dotycząca podatku musi zostać przesłana do właściwej regionalnej izby obrachunkowej w celu zbadania jej zgodności z prawem. Regionalna izba obrachunkowa ma 30 dni od chwili otrzymania uchwały na ewentualne stwierdzenie nieważności uchwały. Jeżeli nie zrobi tego w ustawowym terminie, uchwałę można zaskarżyć do sądu administracyjnego.

Niezgoda na uchwałę rady

Prawo do zakwestionowania uchwały rady mają także podatnicy podatku od nieruchomości, jeśli uważają, że naruszyła o­na ich interes prawny lub uprawnienie. Skargę wnosi się do odpowiedniego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wcześniej jednak należy złożyć do rady gminy tzw. wezwanie do usunięcia naruszenia interesu lub uprawnienia. Wezwanie takie może zostać złożone w dowolnej formie i w każdym czasie, ale tylko raz. Gdy rada odmówi zmiany lub uchylenia uchwały, albo gdy nie ustosunkuje się do wezwania w ciągu 30 dni od jego otrzymania, skargę można wnieść do sądu, gdyż wezwanie uważa się za bezskuteczne.
Skargę można wnieść w imieniu własnym lub w imieniu grupy mieszkańców – pod warunkiem że wyrażą na to pisemną zgodę. Skargę do sądu składa się w terminie 30 dni od dnia, w którym wezwanie stało się bezskuteczne. Sąd administracyjny uwzględni skargę, jeżeli stwierdzi, że w uchwale doszło do istotnego naruszenia prawa, a w konsekwencji do naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia podmiotu skarżącego. Uwzględniając skargę, sąd stwierdzi nieważność uchwały rady gminy w całości lub w części albo stwierdzi, że została wydana z naruszeniem prawa. Jeżeli sąd odrzuci skargę z przyczyn formalnych, np. z powodu braku wezwania do usunięcia naruszenia prawa, skargę można wnieść ponownie. Trzeba jednak pamiętać, aby tym razem wezwać radę do usunięcia naruszenia prawa.
Może się jednak okazać, że uchwała rady gminy jest zgodna z prawem i nie ma szans na jej podważenie. W takim wypadku można jeszcze próbować kwestionować decyzję podatkową ustalającą wysokość podatku, który mamy zapłacić. Organem podatkowym właściwym w sprawach podatku od nieruchomości jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). To o­n na podstawie informacji o posiadanych przez nas nieruchomościach wydaje decyzję o wysokości podatku, który musimy zapłacić.
WAŻNE
Nie można zaskarżyć uchwały rady gminy, jeżeli taką samą skargę na tę uchwałę wniósł wcześniej ktoś inny, a Wojewódzki Sąd Administracyjny ją oddalił.

Kiedy sprawa trafia do SKO

Organem odwoławczym od decyzji podatkowej wójta jest samorządowe kolegium odwoławcze. Odwołanie wnosi się do samorządowego kolegium odwoławczego, za jego pośrednictwem. Powinno o­no zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie. Jeżeli organ podatkowy, który wydał decyzję, uzna, że odwołanie wniesione przez stronę zasługuje na uwzględnienie w całości, wyda nową decyzję, którą uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję. To wariant optymistyczny. Najczęściej jednak sprawa trafia do SKO.
Trzeba pamiętać, że wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji. Tylko w ściśle określonych okolicznościach organ podatkowy może wstrzymać wykonanie decyzji – z urzędu lub na wniosek strony. Jest to możliwe w przypadku uzasadnionym ważnym interesem strony lub interesem publicznym – np. gdy zapłata podatku doprowadziłaby do upadku firmy, zwolnienia pracowników lub zagroziła bytowi podatnika.
Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji można złożyć wraz z odwołaniem lub też przed jego wniesieniem. Na postanowienie w sprawie wstrzymania wykonania decyzji (czyli na przykład odmowy) służy zażalenie. Trzeba pamiętać, że wstrzymanie wykonania decyzji nie ma wpływu na naliczanie odsetek za zwłokę.
Jeżeli samorządowe kolegium odwoławcze nie rozpatrzy odwołania w ciągu 2 miesięcy od dnia jego otrzymania, wykonanie decyzji ulega wstrzymaniu z mocy prawa w granicach określonych w odwołaniu – do dnia doręczenia decyzji organu odwoławczego. Odwołanie wniesione do kolegium można cofnąć przed wydaniem decyzji organu drugiej instancji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w określonych wypadkach SKO odmówi uwzględnienia takiego wniosku. Zrobi tak, gdy cofnięcie odwołania będzie grozić pozostawieniem w mocy decyzji wydanej z naruszeniem przepisów.

CO ZAWRZEĆ W SKARDZE DO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO
• oznaczenie rodzaju pisma
• podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika
• spis załączników
• wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności
• oznaczenie organu, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy
• określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.

PODATEK 2006

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości wynosi m.in.:
• od budynków lub ich części:
1) mieszkalnych – 0,56 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
2) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 18,43 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
• od budowli – 2 proc. ich wartości określonej

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl

Podstawa prawna
Ustawa o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591).
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84).
Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60).
Ustawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r. nr 153, poz. 1270).


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA