Nie wszyscy muszą złożyć deklarację PIT-53

Osoby powracające z pracy za granicą powinny złożyć deklarację podatkową i wpłacić zaliczkę na podatek od zarobionych tam pieniędzy. Obowiązek ten nie dotyczy wszystkich i zależy od kraju, w którym polski podatnik uzyskał dochody.
Przepis zobowiązujący do złożenia deklaracji i wpłacenia zaliczki na podatek od zarobionych za granicą pieniędzy znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oprócz tego podatnicy są zobowiązani rozliczyć się z dochodów zagranicznych w zeznaniu rocznym. Dochody te opodatkowuje się, uwzględniając umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z poszczególnymi krajami.

Deklaracja po powrocie

W umowach przewidziane są dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: metoda wyłączenia z progresją (np. Niemcy, Szwajcaria) oraz metoda proporcjonalnego odliczenia (np. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Ogólny przepis stanowi, że podatnicy czasowo przebywający za granicą, którzy osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Polski, są zobowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19 proc. tych dochodów. Muszą to zrobić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju. W tym terminie powinni też złożyć deklarację PIT-53. Jest to obowiązek niezależny od złożenia zeznania rocznego PIT-36.
– Przepis ten dotyczy osób, których dochody podlegają opodatkowaniu w Polsce – zwraca uwagę Justyna Bauta-Szostak, radca prawny z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.
Należy przypomnieć, że przy metodzie wyłączenia z progresją dochody zagraniczne są wolne od podatku. Uwzględnia się je tylko w celu obliczenia stopy procentowej, która ma zastosowanie do opodatkowania dochodów polskich. W przypadku gdy nie uzyskamy w kraju żadnych dochodów, to nie musimy składać nawet zeznania rocznego z dochodów zarobionych za granicą.
– Zasadniczo w przypadku wykonywania pracy za granicą w okresie dłuższym niż 183 dni w kraju, z którym Polska zawarła umowę o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu przewidującą jako metodę unikania podwójnego opodatkowania tzw. metodę zwolnienia (wyłączenia w progresją), dochody osoby pracującej za granicą będą zwolnione z opodatkowania w Polsce – potwierdza Justyna Bauta-Szostak.
Tylko przy metodzie proporcjonalnego odliczenia dochody zagraniczne opodatkowuje się według polskiej skali z prawem odliczenia podatku zapłaconego za granicą (do wysokości podatku przypadającego na dochód zagraniczny).

Bez zaliczek

– W przypadku osiągania dochodów w kraju, z którym Polska podpisała umowy zawierające metodę unikania podwójnego opodatkowania, polegającą na wyłączeniu z progresją i w którym to państwie zgodnie z umową dochody te były opodatkowane, podatnik nie byłby zobowiązany do składania deklaracji PIT-53. W tej sytuacji dochody podatnika byłyby zwolnione z opodatkowania w Polsce, tak więc wpłacenie zaliczki na podatek nie miałoby sensu – twierdzi Marcin Eckert, ekspert podatkowy z Ernst & Young.
Podobne stanowisko w stosunku do dochodów objętych metodą wyłączenia z progresją prezentuje Justyna Bauta-Szostak.
– W sytuacji, w której podatnik oprócz dochodów z zagranicy zwolnionych z polskiego podatku uzyskał dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, obowiązek zapłaty zaliczek powstanie jedynie w przypadku dochodów ze źródeł położonych na terytorium Polski, np. gdy podatnik pracował przed wyjazdem lub uzyskał przychody z praw autorskich w czasie pobytu za granicą. Natomiast dochody z zagranicy nie są deklarowane w trakcie roku podatkowego (nie ma obowiązku składania deklaracji PIT-53 i zapłaty zaliczek na podatek). Dochody zagraniczne zostaną uwzględnione dopiero w rozliczeniu rocznym i będą brane pod uwagę przy obliczaniu stawki podatkowej, która będzie stosowana do dochodów opodatkowanych w Polsce – uważa rozmówczyni.

Powrót do kraju

Nieprecyzyjność przepisów dotyczących opodatkowania dochodów zagranicznych nie dotyczy tylko kwestii zapłaty zaliczki od dochodów zwolnionych przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Źródłem niejasności jest samo stwierdzenie „wrócili do kraju”, które stanowi warunek obliczenia i wpłaty zaliczki na podatek.
– W praktyce ugruntowało się przekonanie, według którego za powrót do kraju w tym kontekście uznaje się sytuację, w której osoba, która pracowała za granicą, wraca na dobre do Polski, a nie na przykład przyjeżdża do domu na święta czy weekend. W mojej ocenie, biorąc pod uwagę całokształt okoliczności związanych z tym przepisem, należałoby się zastanowić nad jego usunięciem z przepisów ustawy o PIT – postuluje Marcin Eckert.

POSTULUJEMY

• Zniesienie obowiązku składania deklaracji PIT-53 od dochodów zagranicznych
• Rozliczanie dochodów zagranicznych tylko w rocznym zeznaniu
• Zwolnienie z obowiązku wpłacania zaliczki w ciągu roku
• Potraktowanie w rozliczaniu dochodów zagranicznych jak przychodów z innych źródeł
bogdan.swiader@infor.pl


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...