REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa milowe kroki ku wolnemu rynkowi prądu

REKLAMA

Wkrótce będą możliwe wspólne rozliczenia wielu odbiorców energii i dokładniejsze prognozowanie zużycia prądu. Zmiany reguł rynku ułatwiające odbiorcom wybór sprzedawców prądu wejdą w życie 1 czerwca tego roku.
Grupy bilansujące to możliwość wspólnego rozliczenia wielu odbiorców energii. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne zarówno dla sprzedawców, jak i ich klientów. Przede wszystkim większa ilość kupowanej energii pozwala bowiem na wynegocjowanie atrakcyjniejszych cen. Poza tym niższe są koszty nietrafnego prognozowania zapotrzebowania na prąd. Dzieje się tak, ponieważ wzajemnie znoszą się błędy w prognozach poszczególnych klientów (jeśli jeden zamówi za mało, a drugi za , to ich sumaryczny błąd jest niewielki).

Grupowe bilansowanie

W wyniku zatwierdzenia w połowie lutego tego roku przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowej Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej od czerwca będzie możliwe nie tylko grupowe bilansowanie, ale również zgłaszanie zapotrzebowania na energię elektryczną z dokładnością do 1 kWh. Dodatkowe opłaty za błędne prognozowanie będą więc znacznie niższe. Dzięki temu małym i średnim klientom zakładów energetycznych łatwiej będzie korzystać ze swobody wyboru sprzedawcy prądu.
– Wprowadzenie prognozowania zużycia z dokładnością do 1 kWh umożliwi mniejszym odbiorcom konstruktywne podejście do zasady TPA. Najpoważniejsza bariera utrudniająca dostęp do rynku energii zostanie zlikwidowana – mówi Krzysztof Gdula, prezes Vattenfall Sales Poland (VSP).
Jego zdaniem zarówno obniżenie jednostki zgłoszeniowej o trzy rzędy wielkości, jak i umożliwienie grupowania odbiorców oraz łącznego zgłaszania ich zapotrzebowania na rynku bilansującym są korzystne dla odbiorców, z tym że pierwsze bezpośrednio, a drugie pośrednio.
ZASADA TPA
Swoboda wyboru sprzedawcy (zasada TPA) określa zasady funkcjonowania rynków sieciowych – takich, w których usługę dostarczania towaru i sam towar można od siebie oddzielić.

Wyjątek na rynku

– Grupy bilansujące są korzystne zwłaszcza dla sprzedawców energii. To o­ni mogą zwiększyć aktywność w wyszukiwaniu potencjalnych klientów. Grupy powinny być dodatkowym bodźcem dla rozwoju rynku energii w Polsce – wyjaśnia Krzysztof Gdula.
Vattenfall Distribution Poland (VDP, d. Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny) już od roku umożliwia grupowe rozliczenia klientom firmy Electrabel Polska. To wyjątek na polskim rynku. Prognozy zapotrzebowania na prąd kilku firm z terenu VDP, którym prąd w ramach zasady TPA sprzedaje Electrabel Polska, są sumowane i łącznie zgłaszane do VDP. W przypadku odchyleń od prognozy wynikające z tego tytułu dodatkowe opłaty są mniejsze niż w przypadku oddzielnego zgłaszania poszczególnych klientów, bo na ogół nietrafione prognozy się znoszą.
Nie ma bowiem takiego obowiązku, aby dystrybutorzy umożliwiali grupowe rozliczenia. Nie robią tego dobrowolnie, bo straciliby na tym. Obecnie rozliczają klientów indywidualnie, ale ich zgłoszenia grupują i sami z operatorem systemu rozliczają się posługując się sumarycznymi zapotrzebowaniami. W takim przypadku całe zyski z grupowania pozostają w kieszeniach dystrybutorów.
– Trochę tracimy na tym, że pozwalamy Electrabelowi na grupowanie klientów, ale nie możemy postępować niezgodnie z zasadami, które głosimy. Skoro chcemy mieć rynek, to nie możemy sami go blokować – mówi Krzysztof Gdula.

Atrakcyjne zmiany

Od 1 czerwca br. grupowe bilansowanie będzie możliwe we wszystkich spółkach dystrybucyjnych, a sprzedawcy będą mogli łączyć klientów obsługiwanych przez różnych dystrybutorów. Zmiany, które zaczną obowiązywać, są atrakcyjne przede wszystkim dla małych odbiorców.
– Nie mamy najmniejszych problemów z precyzyjnym planowaniem naszego zapotrzebowania na prąd. Zmniejszenie jednostki zgłoszeniowej do 1 kWh i umożliwienie grupowego bilansowania przyda się tym odbiorcom, których niezbilansowanie przekracza 5 proc. – ocenia Henryk Kaliś, pełnomocnik zarządu ds. zarządzania energią elektryczną w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław w Bukownie (roczne zużycie energii w tej firmie sięga 550 GWh, ok. 0,5 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd).

Nadzieja na oszczędności

Wiadomość o zwiększeniu dokładności zgłoszeń do 1 kWh bardzo ucieszyła Waldemara Kubeckiego, kierownika wydziału systemów energetycznych w Owens Illinois Polska (dwie huty szkła).
– Obliczyliśmy, że dzięki temu koszty bilansowania spadną nam o połowę, co przełoży się na ok. 1,5-proc. zmniejszenie łącznych kosztów zakupu prądu. To bardzo dużo, bo roczne wydatki na prąd zakładu w Jarosławiu sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Jesteśmy też bardzo zainteresowani grupowym rozliczaniem obu naszych zakładów. To dałoby nam dalsze oszczędności – wyjaśnia Waldemar Kubecki.

Krzysztof Golachowski
Autor jest redaktorem naczelnym miesięcznika Świat Energii


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA