REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

64 bity na pokładzie

REKLAMA

W dostępnych na rynku komputerach coraz częściej pojawiają się procesory nowej generacji oparte na 64-bitowej technologii. Czy przy planowaniu zakupu komputerów biurowych warto jest brać pod uwagę tego typu sprzęt? Są argumenty za i przeciw.
System na 64

Procesory 64-bitowe pojawiły się w sprzedaży już w 2003 roku. W tym okresie były jednak tylko ciekawostką, nowinką techniczną, nieposiadającą wsparcia w oprogramowaniu. Kilka miesięcy po ich wejściu na rynek pojawiły się pierwsze dystrybucje Linuxa wykorzystujące nowe możliwości. Jednak na wsparcie ze strony Microsoftu trzeba było czekać aż do maja 2005 r., kiedy to pojawiła się w sprzedaży 64-bitowa wersja systemu Windows XP Profesjonal oraz Windows Server 2003.

Nowe możliwości

Możliwości nowych procesorów są dużo większe niż używanych dotychczas 32-bitowych. Wymienić tu trzeba przede wszystkim większą wydajność oraz możliwość obsługi dużo większej ilości pamięci. Odpowiednio przygotowane oprogramowanie będzie zatem działać szybciej niż na maszynach „starej” generacji. Warto też zwrócić uwagę, że procesory 64-bitowe zapewniają większą precyzję obliczeń, co odpowiednio wykorzystane przez programistów na pewno wpłynie na jakość aplikacji, szczególnie tych używanych w biurach projektowych. Praca inżynierów z pewnością stanie się wygodniejsza. Programy będą działać szybciej i precyzyjniej.
Do zalet nowej technologii można także zaliczyć jej zgodność z większością dostępnych na rynku, 32-bitowych aplikacji. Trzeba jednak podkreślić, że nie będą o­ne wykorzystywać w pełni nowej technologii. A w szczególnych przypadkach mogą po prostu nie działać w ogóle.

Słabe strony

Nie wszystko jednak wygląda tak różowo. Pomimo że 64-bitowa architektura gości już na rynku od dwóch lat, producenci oprogramowania zareagowali na nią z dużym opóźnieniem. Co prawda nowe procesory pracują bez kłopotu z systemami operacyjnymi dla komputerów 32-bitowych, jednak pełnię swoich możliwości osiągają dopiero przy specjalnie zaprojektowanych aplikacjach. I tu zaczynają się problemy. Szczególnie w przypadku Windows. System firmy Microsoft dla procesorów 64-bitowych nie jest na razie dostępny w języku polskim. Nie ma też wersji do użytku domowego (Home Edition). Występują także problemy ze sterownikami obsługującymi niektóre urządzenia wchodzące w skład komputera, takie jak karty graficzne czy dźwiękowe. Dotyczy to głównie starszych modeli tych urządzeń.
Kłopot mogą też sprawiać starsze aplikacje, które mogą odmówić współpracy z 64-bitowym systemem operacyjnym. Planując instalację Windows 64 warto zapoznać się na przykład ze stroną http: //www. ukgamer. com/article. php4? action=win64. Na niej znajdziemy listę sprzętu i oprogramowania, które będzie prawidłowo funkcjonować z tym systemem.

Warto poczekać

Czy warto jest zatem inwestować w komputery oparte na 64-bitowej architekturze? W dłuższej perspektywie na pewno tak. Świat techniki idzie do przodu wielkimi krokami i tak jak systemy 32-bitowe zastąpiły 16-bitowe, z pewnością zostaną wyparte przez wydajniejsze 64-bitowe. Proces ten dokonuje się właśnie na naszych oczach. Z migracją do 64-bitowych systemów operacyjnych warto chyba jednak jeszcze poczekać. Głównie ze względu na brak oprogramowania w pełni wykorzystującego wszystkie możliwości nowych procesorów. Ponadto firma Microsoft zapowiada na koniec bieżącego roku premierę nowego systemu, Windows Vista, który ma już wspierać 64-bitową architekturę. A skoro będzie już system, z pewnością pojawią się zoptymalizowane dla niego aplikacje, które będą działać szybciej i poprawią komfort pracy.

Bartosz Leciejewski

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA