REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-nauka jest efektywniejsza i tańsza

REKLAMA

Do nauki przez internet polscy przedsiębiorcy przekonują się powoli. Mimo to oferta dostawców rozwiązań do e-nauki szybko się powiększa.
Tańsze, efektywniejsze, elastycznie dopasowujące się do ucznia, łatwe do przeprowadzenia nawet w największych organizacjach – zachwalają naukę przez internet dostawcy e-szkoleń. Mali i średni przedsiębiorcy w większości wydają się być póki co obojętni na tą argumentację, a pojęcie e-learning jest dla większości nadal pojęciem zagadkowym.

Nieograniczone możliwości

– Niewątpliwe zalety szkoleń elektronicznych to indywidualne ścieżki edukacji, obniżenie kosztów projektów szkoleniowych, praktycznie nieograniczone możliwości zwiększenia skali projektów edukacyjnych, multimedialna forma przekazu – mówi Katarzyna Chojnowska, dyrektor pionu edukacji Altkom Akademia.
Nauka przez internet w Polsce zadomowiła się na razie w dużych firmach, które szybko dostrzegły w tej formie edukacji antidotum na trudności związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników i przeprowadzaniem szkoleń. Do tej formy edukacji przekonuje się również administracja publiczna.
– Zainteresowanie rozwiązaniami e-learning w Polsce systematycznie rośnie – trend ten można zaobserwować od roku 2003 w sektorze korporacyjnym oraz od 2004 w sektorze administracji publicznej. Klienci są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb w zakresie kształcenia w formule e-learning – przekonuje Bartłomiej Antczak, dyrektor Działu Rozwiązań HR w Incenti.

Dominuje nauka języków

Małe i średnie firmy przekonują się do e-learning bardzo powoli, wykorzystując go incydentalnie głównie do nauki języków. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że zdalna nauka przy pomocy komputera umożliwia m.in. szkolenia menedżerskie, zdobywanie kompetencji w zakresie wykorzystywania aplikacji biznesowych. Nowością na rynku, która cieszy się sporym zainteresowaniem, jest odbywanie szkoleń… BHP.
– W związku z aktualizacją ustawy z lipca ubiegłego roku firmy zobowiązane do szkolenia pracowników z tego zakresu mogą to robić właśnie poprzez formułę e-learning – mówi Szymon Janicki, wiceprezes firmy MyNetwork Polska.
Nauka przez internet jest interaktywna. Uczniowie muszą przyswoić określoną partię materiałów, przejść przez kolejne etapy szkolenia i wreszcie zdać egzamin końcowy. Do dyspozycji dostępna jest również na ogół kadra dydaktyczna, tyle że przy pomocy komputera. Część platform wykorzystuje do komunikacji z nauczycielami połączenia głosowe, a nawet wideo. Na tym podobieństwa z tradycyjną nauką się kończą, bo e-learning korzysta z bogactwa multimediów, by nauka była przyjemniejsza i łatwiej przyswajalna.
– Dla firmy e-learning oznacza redukcję kosztów przeprowadzanych szkoleń. W myśl zasady – w dowolnym czasie, w dowolnym miejscu – przeprowadzenie szkoleń dla dużej grupy odbiorców nie stanowi tak dużego problemu organizacyjnego jak w przypadku szkoleń tradycyjnych – mówi Grzegorz Brzostowski, konsultant ds. e-learningu w spółce Young Digital Poland.

Jasne punkty

Wartość polskiego rynku e-nauki jest trudna do oszacowania, choć jak podkreślają dostawcy platform edukacyjnych, tempo jego rozwoju jest dosyć duże. W Europie rynek e-learning wart jest ok. 4 mld USD. Polskie firmy szkoleniowe żyją z kontraktów z dużymi przedsiębiorstwami, które na szkolenia przy wykorzystaniu komputera wydają coraz więcej i coraz chętniej. Małe i średnie przedsiębiorstwa przekonują się do tych rozwiązań bardzo powoli, co prawdopodobnie wynika głownie z niewiedzy menedżerów w zakresie wykorzystywania takich rozwiązań. Firmy szkoleniowe nie mają wątpliwości, że sprzedaż edukacji wymaga dużych nakładów na… edukację rynku.
– Najistotniejszym ograniczeniem jest niska kultura informatyczna w kraju. Są oczywiście firmy, które są jasnym punktem na mapie Polski, ale najczęściej są o­ne zarządzane przez zagranicznych właścicieli i zatrudniają wielu młodych ludzi. Co ciekawe, mimo to, uznają potrzebę dokształcania i ciągłego podnoszenia kwalifikacji swojej kadry. Inaczej jest w administracji, w sektorze energetycznym czy spółkach Skarbu Państwa, gdzie często słyszymy odpowiedź, iż wszyscy pracownicy już dawno to umieją lub są tak zajęci, że nie mają czasu – tłumaczy Jerzy Durślewicz, prezes zarządu firmy WiedzaNet.
Szkolenia są dostępne zarówno dla większych grup, jak i pojedynczych pracowników. Ich koszt waha się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Dostawcami tego rodzaju szkoleń są na ogół firmy działające w branży edukacyjnej oraz konsultingowe. Te ostatnie wykorzystały kompetencje informatyczne, by zająć istotną rolę na rynku. Do e-learningu przekonują się też uczelnie wyższe, które umożliwiają nawet zdobycie dyplomu po odbyciu kilkuletniej nauki przez internet. Egzaminy, w przeciwieństwie do nauki, nie są wirtualne i odbywają się na żywo.

Rozwiązanie przyszłości

E-learning cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród firm i mieszkańców dużych aglomeracji. Jest to zaskakujące, ponieważ właśnie ta grupa ma najłatwiejszy dostęp do tradycyjnych kursów i szkoleń. W przyszłości liderem pod względem wykorzystania narzędzi do e-nauki mogą stać się firmy i mieszkańcy małych miasteczek i wsi, bo dzięki tej formie nauki mogą zminimalizować dystans do dużych aglomeracji i poprawić swoją konkurencyjność. E-learning to niewątpliwie rozwiązanie przyszłości, którego popularność będzie stopniowo rosła i dotrze też do małych i średnich przedsiębiorstw. Menedżerowie i pracownicy muszą jednak zrozumieć i uwierzyć, że ta forma edukacji jest co najmniej równie skuteczna jak szkolenie tradycyjne.
Marcin Kuśmierz


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA