REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które odszkodowania dla pracowników są opodatkowane

REKLAMA

Większości odszkodowań wypłaconych pracownikom nie wykazuje się w PIT. Od podatku zwolnione są odszkodowania, których wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów. Od tej zasady przewidziano kilka wyjątków.
Przepisy kodeksu pracy przewidują różnego rodzaju sytuacje, które stanowią podstawę wypłaty odszkodowania dla pracownika. W takich przypadkach pracodawcy często mają wątpliwości, czy od wypłacanej kwoty powinna zostać pobrana zaliczka na podatek dochodowy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia katalog odszkodowań, które są zwolnione od podatku. Są to m.in. otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Przewidziano jednak pewne wyjątki. Wśród nich są także takie, które dotyczą pracowników i wypłacanych im odszkodowań:
• określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
• odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
• odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
• odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
• odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno zwolnienie. Podatku nie muszą płacić osoby otrzymujące inne odszkodowania na podstawie wyroku lub ugody sądowej – do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie. Także w tym przypadku przewidziano wyjątki. Zwolnienie nie obejmuje odszkodowań:
• otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
• dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Okres wypowiedzenia

Odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązanie umowy z pracownikiem nastąpiło z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. W takim przypadku pracodawca może – w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę – skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia. Nie może o­n być jednak krótszy niż 1 miesiąc. Pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia. Z konstrukcji tego odszkodowania wynika, że wypłacana kwota jest równa wynagrodzeniu, które pracownik otrzymałby, jeśli umowa rozwiązana zostałaby w normalnym trybie. Z tego powodu ustawodawca zdecydował, że wypłacana kwota powinna być opodatkowana.
Ze zwolnienia nie korzystają także odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym.

Odprawy pieniężne

Podatek należy zapłacić także od odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.). Przepisy tej ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
• 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
• 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
• 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Zakaz konkurencji

Regulacje dotyczące zakazu konkurencji zawarte są w kodeksie pracy. W zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji nie może być niższe od 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. Odszkodowanie to podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych.

Wyroki sądowe

Zwolnione od podatku są także inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
• otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
• dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Warto zwrócić uwagę na określenie „inne odszkodowania”. Chodzi tu przede wszystkim o odszkodowania niewynikające wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie. Te zwolnione są bowiem od podatku na innej podstawie i nie ma znaczenia, czy w sprawie wydano wyrok lub zawarto ugodę przed sądem.

Odszkodowania zwolnione

Przepisy kodeksu pracy w bardzo wielu przypadkach przewidują możliwość uzyskania przez pracownika odszkodowania. W zdecydowanej większości przypadków kwoty wypłacane pracownikom są zwolnione od podatku. Ich wykaz prezentuje tabela.

ORZECZNICTWO
Odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy wolne od podatku
Czy odprawa i odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę zasądzone prawomocnym wyrokiem podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT wolne od podatku są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wysokość przedmiotowego odszkodowania wynika z art. 45 i art. 47 kodeksu pracy, a więc podstawowy wymóg skorzystania ze zwolnienia jest spełniony. Jednakże ww. przepis zawiera kilka wyłączeń. Artykuł 21 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o PIT wyłącza z tego zwolnienia określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jednakże to wyłączenie nie będzie miało zastosowania w tym przypadku, gdyż odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę wynikają z art. 56 kodeksu pracy, a podstawą przedmiotowego odszkodowania jest niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, które jest regulowane w art. 45 i art. 47 kodeksu pracy. Pozostałe wyłączenia z tego zwolnienia zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b)-g) ustawy o PIT także nie będą miały zastosowania w przedmiotowym przypadku. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym odszkodowanie będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Odprawa pieniężna bezsprzecznie jest przychodem ze stosunku pracy, a więc podlega opodatkowaniu. Przedsiębiorstwo słusznie zauważa, iż odprawy nie zostały zwolnione z podatku dochodowego.
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 30 listopada 2005 r. Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (nr 1472/DPC/415-76/05/PK).

ODSZKODOWANIA ZWOLNIONE Z PODATKU

• Odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu (art. 183d kodeksu pracy)
• Odszkodowania wypłacane w przypadku ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę (art. 45 kodeksu pracy)
• Odszkodowanie z tytułu wypowiedzenia z naruszeniem przepisów umowy o pracę zawartej na okres próbny (art. 50 kodeksu pracy)
• Odszkodowanie wypłacane pracownikowi w przypadku rozwiązania przez niego umowy o pracę w związku z ciężkim naruszeniem obowiązków przez pracodawcę (art. 55 kodeksu pracy)
• Odszkodowanie wypłacane pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów (art. 56 kodeksu pracy)
• Odszkodowanie wypłacane pracownikowi, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę (art. 943 kodeksu pracy)
• Odszkodowanie z tytułu naprawienia szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy (art. 99 kodeksu pracy).

Konrad Piłat
konrad.pilat@infor.pl


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA