REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

64 bity na pokładzie

REKLAMA

W dostępnych na rynku komputerach coraz częściej pojawiają się procesory nowej generacji oparte na 64-bitowej technologii. Czy przy planowaniu zakupu komputerów biurowych warto jest brać pod uwagę tego typu sprzęt? Są argumenty za i przeciw.
System na 64

Procesory 64-bitowe pojawiły się w sprzedaży już w 2003 roku. W tym okresie były jednak tylko ciekawostką, nowinką techniczną, nieposiadającą wsparcia w oprogramowaniu. Kilka miesięcy po ich wejściu na rynek pojawiły się pierwsze dystrybucje Linuxa wykorzystujące nowe możliwości. Jednak na wsparcie ze strony Microsoftu trzeba było czekać aż do maja 2005 r., kiedy to pojawiła się w sprzedaży 64-bitowa wersja systemu Windows XP Profesjonal oraz Windows Server 2003.

Nowe możliwości

Możliwości nowych procesorów są dużo większe niż używanych dotychczas 32-bitowych. Wymienić tu trzeba przede wszystkim większą wydajność oraz możliwość obsługi dużo większej ilości pamięci. Odpowiednio przygotowane oprogramowanie będzie zatem działać szybciej niż na maszynach „starej” generacji. Warto też zwrócić uwagę, że procesory 64-bitowe zapewniają większą precyzję obliczeń, co odpowiednio wykorzystane przez programistów na pewno wpłynie na jakość aplikacji, szczególnie tych używanych w biurach projektowych. Praca inżynierów z pewnością stanie się wygodniejsza. Programy będą działać szybciej i precyzyjniej.
Do zalet nowej technologii można także zaliczyć jej zgodność z większością dostępnych na rynku, 32-bitowych aplikacji. Trzeba jednak podkreślić, że nie będą o­ne wykorzystywać w pełni nowej technologii. A w szczególnych przypadkach mogą po prostu nie działać w ogóle.

Słabe strony

Nie wszystko jednak wygląda tak różowo. Pomimo że 64-bitowa architektura gości już na rynku od dwóch lat, producenci oprogramowania zareagowali na nią z dużym opóźnieniem. Co prawda nowe procesory pracują bez kłopotu z systemami operacyjnymi dla komputerów 32-bitowych, jednak pełnię swoich możliwości osiągają dopiero przy specjalnie zaprojektowanych aplikacjach. I tu zaczynają się problemy. Szczególnie w przypadku Windows. System firmy Microsoft dla procesorów 64-bitowych nie jest na razie dostępny w języku polskim. Nie ma też wersji do użytku domowego (Home Edition). Występują także problemy ze sterownikami obsługującymi niektóre urządzenia wchodzące w skład komputera, takie jak karty graficzne czy dźwiękowe. Dotyczy to głównie starszych modeli tych urządzeń.
Kłopot mogą też sprawiać starsze aplikacje, które mogą odmówić współpracy z 64-bitowym systemem operacyjnym. Planując instalację Windows 64 warto zapoznać się na przykład ze stroną http: //www. ukgamer. com/article. php4? action=win64. Na niej znajdziemy listę sprzętu i oprogramowania, które będzie prawidłowo funkcjonować z tym systemem.

Warto poczekać

Czy warto jest zatem inwestować w komputery oparte na 64-bitowej architekturze? W dłuższej perspektywie na pewno tak. Świat techniki idzie do przodu wielkimi krokami i tak jak systemy 32-bitowe zastąpiły 16-bitowe, z pewnością zostaną wyparte przez wydajniejsze 64-bitowe. Proces ten dokonuje się właśnie na naszych oczach. Z migracją do 64-bitowych systemów operacyjnych warto chyba jednak jeszcze poczekać. Głównie ze względu na brak oprogramowania w pełni wykorzystującego wszystkie możliwości nowych procesorów. Ponadto firma Microsoft zapowiada na koniec bieżącego roku premierę nowego systemu, Windows Vista, który ma już wspierać 64-bitową architekturę. A skoro będzie już system, z pewnością pojawią się zoptymalizowane dla niego aplikacje, które będą działać szybciej i poprawią komfort pracy.

Bartosz Leciejewski

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

REKLAMA

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA