Niekorzystne kursy walut

Używasz karty płatniczej za granicą? Pamiętaj, że o tym, ile zapłacisz za podjęcie gotówki z bankomatu, decyduje nie tylko wysokość prowizji, ale też sposób, w jaki wartość transakcji zostanie przeliczona na złote.
W iększość banków za wypłaty z bankomatów pobiera stałe, zryczałtowane stawki. Zwykle jest to kilka złotych. Operacje zagraniczne wciąż rządzą się innymi prawami. Najczęściej prowizja jest wyliczana jako procent podejmowanej kwoty, jednak nie mniej niż wskazana suma (a więc np 3 proc., ale nie mniej niż 10 złotych).

Chlubnym wyjątkiem są banki, które zrezygnowały ze stawki procentowej i zadowalają się stałą kwotą (np Raiffeisen i Citibank Handlowy). Dzięki temu, podejmując jednorazowo kwotę potrzebną na cały zagraniczny wyjazd można nieco zredukować opłaty. Zdarzają się wreszcie banki, które za garnicą pozwalają bez opłat korzystać z urządzeń wskazanych sieci – takie udogodnienie oferują klientom Citibank, Deutsche Bank i Nordea. Wreszcie Fortis Bank użytkownikom internetowego e-Pakietu zapewnia darmowy dostęp do wszystkich bankomatów na całym świecie.
Mniej widocznym, a równie dolegliwym kosztem są straty ponoszone na przeliczeniach walutowych.

Jeszcze niedawno zasady przeliczania były bardzo proste. Kwoty wydane kartami Visa były zamieniane z waluty lokalnej na dolary amerykańskie. Następnym krokiem było przeliczenie tej kwoty na złote, tym razem już po kursie banku. Dla kart firmowanych przez organizację MasterCard mechanizm był podobny, z tą różnicą, że rolę waluty pośredniej pełniło euro. Dlatego wyjeżdzającym do kraju posługującego się wspólną europejską walutą z reguły bardziej opłacało się używanie kart MasterCard i Maestro – oszczędzali dzięki temu, że ich transakcje były przeliczane tylko raz, a nie dwukrotnie.

Obecnie coraz więcej banków wychodzi z założenia, że jeżeli ich klienci podróżują za granicę, to najczęściej do krajów strefy euro. Dlatego, niezależnie od typu karty, walutą przeliczeniową jest w nich właśnie euro, a nie dolar. Są jednak i bardziej wyrafinowane rozwiązania. Millennium, które generalnie przelicza transakcje przez dolary, robi wyjątek dla operacji wykonanych we wspólnej europejskiej walucie. Jeszcze skuteczniej przed podwójnymi przewalutowaniami chroni klientów PKO BP. Dla kilkunastu walut, dla któtych bank prowadzi własne tabele kursowe (a więc większości najbardziej popularnych), kwota transakcji wykonanej kartą jest bezpośrednio przeliczana przez bank na złote. Dla pozostałch walut rozliczenia są wykonywane przez dolary. Zasady stosowane przez każdy bank są spisane w regulaminie karty lub rachunku, do którego została wydana.

Procedury, według których bank rozlicza się z organizacją kartową, nie są jednak dla użytkownika najważniejsze. Znacznie bardziej interesuje ich, ile przyjdzie im zapłacić za euro, korony czy funty podjęte z zagranicznego bankomatu. W grupie banków, które ujawniły dane dla przykładowej daty rozliczeń, najkorzystniejsze okazały się stawki Millennium. Z kolei do najdroższych trzeba zaliczyć Citibank Handlowy, Fortis Bank i Raiffeisen Bank.
gp@infor.pl


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...